Data publikacji:

Jak wybrać toczek?

Odpowiednie nakrycie głowy jest integralną częścią stroju każdego jeźdźca. To ono zapewnia nam bezpieczeństwo w razie upadku z konia.

Większość osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z końmi, potrzebny do tego sprzęt oraz asortyment wypożycza na czas jazdy w stadninie. Z biegiem czasu oraz wraz nabywaniem umiejętności jeździeckich zazwyczaj sami kompletujemy odpowiedni, własny strój. Jakie nakrycie głowy do jazdy konnej warto wybrać i jak je dopasować?

Wybór toczka

Toczek to najpopularniejsze i najbardziej kojarzone z jeździectwem nakrycie głowy. Polecany jest przede wszystkim do jazdy typowo rekreacyjnej ze względu na dużo niższą cenę niż w przypadku profesjonalnego kasku jeździeckiego. Toczki najczęściej wykonane są z włókna szklanego pokrytego welurem lub zamszem w różnych kolorach, np. czarnym, bordowym, szarym. To ochronne nakrycie głowy prezentuje się ładnie, jest wygodne w noszeniu oraz łatwo się je czyści. Wybierając toczek, musimy zwrócić uwagę na jego zapięcie. Rozróżnia się toczki o zapięciu dwu i trzypunktowym, czyli o dwóch lub trzech punktach mocowania taśm utrzymujących nakrycie we właściwym miejscu. Na rynku dostępne są także modele, które mają gumkę pod brodą. Jest to rozwiązanie ze wszech miar niepraktyczne i należy go unikać, ponieważ przy gwałtownym ruchu głowy taka gumka ma tendencję do zsuwania się, co może osłabić ochronę naszej głowy w momencie upadku z konia.

Kask
Toczek

Jak dobrać rozmiar?

Kluczowym aspektem wyboru odpowiedniego nakrycia głowy do jazdy konnej jest indywidualne dopasowanie jego rozmiaru. Przed zakupem warto taki toczek przymierzyć i sprawdzić, jak się w nim czujemy. Rozmiar dobieramy do obwodu naszej głowy, mierząc dwa centymetry nad brwiami. Najlepiej przeprowadzić pomiar w takiej fryzurze, w jakiej zazwyczaj jeździmy konno. Między paskiem regulującym a brodą powinny swobodnie zmieścić się dwa palce, jednak toczek nadal powinien pozostawać stabilny. Po założeniu toczka warto się schylić. Jeśli ześlizguje się z głowy to należy przymierzyć mniejszy rozmiar. Nie kupujmy toczka zbyt dużego. Nakrycie głowy musi być całkowicie dopasowane do kształtu naszej głowy, tylko w ten sposób zapewni nam bezpieczeństwo.

Kask czy toczek?

„Kask czy toczek?” to pierwsze pytanie, jakie zadajemy sobie w związku z kupnem nakrycia głowy mającego nas chronić w trakcie jazdy konnej. Niestety zdania na ten temat są podzielone nawet wśród doświadczonych jeźdźców. Kaski przez wielu uważane są za rozwiązanie dużo bezpieczniejsze, jednak również mniej eleganckie niż tradycyjne toczki. Choć kask jeździecki dużo skuteczniej chroni głowę przed urazami i lepiej amortyzuje wstrząsy to do rekreacyjnej, amatorskiej jazdy w zupełności wystarczy toczek.

Duży wybór akcesoriów i odzieży dla jeźdźców znajdziecie TUTAJ.

Autor: Sylwia Stwora