Data modyfikacji:

Jaka kuchenka turystyczna jest najlepsza?

Wiele osób uwielbia biwakowanie i wypoczynek na łonie natury. Niestety podczas brzydkiej pogody mogą być problemy z rozpaleniem ogniska i przygotowaniem sobie ciepłego posiłku. Dlatego w takim momencie bardzo pomocnym sprzętem okazuje się dobra kuchenka turystyczna. Spożywanie wyłącznie suchego pokarmu przez kilka dni będzie udręką, a ciepła zupa czy gorąca herbata w chłodny poranek skutecznie rozgrzeje oraz nasyci, a także poprawi humor. Na który model najlepiej postawić i na co zwrócić uwagę przy zakupie? 
jaka kuchenka turystyczna

Jaka kuchenka turystyczna sprawdzi się na długie wyprawy? 

Zanim zdecydujemy się na zakup jakiejkolwiek kuchenki turystycznej, powinniśmy dokładnie wiedzieć, w jakim celu będziemy jej używać. Ważne jest również to aby określić czy będziemy ją zabierać na piesze wędrówki, czy może będziemy przemieszczać się rowerem albo podróżować samochodem. 
Znaczenie ma także miejsce, w którym będziemy przygotowywać posiłki, ponieważ nie wszystkie kuchenki turystyczne sprawdzą się na dużych wysokościach albo w ujemnych temperaturach. Na szczęście na rynku znajdziemy bardzo dobre modele, które posiadają dodatkowe funkcje, takie jak ochrona płomienia przed wiatrem czy łatwość naprawy w przypadku wystąpienia awarii. 
Dlatego przystępując do zakupu konkretnej kuchenki turystycznej, bardzo ważne jest to, aby określić, ile osób będzie z niej korzystać, Na jakiej wysokości będziemy gotować obiady, Podczas jakiej pory roku będzie użytkowana, w jakiej temperaturze oraz jak daleko będziemy od cywilizacji. 

Czy warto postawić na turystyczną kuchenkę gazową? 

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zakup turystycznej kuchenki gazowej. Takie urządzenie jest poręczne i lekkie oraz proste w użyciu, a dodatkowo nie brudzi naczyń. W przypadku takiego zakupu należy uważać na spadek ciśnienia atmosferycznego, a także temperatury, ponieważ na dużych wysokościach może okazać się nieefektywne. Problemem może być również trudna dostępności butli i kartuszy, a także zakaz wnoszenia na pokład samolotu, kiedy wybieramy się w podróż takim środkiem transportu. 
Kuchenki tego typu są przystępne cenowo i świetnie sprawdzają się podczas krótkich wypadów na łono natury – jeśli w plecaku nie będziesz mieć zapasowego kartusza, gdy skończy się paliwo w tym podstawowym, z dalszego gotowania nici – kartusze najczęściej dostępne są jedynie w wyspecjalizowanych sklepach. Palniki gazowe kosztują od 50 do 150 zł, natomiast za kartusz będziemy musieli zapłacić około 40 zł. Kartusze są pojemnikiem jednorazowego użytku, które fabrycznie wypełniane są gazem. Na rynku znajdziemy kartusze gazowe nakręcane, z połączeniem rozporowym oraz nabijane.

Kuchenka gazowa może być też kiepskim rozwiązaniem w zimie. Wraz ze spadkiem temperatury efektowność pracy kuchenki znacznie spada. Może to w konsekwencji oznaczać, że przygotowanie posiłku czy zagotowanie wody zajmie ci znacznie więcej czasu.

Czy kuchenka turystyczna na paliwo płynne to dobry pomysł? 
Ten rodzaj kuchenki turystycznej zasilany jest za pomocą benzyny, a w niektórych przypadkach wykorzystywana jest nafta i ropa. Kiedyś taki typ urządzenia był bardzo ciężki i niewygodny, ale w obecnych czasach producenci tworzą nowoczesne modele, które zasilane są głównie benzyną i nie stanowią dużego obciążenia. 
Sprzęt na paliwo płynne jest trwały, doskonale sprawdza się na dużych wysokościach oraz przy niskich temperaturach, dlatego też wiele osób decyduje się na ich zakup w momencie, gdy wybierają się na wspinaczki wysokogórskie. Niestety urządzenie ma również swoje wady, ponieważ ma znacznie bardziej skomplikowaną obsługę oraz może smolić naczynia.

Do tego dochodzi jeszcze dostępność paliwa. Jeśli wyruszasz w długą drogę, a skończy ci się paliwo w zbiorniku, nie musisz szukać sklepu outdoorowego, a jedynie zajść na stację benzynową. To właśnie z tego powodu po kuchenki paliwowe najczęściej sięgają podróżnicy, którzy przemierzają świat zgodnie z ideą backpackingu.

Kuchenka turystyczna na paliwo płynne zbudowana jest z palnika i butli wyposażonej w pompkę, a także wężyka, który łączy te dwa elementy. Pompka jest po to, aby wytwarzać ciśnienie wypychające paliwo z butli. W momencie, gdy znajdzie się już w palniku, pod wpływem ciepła będzie parować, a opary będą się spalać i generować ciepło. 

Warto jednak wiedzieć, że kuchenki paliwowe wymagają regularnego czyszczenia wylotu palnika. Jeśli wlejesz do zbiornika kiepskiej jakości paliwo, istnieje ryzyko, że niewielki otwór się zatka, co będzie wymagać żmudnego czyszczenia.

Kuchenka turystyczna na paliwo stałe? 

Kuchenki turystyczne na paliwa stałe są świetnym rozwiązaniem, kiedy decydujemy się na krótkie, piesze wędrówki. Jest to urządzenie o niewielkiej wadze i jego cena jest najniższa ze wszystkich dostępnych modeli. 
Do funkcjonowania takiego urządzenia potrzebne jest paliwo turystyczne, czyli żele lub kostki albo tabletki. Sprzęt ma również swoje wady i największą jest niska wydajność. Długo trzeba gotować na takiej kuchence nawet zwykłą wodę na herbatę. Lepiej jest postawić na model, który zasilany jest paliwem żelowym, ponieważ zastosowane zostały tam wojskowe kochery. Żel kosztuje około 20 zł, kochery około 10 zł a paliwo turystyczne kupimy w cenie 15 zł.  

A może kuchenka wielopaliwowa? 

Dla osób, które często wybierają się na różne przygody, idealnym rozwiązaniem jest turystyczna kuchenka wielopaliwowa. Urządzenie może działać na większości dostępnych paliw, czyli zastosujemy w niej gaz, benzynę albo naftę, olej napędowy czy nawet alkohol. 
Zmiana paliwa jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy tylko wymienić dysze. Większość modeli posiada system podgrzewania paliwa, dzięki czemu są one wydajne nawet przy bardzo niskich temperaturach oraz na dużych wysokościach. Cena takiego sprzętu wynosi od 300 do nawet 1000 zł. 
Jakie są najważniejsze cechy dobrej kuchenki turystycznej? 
Na pierwszym miejscu powinniśmy zwrócić uwagę na budowę kuchenki turystycznej. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ będziemy jej używać z dala od miejskiej cywilizacji, więc musi być bezawaryjna. Na początek trzeba sprawdzić jej palnik oraz możliwość łatwego i szybkiego montażu i demontażu w celu oczyszczenia. W komplecie powinien znajdować się również pokrowiec albo futerał, który będzie chronił przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami. 
Kolejnym ważnym czynnikiem jest ochrona przed wiatrem. W górach zawsze będziemy mieli do czynienia z wietrzną pogodą, dlatego nasza kuchenka turystyczna musi chronić przed wiatrem. W większości przypadków znajdziemy osłony przeciwwietrzne, które są na stałe dołączone do kuchenki, ale można również zdecydować się na oddzielną, lekką i aluminiową osłonę. 
Kuchenka turystyczna powinna być także stabilna. Palniki powinny mieć szeroką podstawę i być zintegrowane ze wspornikami. Warto postawić na zestaw ze stabilizatorem, który jest idealnym rozwiązaniem pod kątem logistycznym. 
Na koniec warto zwrócić uwagę na moc kuchenki turystycznej. Im większa jest moc palnika, tym szybciej będziemy mogli gotować wodę czy podgrzewać zupę. Produkty o małej mocy palnika nie będą sprawdzać się dobrze w trudnych warunkach wietr, zimnych oraz z niskim ciśnieniem. 
Zdjęcie: Envato/Rawpixel

Ranking najlepszych kuchenek turystycznych – TOP10 

Autor: Redakcja Ceneo