Data publikacji:

Jak szybko zwabić leszcza?

Leszcze, które nierzadko mylone są z karpiami, to jedne z najczęściej spotykanych ryb w polskich jeziorach i rzekach. Są one cenione przez wędkarzy, ponieważ z ich połowem poradzą sobie bez problemu amatorzy zaczynający przygodę z hobby. Radzimy zatem, jak szybko zwabić leszcze.
Jak szybko zwabić leszcza?
Leszcz jest jednym z najczęściej spotykanych gatunków ryb słodkowodnych w Polsce. Ze względu na swoją pospolitość nie obejmują ich odgórne zakazy połowów oraz okresy ochronne. Są więc celem bardzo wielu wędkarzy, w tym początkujących amatorów wędkowania. Pełnią poza tym niezwykle istotną rolę w przemyśle rybnym, trafiając na nasze stoły pod wieloma różnymi postaciami. W artykule radzimy, jak szybko zwabić leszcze, na jakie przynęty biorą, a także przedstawiamy podstawowe informacje na temat tego gatunku.

Leszcz – podstawowe informacje

Ogólna charakterystyka leszcza
Leszcz (łac. Abramis brama) to słodkowodna ryba należąca do rodziny karpiowatych, blisko spokrewniona i często mylona z karpiem. Poza zwykłym leszczem, przyrodnicy rozróżniając także jego dwie rasy geograficzne – leszcz aralsko-kaspijski oraz południowoeuropejski.
Występowanie leszcza
Leszcz jest ryba pospolitą występującą w większej części Europy oraz zachodniej części Azji, głównie na Syberii. Na Starym Kontynencie nie spotkamy go na południowych Bałkanach, Półwyspie Iberyjskim, w północnej Skandynawii oraz w Szkocji.
Leszcze żyją w wolno płynącej lub stojącej wodzie, w zbiornikach o mulistym dnie. Spotkamy je więc w jeziorach, stawach, dolnych odcinkach rzek oraz w starorzeczach.
Wygląd i budowa ciała leszcza
Leszcze posiadają charakterystyczny garbaty grzbiet i spłaszczone ciało. Młode osobniki pokryte są srebrnymi łuskami, które z czasem ciemnieją zmieniając kolor na miedziany. W części grzbietowej łuski przyjmują zielonkawy odcień, płetwy są zazwyczaj szaro-niebieskie.
Maksymalnie leszcze osiągają około 70-75 centymetrów długości oraz ważą około 5-6 kilogramów. Przeciętny wędkarz złowi jednak osobniki o wielkości w przedziale 30-55 centymetrów oraz wadzie 2 lub 3 kilogramów. Najcięższa ryba złapana w polskich wodach ważyła blisko 7 kilogramów i mierzyła 72 centymetry.
Zachowanie
Leszcze żyją w stadach i żerują bezpośrednio przy dnie. Korzystając z dużego pyszczka, pochłaniają i filtrują muł, wybierając z niego małe bezkręgowce oraz inne cząstki pokarmu. W niektórych sytuacjach polują także na owady znajdujące się tuż nad lustrem wody. W okresie największej aktywności leszcze potrzebują wiele energii, w ciąg doby potrzebują więc porcji pożywienia o masie wynoszącej około 35-40 procent ich ciała.

Jak szybko zwabić leszcza?

Leszcze łowimy metodą spławikową oraz gruntową, w której używamy wędek feederowych z żyłką o średnicy 0,18-0,25 milimetrów oraz niewielkim kołowrotkiem z hamulcem. Leszcze zwabimy i złowimy praktycznie przez cały rok, zarówno wiosną, latem, jesienią, jak i zimą, kiedy możemy wędkować nawet na lodzie.
Kiedy leszcz bierze najlepiej? Tradycyjnie sezon na leszcza rozpoczyna się po tarle ryby i przypada na okres od czerwca do września. Ryby pozostają wówczas najbardziej aktywne, żerując przez większą część doby. Na optymalny i najbardziej obfity połów powinniśmy wybrać się w lipcu i w pierwszej połowie sierpnia. Niektórzy wędkarze polecają też drugą połowę sierpnia oraz wrzesień.
Należy jednak zaznaczyć, że latem ryby mają do dyspozycji najwięcej pokarmu, ich zwabienie może być więc trudniejsze. Wielu miłośników leszcza decyduje się więc na połów wiosną, np. w maju, kiedy przygotowujące się na tarło ryby gorączkowo poszukują pokarmu, są więc wówczas bardziej podatne na wszelkiego rodzaju zanęty przygotowane przez wędkarzy.
Warto zaznaczyć, że nie ma jednej konkretnej najlepszej zanęty na leszcza. Ryba nie jest specjalnie wybredna, jeżeli chodzi pożywienie. Reaguje ona jednak najlepiej na kilka typów przynęt, których z powodzeniem używa się również w przypadku innych ryb karpiowatych.
Jeżeli chcemy szybko zwabić leszcza, dobrym rozwiązaniem jest więc użycie specjalistycznych produktów stworzonych z myślą o leszczach, mowa tu o wszelkiego rodzaju pelletach i mieszankach, które zostały przygotowane, biorąc pod uwagę zwyczaje żywieniowe ryby. Dzięki temu mamy pewność, że zanęta lub przynęta została wykonana z właściwych składników i zawiera optymalną ilość tłuszczów, białek oraz aromatów.
Przynęty możemy przygotować również sami. Specjaliści zalecają stosowanie białych i czerwonych robaków, które nabijamy na haczyki, pinek, pęczaku oraz kulek proteinowych o mięsnym lub czosnkowym smaku (sprawdzi się też tutaj aromat kolendry). Skuteczne są też robaki rosówki, a także zwykła kukurydza zmieszana ze zmielonym pieczywem oraz ziarnami słonecznika lub konopi.
Podczas połów leszcza warto zachować ostrożność ze względu na stadny charakter leszcza. Rybę, która wzięła przynętę, warto odseparować od reszty grupy, by w razie zerwania się z haczyka nie przestraszyła reszty swoich towarzyszy. W takim wypadku będziemy zmuszeni zmienić miejsce połowu lub wysypać nową zanętę i czekać długi czas, aż uspokojone już stado wróci na swoje poprzednie miejsce.