Data modyfikacji:

Jak zapinać wiązania snowboardowe?

Interesują cię podstawy snowboardu, czyli jak zapinać wiązania snowboardowe? Najpierw trzeba zadbać o odpowiednie ustawienie wiązań do własnych rozmiarów i stylu jazdy. Zrób to zanim wyjdziesz na stok. Najlepiej w ciepłym domku, a nie na mroźnym wietrze na stoku. Podpowiadamy, jak ustawić wiązania snowboardowe oraz jak zapinać wiązania snowboardowe.
jak zapinać wiązania snowboardowe

Wiązania snowboardowe – szybkie zapinanie. Czy to możliwe?

Tak, ale najpierw czeka cię grubsza robota – szczególnie gdy kupiłeś swoją pierwszą deskę do jazdy, bo jak wypożyczasz przy stoku, to obsługa wykona całe przygotowanie za ciebie, dobierze wiązanie do deski snowboardowej, ustawi, a ty się wepniesz „cyk, pyk” i pojedziesz. Podpowiadamy zatem, jak ustawić wiązania snowboardowe.

Jak ustawić wiązania snowboardowe – krok po kroku

  1. Która noga z przodu, czyli goofy czy regular? Wielu jest łatwiej jeździć z lewą nogą z przodu (regular), a mniejszości – z prawą nogą z przody (goofy). I nie ma to nic wspólnego z faktem, którą ręką operujesz przy pisaniu! Dlaczego wybór jest tak ważny w przypadku jazdy na snowboardzie? Bo wiązania nie są symetryczne, więc musisz wiedzieć, które z nich zamontować z tyłu, a które z przodu. 
  2. Rozstaw wiązań – jak szeroko rozstawić wiązania w snowboardzie? Odpowiedni rozstaw, czyli odległość pomiędzy obydwoma wiązaniami, zależy od wzrostu. Zależność jest taka, że im wyższy snowboardzista, tym wiązania ustawione dalej od siebie. Oprócz tego decydują także upodobania indywidualne, ale o tym przekonasz się, jak już się nieco „rozjeździsz”. 
  3. Setback lub offset – czyli cofnięcie wiązań o jeden lub dwa inserty. W większości desek freeride'owych i w twardych zestawach inserty nie są umiejscowione z pewnym założonym z góry offsetem. Bardziej doświadczeni snowboardziści zwiększają setback, przesuwając wiązania o jeden lub dwa inserty do tyłu. Szukasz rady dla początkujących snowboardzistów w tym zakresie? Nie przejmuj się dywagacjami. Po prostu: przykręć wiązania, wybierając centralne ustawienie. I uwaga na przyszłość – przesuwania w drugą stronę, czyli do przodu, lepiej nie ryzykować!
Jak zapinać wiązania snowboardowe, czyli krok kolejny – ustawienie wiązań względem szerokości deski
Ustaw wiązania snowboardowe symetrycznie do obu krawędzi, czyli pośrodku deski. Ustaw piętę i pedały tak, aby środek wiązania wypadał centralnie pośrodku podeszwy buta. Po zamocowaniu wiązania i wpięciu, przednia część buta i pięta powinny wystawać w równej odległości poza przednią i tylną krawędź deski. 

Ustawienie kątów wiązań – freeride, freestyle, carving

Ustawienie wiązań ma wpływ na sylwetkę człowieka podczas jazdy. Sylwetka zaś zależy od stylu jazdy, szerokości deski, umiejętności oraz… własnych preferencji (te zaś są szalenie ważne, bo inaczej nie czujesz przyjemności z jazdy tak bardzo, jak jest to możliwe!).
Poznaj typy jazdy snowboardem i dopasuj względem nich ustawienie kątów wiązań:
  1. Freestyle – panuje pełna dowolność, niemniej z założeniem, że nie są to kąty powyżej 30 stopni. 
  2. Freeride – deski freeride'owe są szersze od twardych zestawów, dlatego wiązania mogą być ustawione pod mniejszym kątem. Praktykuje się najczęściej takie rozwiązania: +15 do +25 przód oraz 0 do +10 na tylne wiązanie.
  3. Carving/racing – tu ustawienia ograniczają się do ostrych kątów w granicach: 45–70 stopni przednie wiązanie i 35–48 stopni tylne wiązanie.

Wiązania snowboardowe – szybkie zapinanie testuj na dywanie

Wiesz już, jak ustawić wiązania snowboardowe. Szybkie ich zapinanie testuj na dywanie. Wtedy możesz wykonać milion poprawek i jest to o niebo łatwiejsze niż poprawki w rękawicach snowboardowych albo usiłowanie dokonania zmian zmarzniętymi paluchami. Nie zapomnij założyć kasku!
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.