Data publikacji:

Jaka smycz dla szczeniaka? Jak wybrać smycz dla szczeniaka?

Spacery są nieodłączną częścią życia z psem, dlatego smycz powinna być jedną z pierwszych rzeczy na liście niezbędnych pupilowi akcesoriów. Nie kieruj się wyłącznie wyglądem – ważniejsze są walory praktyczne. Zakup powinien być przemyślany, ponieważ nauka odpowiednich zachowań w pierwszych miesiącach życia procentuje w przyszłości. Pierwsza smycz nie powinna być zbyt długa ani zbyt ciężka, powinieneś ją również dostosować do wielkości psa. Jaka smycz dla szczeniaka będzie optymalnym wyborem?
jaka smycz dla szczeniaka

Wybór pierwszej smyczy dla szczeniaka

Pojawienie się nowego czworonożnego przyjaciela to duże przeżycie dla wszystkich domowników. Często ogarnia nas w takim momencie szał zakupowy, który prowadzi do nieprzemyślanych decyzji. Kusi cię piękna, kolorowa smycz i nie interesuje cię, z czego jest wykonana lub jaka jest jej długość? To błąd. Weź głęboki wdech i zastanów się, jaka smycz będzie najlepsza dla szczeniaka, który wkrótce stanie się twoim ulubieńcem.
Na spacer można zacząć wyprowadzać zwierzę od razu po zakończeniu kwarantanny poszczepiennej, jednak smycz warto kupić już wcześniej. Jaka powinna być pierwsza smycz dla szczeniaka? Wytrzymała na małe ząbki, lekka, stabilna i niezbyt długa. Przed zakupem dobrze jest zastanowić się, w jakim celu kupujemy akcesoria spacerowe, a jednym z ich podstawowych zadań jest nauka prawidłowych, z punktu widzenia człowieka, zachowań. Oczywiście równie ważną rolą smyczy jest zabezpieczenie zwierzęcia podczas wyjść.
Podejmując decyzję, weź pod uwagę:
  • długość smyczy;
  • materiał, z jakiego jest wykonana;
  • rozmiar psa;
  • wagę smyczy;
  • typ: klasyczna, przepinana, automatyczna czy z amortyzacją.

Materiał smyczy dla szczeniaka

Dostępne są smycze wykonane z różnych materiałów – najpopularniejsze są nylon, guma oraz skóra. Jaka smycz będzie najlepsza dla szczeniaka? Idealna będzie nylonowa – jest tania, wytrzymała i można ją prać. Dodatkową zaletą jest ilość wzorów i kolorów, jaką oferują producenci. Jeżeli zwierzę należy do dużej rasy, z pewnością będzie rosło w błyskawicznym tempie, w związku z czym wkrótce może potrzebować grubszej i bardziej wytrzymałej smyczy. Na przykład lekka smycz dla szczeniaka labradora czy owczarka może już po kilku miesiącach okazać się za mało wytrzymała.
Skóra jest cięższa od nylonu, wymaga też odpowiedniej konserwacji, żeby mogła służyć jak najdłużej. Jest to opcja droższa, jednak niektórzy opiekunowie psów uważają wykonaną z niej smycz za bardziej stylową i elegancką. Chociaż jest bardzo wytrzymała, po pewnym czasie użytkowania mogą na niej powstać nieestetyczne przetarcia. Smycze skórzane polecane są najbardziej dla psów, które już osiągnęły swój dorosły rozmiar, zwłaszcza dla dużych ras.

Jaka długość smyczy dla szczeniaka?

Pierwsza smycz dla szczeniaka nie może być zbyt długa, ponieważ maluch nie jest jeszcze nauczony chodzenia przy nodze, a w takim przypadku nadmiar swobody nie będzie dla niego korzystny. Twój pupil musi nauczyć się, że smycz jest jednym z narzędzi waszej komunikacji. Zaowocuje to w przyszłości bezproblemowymi spacerami, a także jego większym bezpieczeństwem.
Jaka jest najlepsza długość smyczy dla szczeniaka? Idealna smycz na początek powinna mieć 120–150 centymetrów długości. Dzięki takiemu ograniczeniu będziesz mieć szansę utrzymać psa blisko siebie i stopniowo nauczysz go chodzenia przy nodze. Taką długość oferują klasyczne smycze.
Ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez wielu opiekunów są tak zwane smycze dla psów przepinane, które dzięki metalowym karabińczykom i kółkom można z łatwością dopasować do sytuacji. Regulowana w ten sposób smycz jest bardzo uniwersalna i sprawdzi się, gdy pies już rozumie, na czym polega chodzenie na spacerze przy nodze. Mają one zazwyczaj maksymalną długość 300 cm, jednak jeśli trzeba, można je bardzo szybko skrócić.

Automatyczna smycz dla szczeniaka – tak czy nie?

Automatyczne smycze dla psów, czyli tak zwane flexi, są bardzo kuszącą możliwością. Chociaż wydają się idealnie odpowiadać na potrzeby młodego, ruchliwego pieska, w rzeczywistości są dla niego bardzo złym pomysłem. Flexi uczy psa najgorszej rzeczy – ciągnięcia na spacerach. Wynika to z samej zasady jej działania. Tymczasem zadaniem opiekuna jest coś wprost przeciwnego – nauczenie zwierzęcia posłuszeństwa i bezpiecznych zachowań.
Smycz automatyczna może też być niebezpieczna, ponieważ zachowanie młodego psa jest nieprzewidywalne – może on nagle wyskoczyć na ulicę lub zacząć biec za ciekawym obiektem. Istnieje ryzyko zaplątania podczas biegu lub nagłego szarpnięcia, kiedy zablokujesz rozwijanie. Jest to zatem bardzo zły pomysł dla szczeniaka, nadaje się wyłącznie dla dojrzałych psów o bardzo spokojnym temperamencie.
Przy okazji warto również wspomnieć o smyczach elastycznych z amortyzacją. Również nie nadają się one dla szczeniaków – przeznaczone są przede wszystkim do uprawiania z psem sportu. Ze względu na swoją budowę nie są w stanie nauczyć psa najważniejszych zachowań i spokojnego spacerowania przy nodze opiekuna.

Co, oprócz smyczy dla szczeniaka?

Wiesz już, jaka smycz dla szczeniaka będzie najlepsza? Pamiętaj również o dopasowaniu do niej odpowiednich szelek, do których warto przyzwyczaić zwierzę jak najszybciej. Szelki nie powodują uciskania szyi, ponieważ obciążenie w przypadku pociągnięcia za smycz rozkłada się na większej powierzchni ciała. Trudno jest się z nich również wyswobodzić, co zwiększa bezpieczeństwo zwinnego psa.
Szelki muszą mieć odpowiedni rozmiar – nie mogą być zbyt luźne ani zbyt ciasne, nie powinno się ich nigdy kupować z myślą, że pies do nich dorośnie. Paski, z których są wykonane, powinny być szerokie, by nie wbijać się w delikatne ciało, dobrze sprawdzają się modele z miękkiego materiału w formie siateczki.
Zdjęcie: DragonImages/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym