Data publikacji:

Jak wyczyścić dno basenu?

Przydomowy basen ogrodowy to marzenie wielu osób, jest bowiem świetnym miejscem do relaksu po pracy i niezwykłą atrakcją dla dzieci, pozwala także zaoszczędzić czas i pieniądze na weekendowe wypady nad jezioro lub do aquaparku. Oczywiście basen to nie tylko same przyjemności, ale również wiele obowiązków, związanych przede wszystkim z jego konserwacją. Bez regularnego dbania o stan wody oraz czystości niecki zbiornika, korzystanie z niego bardzo szybko może stać się zagrożeniem dla zdrowia i bezpieczeństwa. Podpowiadamy zatem jak domowymi sposobami wyczyścić dno basenu. 
czyszczenie dna basenu
Dno i ściany niecki basenowej należy regularnie podawać skrupulatnemu myciu. Dotyczy to zarówno klasycznych betonowych basenów, jak i tańszych konstrukcji stelażowych. Nawet zakrywany i z rzadka używany zbiornik prędzej czy później pokryje się osadem, a na jego dnie zacznie zbierać się żwir i pył, a także liście, gałązki nawiewane przez wiatr. Brudne dno jest nie tylko nieprzyjemne dla osób bawiących się w wodzie, ale może zwiększać ryzyko poślizgnięcia się lub upadku. Jak zatem wyczyścić dno basenu? Najpierw warto zorientować się z jakimi zabrudzeniami musimy walczyć.

Rodzaje zabrudzeń ścianek i dna basenu

  • Pył, żwir, piasek, części roślin itd. - są to najczęściej spotykane zabrudzenia wynikające ze zwykłego użytkowania zbiornika. Nanosi je nie tylko wiatr, ale także osoby korzystające z wody, przenoszące piasek lub żwir np. na stopach. Tego rodzaju zanieczyszczeń nie jesteśmy w stanie kompletnie wyeliminować, dobrym rozwiązaniem ochronnym jest jednak zakrywanie lustra wody, gdy nie korzystamy ze zbiornika. A także szybkie wyławianie opadłych liści gałązek i innych obiektów, które wpadną do środka.
  • Osad z kamienia – zazwyczaj nie jest on od razu widoczny, ale z pewnością jest wyczuwalny przy dotyku. Zanieczyszczenia tego typu pojawiają się zarówno na ściankach, a także bezpośrednio na dnie zbiornika. Mają chropowatą lub śliską fakturę i z czasem przyjmą żółtą lub brązową barwę. Wynikają one z utrzymującego się zbyt wysokiego poziomu pH wody. Aby się go pozbyć musimy obniżyć go do poziomu ok. 6,7-6,8 pH, przy pomocy odpowiednich środków chemicznych i dezynfekcji, a także czasami również fizycznego usunięcia zabrudzeń.
  • Zielony osad – osad wynikający z osadzania się w basenie glonów i alg. Jest on wynikiem zbyt małej ilości środków dezynfekujących w wodzie, w najgorszym wypadku kąpanie się w takich warunkach może być groźne dla zdrowia i wywoływać reakcje alergiczne. Poza zadbaniem o czystość wody, pozbycie się nalotu będzie wymagało od nas również jego ręcznego usunięcia. 
  • Jak wyczyści dno basenu? Najlepsze sposoby

    Czyszczenie dna basenu odkurzaczem 

    Jest to skuteczna i szybka metoda pozbycia się brudu i osadu z niecki zbiornika. Oczywiście nie chodzi tutaj o czyszczenie dna zwykłym odkurzaczem, do tego celu używamy specjalnie zaprojektowane do tego celu urządzenia basenowego. Sprzęt ten dostępny jest w wersji ręcznej oraz automatycznej, ich największą zaletą jest to, że można z nich korzystać bez spuszczania wody.
    Odkurzacze podłączamy do pompy filtracyjnej. Model ręczny przypomina klasyczny odkurzacz domowy, jego dyszę znajdując się na teleskopowym ramieniu prowadzimy po dnie stojąc przy brzegu basenu. Rura zasysa wszystkie zanieczyszczenia (w tym piasek i rożne rodzaj osadu) i odprowadza je do filtra. Urządzenia te są dość lekkie i poręczne i można stosować je w każdym rodzaju basenu, w tym modelach stelażowych i rozporowych.  
    Odkurzacze automatyczne pracują bez naszego udziału po wodą, stopniowo oczyszczając dno zbiornika. Niektórymi modelami sterujemy np. z pomocą aplikacji mobilnej w smartfonie. Odkurzacze pozwalają zaoszczędzić czas i uniknąć wysiłku, ale odznaczają się znacznie wyższą ceną i poziomem skomplikowania sprawdzą się głównie w bardzo dużych basenach, gdzie będą najlepsza inwestycją. 

    Czyszczenie dna basenu pompą piaskową

    Jeżeli zależy nam alternatywnej metodzie czyszczenia basenu, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z tzw. pompy piaskowej. Jest ona wyposażona w specjalny filtr zatrzymujący wszystkie osady żwirowe, piaskowe, a także unoszące się w wodzie osady z kamienia. Umieszczamy ją pod powierzchnią wody i w trakcie swojego działania kilkukrotnie filtruje ona zawartość całego basenu, skutecznie pozbywając się zanieczyszczeń. Warto jednak podkreślić, że urządzenie nie poradzi sobie jednak z nalotami na ścianach niecki. 

    Czyszczenie dna basenu pompą filtrującą

    W czyszczeniu niecki zbiornika przydatna jest również sama pompa filtrująca, przez której instalacje nieustannie przepływa woda. Wlot do niej jest zamontowany tuż przy lustrze wody, a następnie transportowana do głównego filtra, zatrzymującego największe zanieczyszczenia nim zaczną one osiadać na dnie. Są to między innymi gałęzie, liście, papierki, resztki folii lub włosy. Wybierając pompę filtrująca zwracamy uwagę na jej wydajność dopasowując ją do objętości basenu. W ciągu dnia pompa powinna być w stanie przefiltrować czterokrotnie całą wodę w zbiorniku. 

    Czyszczenie dna basenu specjalistycznymi preparatami chemicznymi

    W oczyszczeniu niecki basenu pomocne może być też skorzystanie z chemii basenowej. Na rynku znajdziemy wiele przydatnych preparatów. Podstawowym z nich jest oczywiście chlor, którego poziom w wodzie musi być stale monitorowany przez właściciela basenu. Jest on dostępny pod postacią tabletek, proszku lub płynu, które mogą być dozowane ręczne lub maszynowo. Chlor zapobiega rozwijaniu się glonów, alg i mikroorganizmów, które doprowadzają do powstawania zielonego osadu. Dodatkowym zabezpieczeniem jest też stosowanie innych preparatów dezynfekujących.  
    Aby pozbyć się już wspomnianego osadu kamiennego do wody dodajemy środki obniżające jej pH. W tym przypadku zaleca się stosowanie kwasu askorbinowego, dzięki któremu rozpuścimy nalot mineralny, a także ułatwimy sobie jego ręczne usunięcie. Pamiętajmy oczywiście o tym, by dodawać go do wody zgodnie z instrukcją producenta, sprawdzając po każdym użyciu poziom pH.

    Jak wyczyścić dno basenu domowymi sposobami?

    Oczywiście równie niezastąpione są również domowe metody czyszczenia basenu. Sięgamy po nie przed napełnieniem lub spuszczeniem wody ze zbiornika, stosowane są one bowiem w przypadku największych zabrudzeń. Po pozbyciu się wody z niecki mamy do niej znacznie łatwiejszy dostęp, dzięki temu znacznie skuteczniej wykryjemy też trudniej zauważalne zanieczyszczenia, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. 
    Osady na dnie najlepiej ścierać za pomocą wilgotnej ścierki lub szczotki z miękkim włosiem. Możemy wspomóc się tutaj również łagodnymi środkami czyszczącymi. Całą powierzchnię należy również porządnie spłukać wodą pod ciśnieniem. 
    Zdjęcie: Envato Elements