Data publikacji:

Jaka smycz dla dużego psa?

Jakie smycze dla dużych psów są najlepsze? Poznaj rodzaje smyczy dla dużych psów i wybierz tę, która sprosta wszystkim twoim wymaganiom i zapewni ci spokojny i satysfakcjonujący dla pupila spacer.
Jaka smycz dla dużego psa?

Rodzaje smyczy dla psów

  • Smycz tradycyjna (parciana) dla psa
Wykonana z nylonu lub innego plecionego tworzywa. Jest odporna na zerwanie, trudno ją uszkodzić. Większość modeli jest wodoodporna i można je prać w pralce.
To najbardziej uniwersalny typ smyczy dla psów. Jeden koniec jest zakończony karabińczykiem, a drugi rączką. Długość i grubość takiej smyczy należy dobierać indywidualnie do zwierzęcia.
Lepsza będzie taka smycz, której długość możesz dostosować do sytuacji, czyli taka, którą możesz szybko przepiąć. Dobrym wyborem jest smycz tradycyjna przepinana.
Wybierając się na spacer z psem w zatłoczone miejsce, maksymalna długość smyczy powinna wynosić około 100–150 cm. Jeśli chcesz zabrać psa do parku lub na inną otwartą przestrzeń, to warto taką smycz wydłużyć do 200–300 cm. Możesz też korzystać z kilku smyczy i zmieniać je w zależności od potrzeby.
  • Smycz przepinana dla psa
Wyróżnia się tym, że można łatwo regulować jej zasięg w zależności od sytuacji od potrzeb. W zależności od modelu, dostępne są przynajmniej dwie, ale często nawet cztery długości do wyboru. W parku bez dużej ilości ludzi czy na polanie, gdzie twój pies czuje się bezpieczny, możesz spokojnie używać tej najdłuższej długości, natomiast na ruchliwych ulicach i we wszystkich momentach, gdy ty lub twój podopieczny czujecie się niepewnie, możesz łatwo i szybko przepiąć smycz w ten sposób, by była jak najkrótsza.
Smycze przepinane dla psów są często wykonane z taśmy z kilkoma karabińczykami i oczkami, o które łatwo można zahaczyć karabińczyk, by wyregulować długość produktu. To bardzo proste i szybkie, dlatego poradzisz sobie z przepięciem smyczy w mgnieniu oka!
  • Smycz z amortyzatorem dla psa
To prosta smycz tradycyjna lub przepinana, której fragment jest wykonany z wytrzymałej gumy, który pełni funkcję amortyzującą. Taka smycz redukuje siłę szarpnięcia, dlatego nadaje się do dużych psów, które bardzo ciągną na spacerach. To dobra smycz dla silnego psa.
  • Smycz skórzana dla psa
Jest trwalsza niż smycz parciana, bo została wykonana ze skóry naturalnej. Musisz jednak wiedzieć, że taka smycz jest przeważnie cięższa od nylonowej, dlatego lepiej sprawdzi się dla psów ras dużych i olbrzymich. Nie jest polecana dla psów ras miniaturowych. Wymaga impregnacji, która zapobiegnie jej namakaniu w deszczowe dni. Sprawdź, czy można ją stosować u psów, które często się kąpią.
  • Smycz linka dla psa
To świetne rozwiązanie na początek dla wszystkich psów, które nigdy nie chodziły na smyczy. To tzw. smycz startowa, która daje psu większą swobodę na spacerze. Można ją trzymać w ręce i na bieżąco regulować jej długość lub puścić ją wolno i pozwolić, by przesuwała się po podłożu zgodnie z ruchami psa.
Taka specjalna linka jest bardzo przydatna, jeśli chcesz spuścić psa ze smyczy, ale jednocześnie chcesz mieć nad nim jakąś kontrolę – wystarczy, że nadepniesz na długą linkę, gdy zauważysz, że pies się za bardzo oddala – dzięki temu go zatrzymasz i zapobiegniesz jego ucieczce. Długość linki powinna wynosić minimum 3 metry.
  • Smycz łańcuszek dla psa
To zdecydowanie nie jest dobra smycz dla psa dużej rasy. Pupil potrzebuje mocnej, niezawodnej smyczy, która nie będzie ciężka. Smycz łańcuch dla psa będzie dla czworonoga zbyt ciężka, a ta lekka z kolei niewystarczająca.
  • Smycz automatyczna dla psa
Ten typ smyczy ma ukryty pod plastikową kopułą mechanizm, który umożliwia szybką i sprawną regulację smyczy. Możesz wybrać taką, która ma długość nawet do 8 metrów! Wszystko zależy od potrzeb twojego pupila. Wystarczy kliknąć i po prostu przytrzymać lub zablokować smycz na danej długości.
Czy smycz automatyczna dla dużego psa to dobre rozwiązanie? To zależy. Cienka linka jest wytrzymała, ale może być niewystarczająca dla psa psów ras dużych i olbrzymich, które bardzo ciągną na spacerze. Sprawdzi się na pewno dla seniorów, którzy nie są już tak aktywni i cenią sobie spokojne węszenie na spacerach.
  • Smycz dla psa do roweru
Polecana dla wszystkich dużych psów, które mają dużą potrzebę aktywności fizycznej oraz są nauczone chodzenia przy rowerze. Smycz należy przymocować do roweru za pomocą specjalnej złączki. Taka smycz musi mieć amortyzator, który przyda się w momencie nagłego zatrzymania się roweru lub czworonoga.
  • Smycz dla psa do biegania
To świetny pomysł dla wszystkich fanów joggingu, którzy mają psy pełne energii. Taką smycz należy przymocować do specjalnego psa biodrowego. Smycz posiada amortyzator, który reguluje siłę ciągnięcia przy nagłym zatrzymaniu się.
  • Smycz podwójna dla dwóch psów
Taki typ smyczy sprawdzi się też do dużych psów, które są posłuszne na spacerach i lubią chodzić obok siebie na zewnątrz. Ważne, by stosować ją tylko do psów, które mają podobne potrzeby na spacerach. To raczej nie jest dobry pomysł dla psa bardzo aktywnego i tego wycofanego, który zamiast sprintu ceni sobie powolne obwąchiwanie okolicy.

Smycz dla psa a prawo. Co prawo mówi o chodzeniu z psem na smyczy?

Ustawa o ochronie praw zwierząt niestety nie mówi jasno, w jakich konkretnie sytuacjach musisz trzymać psa na smyczy. Wiadomo jednak, że za niezachowanie ostrożności może grozić ci nagana lub mandat. Oznacza to, że policja ma prawo wypisać ci mandat nawet wtedy, gdy spacerujesz z pupilem po pustej ulicy, jeśli uznają, że zagraża to w jakiś sposób innym osobom lub zwierzętom.
Przepisy o wiele bardziej szczegółowo regulują przewóz psów komunikacją miejską. To przewoźnik decyduje, jaka i czy w ogóle potrzebna jest smycz dla psa. Dlatego warto przez wejściem do autobusu upewnić się, że spełniasz wszystkie wymogi przewoźnika.
Zdjęcie: Envato/RossHelen