Data publikacji:

Jak dobrać wiązania do deski snowboardowej?

Masz już deskę, odpowiednie buty, kask, rękawiczki i gogle? Do pełnego wyposażenia, w którym będziesz mógł spokojnie śmigać po stoku potrzebne są Ci jeszcze wiązania do deski snowboardowej. Czym należy kierować się w czasie dobierania tej części sprzętu snowboardowego?

Wiązania snowboardowe łączą deskę z obuwiem, dlatego od ich dopasowania do butów zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy, co automatycznie zmniejsza ryzyko urazów, zwłaszcza stóp i stawów skokowych. Zwykle składają się z bazy, pompki, pasków, high backu, pedału gazu i talerzyków. Pompka to klamra przy pasku służąca do zapięcia buta z odpowiednią siłą. Najlepiej, aby była aluminiowa lub z wysokiej jakości tworzyw sztucznych.

Paski powinny być pokryte antypoślizgowym materiałem i odpowiednio sztywne. Dodatkowo muszą mieć możliwość zamontowania padsów – okładziny, która zapobiega zbytniemu uciskaniu nogi przez wiązania. High back, inaczej łyżka, czyli tylna część wiązania powinna być wykonana z pianki lub gumy i posiadać opcję regulacji wysokości oraz kątów obrotu. Pedał gazu jest regulowaną wkładką montowaną w przedniej i tylnej części wiązania odpowiadającą za właściwe dociśnięcie deski do butów. Talerzyki służą przykręceniu deski do wiązania. Powinny być sztywne, głębokie i mieć ząbki idealnie dopasowane do zębów bazy.

Rozmiar wiązania snowboardowego należy dopasować do rozmiaru obuwia. Opcjonalnie możesz wybrać model pozwalający regulować ten parametr. Znaczenie ma także styl jazdy i rodzaj deski.

Wiązania dzielimy na twarde i miękkie. Pierwszy rodzaj zwykle produkowany jest z metalu i dedykowany sztywnym butom. Wiązania miękkie dodatkowo dzielą się na flow, który składa się z bazy, łyżki, która odchyla się do tyłu oraz jednego padsa (zastępuje paski i pompkę) oraz step-in, które zatrzaskują się automatycznie po zetknięciu z butem i równie szybko można je wypiąć. Ich wadą jest to, że pasują jedynie do konkretnych butów z systemem step-in.

Właściwie dopasowane wiązania snowboardowe po zapięciu butów będą dobrze trzymać stopę (powinna być nieruchoma), między wiązaniem a butem nie będzie luzu, a cholewa powinna ściśle przylegać do high backa.

Autor: Sylwia Stwora