Data modyfikacji:

Jak ustawić siodełko w rowerze?

Właściwa regulacja siodełka to podstawa wygodnej jazdy na rowerze. Wbrew pozorom nie chodzi jedynie o ustawienie jego wysokości. Duże znaczenie ma także kąt ustawienia siodełka, jak i jego wysunięcie. Jak poprawnie ustawić siodełko w rowerze, by uniknąć dyskomfortu?
jak ustawic siodelko w rowerze

Jak ustawić wysokość siodełka rowerowego?

Większość początkujących rowerzystów ustawia siodełka zdecydowanie zbyt nisko. Wynika to z przekonania, że po zajęciu miejsca na siodle rowerzysta w dalszym ciągu powinien mieć możliwość podpierania się obiema stopami. To jednak spory błąd. O ile takie ustawienie daje poczucie bezpieczeństwa podczas postoju, w trakcie jazdy jest wysoce niekomfortowe. Nie dość, że uniemożliwia wykrzesanie z mięśni nóg pełnej mocy, to na dodatek mocno obciąża kolana.

Jednym z popularniejszych sposobów na ustawienie wysokości siodełka jest metoda z wykorzystaniem pięty. Zajmij pozycję na rowerze i ustaw piętę na pedale. Korba powinna być w takiej pozycji, by pedał znalazł się maksymalnie daleko od siodełka. Oznacza to, że musi być ustawiona maksymalnie nisko, w jednej linii z rurą podsiodłową. Prawidłowe ustawienie siodełka rowerowego zakłada, że w takiej pozycji uda się oprzeć na platformie pedału wyprostowaną nogę.

Podczas przymiarki bardzo ważne jest to, by przyjąć na rowerze taką samą pozycję, jak w momencie jazdy na rowerze. Ustabilizuj więc rower, oprzyj się o ścianę lub poproś drugą osobę o pomoc. Załóż też rowerowe spodenki i buty, by pomiar był wiarygodny. Jeśli uda ci się poprawnie ustawić siodełko „na piętę”, w momencie prawidłowego pedałowania (w oparciu o śródstopie), podczas maksymalnego wyprostu noga będzie nadal lekko zgięta. Warto przeczytać również, jak dbać o rower.

Pochylenie siodełka rowerowego

Nieprawidłowe ustawienie siodełka może objawiać się nie tylko bólem pośladków czy pleców, ale i bólem nadgarstków. Jednym z powodem takich dolegliwości jest przeniesienie ciężaru ciała zbyt mocno na dłonie. Dochodzi do tego przede wszystkim wtedy, gdy przód siodełka rowerowego pochylony jest do przodu. Niektórzy rowerzyści decydują się na takie ustawienie ze względu na ból tkanek miękkich miednicy. To jednak zgubna taktyka, bo odciążenie wrażliwych stref doprowadzi do zsuwania się z siodełka. W efekcie nieprawidłowo ustawione siodełko wymusza na rowerzyście ciągłe podpieranie się rękami.

Jak więc ustawić kąt siodełka rowerowego? Najlepiej zacząć od pozycji wyjściowej, czyli poziomego ustawienia. Zazwyczaj jest ono optymalne i nie wymusza zmian. Oczywiście jazda aerodynamiczna na lemondce będzie wymuszała pochylenie siodełka, ale to sporadyczne przypadki. Aby upewnić się, czy pochylenie jest optymalne, spróbuj puścić kierownicę i utrzymać prawidłową pozycję siłą mięśni tułowia. Jeżeli zsuwasz się do przodu, skoryguj ustawienie siodełka. Jeśli natomiast chcesz odciążyć tkanki miękkie, wybierz model siodełka z otworem.

Przesunięcie przód-tył

Siodełko rowerowe ma również regulacje przód-tył, która przez wielu rowerzystów jest błędnie wykorzystywana. Niektórzy próbują nią niwelować mankamenty związane ze zbyt dużą lub małą ramą roweru, jednak to błąd. Ustawienie poziome siodełka dobiera się względem osi suportu. Klasyczne podejście głosi, że w momencie ustawienia korby na godzinie 3 (czyli przy maksymalnym wysunięciu stopy do przodu), kolano powinno znajdować się dokładnie nad osią pedału. Jak to sprawdzić? Weź sznurek i przywiąż do niego niewielki obciążnik. Tak wykonany pion murarski przyłóż następnie do rzepki i sprawdź, gdzie sięga na bucie. Pionowa linia powinna przebiegać przez oś pedału lub nieznacznie przed nią. Niektórzy kolarze szosowi preferują jazdę z mocno wysuniętym siodełkiem (ułatwia to podjazdy), ale proponujemy zacząć od neutralnego ustawienia siodełka.

Autor: Szymon Sonik