Data modyfikacji:

Jaka hulajnoga wyczynowa? Jaką hulajnogę wyczynową wybrać?

Deskorolki są stałym elementem miejskiego krajobrazu już od co najmniej kilkudziesięciu lat. Jazda na desce już dawno wyszła jednak z podziemia i na przygodę ze skateboardingiem w wersji rekreacyjnej decyduje się coraz więcej osób w różnym wieku. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje deskorolek, tłumacząc, który model najlepiej wybrać.
hulajnoga wyczynowa
Hulajnogi są częstym widokiem na ulicach polskich miast, ze względu na niewielkie wymiary oraz łatwość obsługi stały się świetną alternatywą dla rowerów i przestały być kojarzone z zabawkami dla dzieci. Wielu osobom nie wystarcza jednak zwykła rekreacyjna jazda, dlatego też w poszukiwaniu adrenaliny i wyzwania używają dwóch kółek do wykonywania imponujących oraz skomplikowanych trików. Zwykł sprzęt nie wytrzymuje jednak zbyt długo w ich rękach, co już dawno zauważyło wielu producentów. Dowiedz się zatem, jaka hulajnoga wyczynowa będzie najlepsza i jak poszukiwać modelu, na którym wykonasz bezpiecznie nawet najtrudniejsze skoki lub sztuczki.

Hulajnoga wyczynowa – charakterystyka

Hulajnogi wyczynowe zostały zaprojektowane z myślą o doświadczonych i początkujących osobach, które chciałby wykonywać różnego rodzaju triki, podczas których sprzęt wystawiony jest na ogromne przeciążenia oraz upadki. Zwykłe hulajnogi do jazdy rekreacyjnej nie nadają się do tego rodzaju zadań i bardzo szybko ulegną zniszczeniu. Od standardowych hulajnóg modele wyczynowe odróżnia kilka podstawowych kwestii.

Po pierwsze, ich konstrukcja jest niesamowicie uproszczona, co pozwala wyeliminować ryzyko uszkodzenia wrażliwych elementów mechanicznych. Projektanci nie przewidzieli w nich miejsca dla amortyzatorów, hamulców, silników elektrycznych oraz kierownicy o regulowanej wysokości. Konstrukcja jest również znacznie lżejsza. Kółka sprzętu są zazwyczaj o kilkanaście procent mniejsze, a także twardsze, co chroni je przed szybkim zużyciem i pozwala osiągnąć większe prędkości podczas jazdy.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie hulajnogi wyczynowej?

Jeżeli zastanawiasz się, jaką hulajnogę wyczynową wybrać, podczas zakupów zwróć uwagę na kilka podstawowych aspektów jej budowy i wykonania.

Podest hulajnogi wyczynowej

Wykonany z metalu podest często określany jest też angielską nazwą „deck” i to na nim spoczywają stopy podczas jazdy, tak więc musi on odznaczać się bardzo dobrą przyczepnością. Zapewnia ją specjalna naklejona na niego warstwa ziarnistego materiału (tzw. griptape). Jeżeli podczas intensywnego użytkowania ulegnie ona zniszczeniu, możemy ją z łatwością wymienić na nową.

Warto wspomnieć, że dla obniżenia wagi niektórzy producenci wycinają w deckach otwory, które nie wpływają jednak w żaden sposób na bezpieczeństwo jazdy lub wytrzymałość sprzętu. Dla zasady przyjęło się, że dłuższe podesty przeznaczone są do wykonywania grindów, a więc jazdy po krawędziach lub poręczach. Do wykonywania akrobacji w powietrzu znacznie lepiej nadają się z kolei krótsze decki.

Kółka hulajnogi wyczynowej

Kółka w hulajnogach wyczynowych mają zazwyczaj średnicę 10, 11 lub 12 centymetrów, co wystarcza w pełni do swobodnej i szybkiej jazdy oraz wykonywania ewolucji. Jeżeli samodzielnie dobieramy lub wymieniamy kółka, stawiajmy głównie na najtwardsze dostępne egzemplarze (specjaliści polecają np. modele w skali twardości 88A lub wyższej), które wytrzymają ekstremalne warunki i wolniej się zużywają.

Łożyska hulajnogi wyczynowej

Jakość i wytrzymałość łożysk, dzięki którym kółka hulajnogi mogą się obracać, jest opisana w kilkustopniowej skali ABEC, w której najwyższa nota to ABEC 9. Na skrócenie żywotności nawet najlepszych modeli wpłynie jednak wysoka wilgoć oraz pył i kurz. Dla ich ochrony należy więc wstrzymać się z jazdą po bardzo mokrych powierzchniach oraz żwirze i piasku.

Materiały, z jakich wykonana jest hulajnoga wyczynowa

Wszystkie elementy hulajnogi wyczynowej powinny być wykonane z wytrzymałych stopów aluminium oraz stali, które będą odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz duże obciążenia.

Waga hulajnogi wyczynowej

Do jazdy trikowej zaleca się hulajnogi wyczynowe w wadze około 3,5 kilograma. Cięższe egzemplarze utrudniają zadanie zwłaszcza młodszym użytkownikom.

Dobieramy hulajnogę wyczynową do wzrostu

Ponieważ kierownica w hulajnogach wyczynowych nie jest regulowana, wśród kupujących pojawiają się wątpliwości, jak dobrać je poprawnie do wzrostu jeżdżącego. Bez względu na to, czy kupujemy hulajnogę wyczynową dla 8-latka, 10-latka lub dojrzałego użytkownika, powinna być ona idealnie dopasowana do jego wzrostu i preferencji. Dostępne w sklepach modele przeznaczone są dla różnych grup wiekowych, począwszy od najmłodszych dzieci (wysokość od 70 do 80 cm), nastolatków (od 80 do 85 cm), a skończywszy na dorosłych (od 85 cm wzwyż).

Hulajnogę wyczynową do wzrostu łatwo dopasujemy na oko. Stając w pozycji wyprostowanej na decku, rączki kierownicy nie powinny znajdować się poniżej górnej części uda ani też wyżej niż biodra. Zapobiegnie to niepotrzebnemu garbieniu się podczas jazdy i obciążeniu kręgosłupa. Oczywiście wiele zależy tu też od samego jeżdżącego, niektóre osoby preferują np. krótsze kierownice.

Sprawdź również: Hulajnogi elektryczne - ranking

Najlepsza hulajnoga wyczynowa - ranking

Autor: Michał Kułakowski