Data publikacji:

Jak się ubrać w góry jesienią?

Jesień w górach może być słoneczna i malownicza. Piękna aura może jednak prędko przemienić się w gwałtowną ulewę, a nawet opady śniegu. Wybierając się na jesienną wędrówkę, należy bardzo starannie skomponować garderobę, która zapobiegnie przemarznięciu i przeziębieniu. Podpowiadamy, jak się ubrać w góry jesienią, aby być przygotowanym na wszelkie okoliczności.
Jak się ubrać w góry jesienią

Co zabrać w góry jesienią?

Jesień w polskich górach kojarzy się najczęściej z zachwycającymi obrazami – stokami pokrytymi złocistymi liśćmi, ostatnimi podrygami słonecznego lata. To zdecydowanie doskonały moment na piesze wędrówki. Wrzesień wciąż rozpieszcza wysokimi, lecz nie upalnymi temperaturami. Jesienią w górach jest również znacznie mniej turystów, co spodoba się osobom poszukującym relaksu i wyciszenia.
Nie zapominajmy jednak, że pogoda w górach bywa kapryśna. Wrzesień i październik to okresy, w których na wycieczce możesz doświadczyć nie tylko przyjemnego słońca, ale i ulewnych deszczy, a nawet opadów śniegu. Absolutną podstawą wyposażenia miłośnika trekkingu jesienią jest dobrze skomponowana odzież.

Jak się ubrać w góry jesienią? Pamiętaj o tych zasadach

Jesienna wędrówka górska będzie przyjemniejsza, jeśli należycie się do niej przygotujesz. Podpowiadamy, jak się ubrać w góry jesienią, aby żadna pogoda nie była dla ciebie zaskoczeniem.

Jak ubrać się w góry? Najlepiej na cebulkę!

Zasada ta dotyczy nie tylko jesiennych wędrówek. Warstwowe ubranie pozwoli ci błyskawicznie dopasować się do zmiennych warunków atmosferycznych, bez ryzyka przegrzania i przemarznięcia. To o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie niż ślepe zawierzanie prognozom pogody (w końcu pogoda w górach bywa nieprzewidywalna) i dopasowywanie ubrań do niej.
Jak powinny wyglądać warstwy „cebulki”? Pierwsza to oczywiście bielizna termoaktywna, która ochroni skórę przed zimnem i będzie absorbować pot. Najlepsze modele bielizny termoaktywnej wykonane są z syntetycznych włókien – poliestru, poliamidu, elastanu. Coraz częściej można spotkać się z naturalnymi odpowiednikami wykonanymi z wełny merino.
Drugą warstwę powinna stanowić bluza lub polar, a także górskie spodnie. Trzecia warstwa to warstwa przeciwdeszczowa, a więc kurtka lub peleryna z kapturem.

Jakie buty w góry na jesień wybrać?

Buty na jesienną górską wędrówkę powinny cechować się przede wszystkim wydatnym bieżnikiem, który zapewni ci dobrą amortyzację. O tej porze roku szlaki bywają śliskie. Obuwie powinno dobrze okalać kostkę, stabilizując ją. Nie musi być jednak dodatkowo ocieplane – na wypadek zimna zabierz ze sobą dodatkową parę ciepłych skarpetek.
Pamiętaj również o spakowaniu stuptutów, czyli ochraniaczy na nogawki spodni. Zabezpieczą je przed wodą podczas ulewy, a także zapobiegną wlewaniu się wody do butów.

Na wypadek mrozów – czapka i rękawiczki

Na górskim szlaku jesienią może spotkać cię piękna, słoneczna pogoda. Nie powinieneś się jednak dziwić, kiedy po wejściu na szczyt zastaniesz mróz i śnieg. W wyższych partiach gór temperatura stopniowo maleje. Do plecaka koniecznie spakuj ciepłą zimową czapkę oraz rękawiczki, które uchronią cię przed zimnem. Na podorędziu warto mieć również komin lub chustę do osłonięcia szyi.
Jeśli podróżujesz we wrześniu, pamiętaj o tym, że babie lato może dawać o sobie znać. W plecaku warto mieć nakrycie głowy, które uchroni cię przed słońcem. Chustka lub czapka z daszkiem sprawdzą się tym celu idealnie.

Co zabrać w góry jesienią – praktyczne akcesoria

Oczywiście, odzież górska to nie wszystko. Na jesienny wypad w góry należy zabrać ze sobą kilka dodatkowych akcesoriów.
  • Plecak górski – dopasowany litrażem do czasu trwania wędrówki. Jeśli przez kilka dni planujesz wędrować od schroniska do schroniska, pomyśl o modelu o pojemności 40-80l. Na jednodniową wycieczkę wystarczy plecak 10-litrowy.
  • Czołówka – niezbędna do oświetlania drogi po zmroku, ale także wtedy, gdy wystąpi duże zachmurzenie.
  • Termos z ciepłym napojem – pozwoli ci się błyskawicznie rozgrzać, gdy temperatura zacznie maleć.
  • Przekąski – najlepiej wysokoenergetyczne, w postaci suchych produktów. Dobrym rozwiązaniem okażą się batoniki energetyczne, suszona wołowina, żywność liofilizowana.
  • Naładowany telefon – nawet jeśli na czas wędrówki planujesz odciąć się od cywilizacji. Nigdy nie wiadomo, czy na szlaku nie będziesz potrzebował pomocy. Przyda się również powerbank.
  • Apteczka – wyposażona w podstawowe środki pierwszej pomocy, takie, jak plastry, bandaż, woda utleniona, leki przeciwbólowe, maść na stłuczenia.
  • Kosmetyczka w wersji mini – jeśli planujesz nocować w schronisku, wyposaż się w miniaturki kosmetyków, które nie zwiększą znacznie wagi twojego bagażu. Przyda się również ręcznik szybkoschnący wykonany z mikrofibry.
  • Krem z filtrem – na wypadek bardzo słonecznej pogody, która wciąż może spotkać cię w górach wczesną jesienią.

Jak pakować plecak górski?

Ogólna zasada mówi, że najcięższe i najrzadziej używane rzeczy należy umieścić na dnie plecaka. Zacznij więc od odzieży na przebranie oraz śpiwora. Następnie umieść w plecaku lżejsze przedmioty, a na samym końcu rzeczy, które powinny zawsze być pod ręką: termos, apteczkę, kurtkę przeciwdeszczową, przekąski.

Jak się ubrać w góry jesienią? Podsumowanie

Na górską wędrówkę jesienią najlepiej ubrać się na cebulkę, stosując 3 cienkie warstwy ubrań. Wówczas bez problemu dostosujesz się do zmiennych warunków pogodowych. Nie zapominaj również o czapce i rękawiczkach, a także ochronie przeciwdeszczowej.
Zdjęcie Evanto Elements