Większość osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z końmi, potrzebny do tego sprzęt oraz asortyment wypożycza na czas jazdy w stadninie.
Z biegiem czasu oraz wraz nabywaniem umiejętności jeździeckich zazwyczaj sami kompletujemy odpowiedni, własny strój. Jakie nakrycie głowy do jazdy konnej warto wybrać i jak je dopasować?
Interesuje cię nauka jazdy konnej? Sprawdź kiedy i jak najlepiej zacząć.Toczek to najpopularniejsze i najbardziej kojarzone z jeździectwem nakrycie głowy. Polecany jest przede wszystkim do jazdy typowo rekreacyjnej ze względu na dużo niższą cenę niż w przypadku profesjonalnego kasku jeździeckiego.
Toczki najczęściej wykonane są z włókna szklanego pokrytego welurem lub zamszem w różnych kolorach, np. czarnym, bordowym, szarym. To ochronne nakrycie głowy prezentuje się ładnie, jest wygodne w noszeniu oraz łatwo się je czyści.
Wybierając toczek, musimy zwrócić uwagę na jego zapięcie. Rozróżnia się toczki o zapięciu dwu i trzypunktowym, czyli o dwóch lub trzech punktach mocowania taśm utrzymujących nakrycie we właściwym miejscu.
Na rynku dostępne są także modele, które mają gumkę pod brodą. Jest to rozwiązanie ze wszech miar niepraktyczne i należy go unikać, ponieważ przy gwałtownym ruchu głowy taka gumka ma tendencję do zsuwania się, co może osłabić ochronę naszej głowy w momencie upadku z konia.
Kluczowym aspektem wyboru odpowiedniego nakrycia głowy do jazdy konnej jest indywidualne dopasowanie jego rozmiaru. Przed zakupem warto taki toczek przymierzyć i sprawdzić, jak się w nim czujemy.
Rozmiar dobieramy do obwodu naszej głowy, mierząc dwa centymetry nad brwiami. Najlepiej przeprowadzić pomiar w takiej fryzurze, w jakiej zazwyczaj jeździmy konno.
Między paskiem regulującym a brodą powinny swobodnie zmieścić się dwa palce, jednak toczek nadal powinien pozostawać stabilny. Po założeniu toczka warto się schylić. Jeśli ześlizguje się z głowy to należy przymierzyć mniejszy rozmiar.
Nie kupujmy toczka zbyt dużego. Nakrycie głowy musi być całkowicie dopasowane do kształtu naszej głowy, tylko w ten sposób zapewni nam bezpieczeństwo.
„Kask czy toczek?” to pierwsze pytanie, jakie zadajemy sobie w związku z kupnem nakrycia głowy mającego nas chronić w trakcie jazdy konnej. Niestety zdania na ten temat są podzielone nawet wśród doświadczonych jeźdźców.
Kaski przez wielu uważane są za rozwiązanie dużo bezpieczniejsze, jednak również mniej eleganckie niż tradycyjne toczki.
Choć kask jeździecki dużo skuteczniej chroni głowę przed urazami i lepiej amortyzuje wstrząsy to do rekreacyjnej, amatorskiej jazdy w zupełności wystarczy toczek.
Jest to informacja, że producenci wrażliwi na potrzeby rynku, oferują nakrycia głowy o funkcjonalności kasków (lepiej chronią głowę podczas upadku z konia), ale z zachowaniem tradycyjnego wyglądu toczka.
Także samo wyszukiwanie „kasku” zaprowadzi cię to tego typu produktów. W dalszym ciągu podczas jazdy konnej zachowujesz więc elementy klasycznego stroju jeździeckiego, a jednocześnie poprawiasz swoje bezpieczeństwo.
W dalszej części tego tekstu skupimy się na nakryciach głowy do jazdy konnej, nazywając je wprost „kaskami”.
Normy bezpieczeństwa. Kask ma je spełniać. Określone parametry i wymogi muszą być zachowane, aby kask do jazdy konnej uznać za bezpieczny. Kaski przechodzą szereg testów, które weryfikują ich odporność na uderzenia (przednie, tylne i boczne) oraz zgniatanie, wytrzymałość ich zapięć, a także stabilność.
Powinny posiadać certyfikację CE. Europejski certyfikat VG1 01.040 może obejmować też akceptowalną przez długi czas normę EN 1384:2012, gdy jest ona połączona z inną normą z listy FEI (Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej).
Dopiero w takim połączeniu EN 1384:2012 uznać można za posiadającą ważne dopuszczenia. Ponadto FEI rekomenduje, by zakupy online poprzedzić przymierzeniem kasku w sklepie stacjonarnym.
Zapięcie. Taśma pod brodą powinna być regulowana. Gąbka wszyta w pasek poprawia komfort użytkowania. Zakładając kask, tak dopasuj zapięcie, abyś pomiędzy taśmą a brodą miał miejsce o szerokości dwóch palców.
Wielkość kasku. Dobierz odpowiedni rozmiar kasku jeździeckiego. W tym celu zmierz obwód głowy (1,5 – 2 cm nad małżowiną uszną). Znając obwód, określisz rozmiar kasku.
Jeśli mierzysz się w rozpuszczonych włosach, pamiętaj, że kask ma być dopasowany do fryzury, którą będziesz mieć podczas jazdy. Warkocz czy samuraj zmieniają wymiary. Zwróć na to uwagę, zanim dokonasz zakupu.
Podczas mierzenia kasku zasymuluj gwałtowne hamowanie. Dynamicznie zegnij się pod kilkoma kątami. Sprawdzisz dzięki temu, czy nakrycie głowy, które właśnie zamierzasz kupić, nie ześlizguje się, a więc stabilnie utrzymuje swoją pozycję na głowie.
Przeczytaj także: