Data publikacji:

Jak dobrać wiązania do deski snowboardowej?

Masz już deskę, odpowiednie buty, kask, rękawiczki i gogle? Do pełnego wyposażenia, w którym będziesz mógł spokojnie śmigać po stoku potrzebne są Ci jeszcze wiązania do deski snowboardowej. Czym należy kierować się w czasie dobierania tej części sprzętu snowboardowego?
jak dobrać wiązania snowboardowe
Snowboard to, tuż obok nart, najchętniej uprawiana zimowa dyscyplina sportowa. Jazdę na desce można zacząć już w bardzo młodym wieku, a dzięki specyfice sprzętu, mogą jeździć na niej nawet starsze i mniej sprawne osoby. Snowboard możesz uprawiać na wiele sposobów, począwszy od relaksujących zjazdów na stoku, po emocjonujące skoki i triki wykonywane na half-pipie.
Bez względu na okoliczności oraz warunki, o twoje bezpieczeństwo i komfort powinien dbać jak najbardziej optymalnie dobrany sprzęt. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia snowboardzisty są wiązanie, które łączą deskę obuwiem. Jeżeli element ten jest dobrany prawidłowo masz większą szansę na uniknięcie urazów w razie upadku lub niefortunnego zderzenia. Wiązania mają za zadanie chronić przede wszystkim stopy oraz stawy skokowe.

Wiązania snowboardowe – budowa i funkcje

Zanim odpowiemy na pytanie, jak dobrać wiązania snowboardowe, w pierwszej kolejności powinieneś poznać ich budowę oraz funkcje jakie spełniają podczas jazdy. Składają się one z trzech głównych elementów – podstawy/bazy, hi-backu oraz strapów.

Podstawa wiązania snowboardowego

Podstawa jest płytą przymocowaną bezpośrednio do deski za pomocą specjalnych śrub. Stanowi ona bazę dla pozostałych elementów konstrukcji i jest wykonana z tworzywa sztucznego, kompozytów lub aluminium. Najbardziej sztywne pozostają w tym wypadku bazy wykonane w całości metalu.
Eksperci polecają wiązania, w których płyta wzbogacona jest o cienki materiał amortyzacyjny w miejscu, w którym bezpośrednio styka się deską, który powinien być wykonany z pianki lub gumy. Poza niwelowaniem wstrząsów zapewnia on też skuteczniejsze przyleganie całej konstrukcji. Na wierzchniej stronie podstawy nie powinno również zabraknąć pianki absorbującej.
Dobrze, by podstawa posiadała także regulowany pedał gazu i dodatkową poduszkę amortyzacyjną pod piętą buta. Dodajmy, że pedał jest regulowaną wkładką montowaną w przedniej i tylnej części wiązania odpowiadającą za właściwe dociśnięcie deski do butów.

Hi-back wiązania snowboardowego

Element, który znany jest też jako łyżka lub zapiętek. Jest on połączony bezpośrednio z podstawą, a jego zadaniem jest unieruchomienie buta i utrzymanie kąta, pod jakim jest ustawiony. Element zapobiega też zbyt mocnemu wygięciu stopy w tył, chroniąc snowboardzistę przed przypadkowymi wywrotkami. Kluczowe znaczenie podczas zakupu wiązania, jest sprawdzenie czy hi-back przylega dobrze do naszego buta i usztywnia go pod preferowanym przez nas kątem.

Strapy wiązania snowboardowego

Strapy to nic innego jak element mocujący buta. Składają się one z pasków wyposażonych w tzw. pompki, a więc elementów umożliwiających łatwą regulację jego długości. Dzięki nim przypniemy obuwie do deski.
Większość modeli wiązań dostępnych na rynku ma wyłącznie dwa paski mocujące. Specjaliści radzą, by były one pokryte antypoślizgowym materiałem i wykazywały się odpowiednią sztywnością. Dodatkowo dobrze, by paski od wewnątrz były wyposażone w poduszki, które dopasowują się do kształtu buta, zapobiegając zbyt mocnemu uciskowi stopy.
Niektórzy producenci stosują również względnie nowe rozwiązanie konstrukcyjne, w którym pierwszy pasek przyjmuje kształt noska zakładanego na czubek buta.

Jak właściwie dobrać wiązania snowboardowe – wiązania miękkie i twarde

Wiązania snowboardowe wybieramy już po wybraniu wszystkich najważniejszych elementów wyposażenia. Dopasowujemy je bezpośrednio do rodzaju wybranej deski i obuwia. Wiązania możemy podzielić na miękkie i sztywne. Te pierwsze zachowują większą elastyczność podczas jazdy i wykonane są w większości z tworzyw sztucznych i kompozytów. Są idealne dla początkujących oraz fanów jazdy trikowej i freestyle’u.
Wiązania miękkie dodatkowo dzielą się na wiązania flow, które składają się z bazy, łyżki odchylającej się do tyłu, jednego padsa (zastępuje paski i pompkę), jak również mechanizmu step-in, który zatrzaskuje się automatycznie po zetknięciu z butem. Ich wadą jest to, że pasują jedynie do butów przeznaczonych do pracy z systemem step-in.
Wiązania twarde, których bazy wykonane są zazwyczaj z metalu i współpracują najlepiej ze sztywnymi deskami, które przeznaczone są do szybkiej jazdy sportowej. Na modele tego typu decydują się w dużej mierze doświadczeni snowboardziści.

Jak dobrać wiązania snowboardowe do butów?

Rozmiar wiązania snowboardowego należy dopasować oczywiście do rozmiaru obuwia. Wiązania najczęściej są produkowane w trzech rozmiarach małym (S), średnim (M) i dużym (L), dodatkowym ułatwieniem są tabele dostarczane przez wytwórców, przedstawiające zakresy długości podeszwy, które obsłużą poszczególne modele.
Pamiętajmy, że poza długością, baza wiązania powinna być również dopasowana na szerokość do posiadanego buta. Optymalnie dobrane modele będą po zapięciu idealnie opatulać stopę. Twarde obuwie najlepiej sprawdzi się we współpracy ze sztywnymi wiązaniami i vice versa.
Zdjęcie: Envato Elements