Data modyfikacji:

Koc termiczny – cena, zastosowanie. Jak używać koca termicznego?

Koc termiczny (inaczej folia NRC, folia termiczna, folia izotermiczna, folia życia, folia przeciwwstrząsowa, koc ratunkowy, koc ratowniczy lub koc przeciwwstrząsowy) to cienka płachta w kształcie dużego prostokąta, wykonana z metalizowanego materiału – polipropylenu. Wynalazek ten powstał w latach siedemdziesiątych, pierwsze modele produkowano na potrzeby misji kosmicznych NASA.

koc termiczny

Koc termiczny – zastosowanie

Koc termiczny znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy trzeba ochronić poszkodowanego przed szybkim wychłodzeniem lub przegrzaniem organizmu w wyniku ekspozycji na niekorzystne warunki atmosferyczne. Koc termiczny stanowi bardzo istotny element wyposażenia ratowniczego, stanowi także element apteczki w każdym samolociae. Folia NRC przydaje się również w różnych innych sytuacjach awaryjnych – warto ją mieć w samochodzie oraz zabierać na narty, żagle i górskie wyjazdy.

Folia NRC jest szczególnie przydatna, gdy:  

  • doszło do wybuchu lub pożaru,
  • doszło do wypadku komunikacyjnego,
  • poszkodowany został turysta górski na szlaku i ze względu na zimowe warunki oraz dużą wysokość, grozi mu wychłodzenie organizmu,
  • poszkodowany znajduje się w stanie wskazującym na nadużycie alkoholu,
  • poszkodowany znajduje się w stanie wstrząsu lub potrzebuje wsparcia psychicznego.
  • Folię NRC można wykorzystać także jako warstwę izolacyjną pod karimatą lub na podłodze namiotu lub płachtę na biwak, chroniącą przed wiatrem i opadami.

Inne możliwe zastosowania koca termicznego to:

  • ochrona namiotu przed przegrzewaniem – po obłożeniu namiotu folią NRC jego wnętrze nie będzie się tak szybko nagrzewać,
  • ochrona na szybę samochodu – koc termiczny może uchronić posiadaczy aut od porannego skrobania zamrożonych szyb, w tym celu należy go umieścić na przedniej stronie samochodu, odpowiednią stroną do góry,
  • ponczo przeciwdeszczowe – po rozcięciu w kilku miejscach z folii NRC można stworzyć narzutę, która skutecznie ochroni przed deszczem. Po takim działaniu jednak koc termiczny nie nadaje się już do użytku,
  • schronienie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – koc termiczny może posłużyć jako tarp, jest to szczególnie przydatne w górach, gdy pokonanie szlaku zajęło więcej czasu i turystów nastała noc lub kiedy ktoś się zgubił i trudne warunki nie pozwalają na podjęcie dalszej wędrówki,
  • zbiornik na deszczówkę – po zawieszeniu na krzaku można zbierać do folii NRC wodę pochodzącą z deszczu w celu wykorzystania jej do mycia lub spożycia,

WARTO PAMIĘTAĆ: koc termiczny to produkt, z którego mogą skorzystać nie tylko wyspecjalizowane służby, ale każdy z nas. Warto mieć zawsze folie NRC na wyposażeniu apteczki w samochodzie – być może kiedyś uratuje ona komuś życie.

Koc termiczny – jak działa?

Aby użyć poprawnie folii NRC, konieczna jest znajomość specyfiki koca termicznego. Jak działa ten wyrób? Otóż sam w sobie, koc termiczny nie ogrzewa organizmu, materiał zapewnia jedynie izolację termiczną. Dzięki folii NRC organizm jest chroniony przed szybkim wychłodzeniem lub przegrzaniem. Oczywiście pod warunkiem, że koc termiczny nie jest uszkodzony ani przerwany i pokrywa szczelnie poszkodowaną osobę. W przypadku, gdy poszkodowany leży na ziemi, bardzo istotne jest, aby odizolować jego ciało także od podłoża. Nie wolno narzucać na poszkodowanego folii termicznej, tak jak gdyby przykrywało się go kocem.

Koc termiczny – strony

Folia NRC ma dwie różne strony, złota i srebrną. Jeśli na zewnątrz jest srebrna strona koca termicznego, a w środku złota, osoba, która jest nim owinięta, zostaje zabezpieczona przed przegrzaniem organizmu, ponieważ materiał odbija promieniowanie słoneczne. Natomiast kiedy na zewnątrz jest złota strona folii NRC, a wewnątrz srebrna, poszkodowany jest chroniony przed nadmiernym wychłodzeniem – materiał pochłania bowiem promieniowanie słoneczne. Podsumowując:

  • strona srebrna zwrócona do ciała poszkodowanego ogrzewa i nie dopuszcza do wychłodzenia,
  • strona srebrna zwrócona na zewnątrz chłodzi, chroniąc przed przegrzaniem.
  • Koc termiczny to wyrób jednorazowego użytku
  • Folia NRC służy do jednorazowego użytku, po akcji ratowniczej należy ją wyrzucić, ponieważ materiał traci swoje właściwości termoizolacyjne. Ponowne użycie folii termicznej mogłoby również poskutkować przeniesieniem zakaźnego materiału pomiędzy poszkodowanymi.

Koc termiczny – gdzie kupić?

Koc termiczny można kupić w sklepach oferujących sprzęt na wyprawy górskie, folię NRC oferują także sklepy militarne. W jakich miejscach jeszcze można nabyć koc termiczny? Gdzie kupić ten produkt? Warto zapytać: na stacji benzynowej lub w aptece. Folię NRC znajdziemy także w najbliższym sklepie medycznym, sklepie sportowym, a nawet hipermarkecie – w wielu z nich oferowane są także tego typu sprzęty.

Koc termiczny – cena

Ile kosztuje koc termiczny? Cena jest niewysoka – za folię NRC o wymiarach 210 × 160 cm zapłacimy około 6 złotych.

Koce termiczne są dostępne także w zestawach, np. razem z ponczo i podpinką hamakową. Tego typu gadżety doceni każdy maniak bushkraftu. Cena zestawu dla bushmena/maniaka survivalu wynosi około 200 złotych.

Ciekawym produktem jest śpiwór ratunkowy, czyli worek z folii NRC. W celu ochrony przed wychłodzeniem lub przegrzaniem należy do niego wejść w całości, włącznie z głową, szyją i rękami. Śpiwór ratunkowy pozwala na skuteczne odizolowanie ciała nie tylko od warunków atmosferycznych, ale i podłoża. Cena tego typu gadżetów survivalowych wynosi około 30 złotych.

Autor: Alicja Hudzik