Data publikacji:

Jak pisać pamiętnik? Od czego zacząć? O czym pamiętać, pisząc pamiętnik?

Pamiętnik to świetny sposób na przechowywanie wspomnień, do których po latach można zajrzeć z łezką w oku. Aby wyrobić w sobie nawyk pisania, a później z przyjemnością wracać do zapisanych stron, warto przemyśleć sposób prowadzenia dziennika. Sprawdź kilka podpowiedzi, jak pisać pamiętnik, aby był przydatnym zbiorem przemyśleń i echem ważnych przeżyć.
jak pisać pamiętnik

Jak zacząć prowadzić pamiętnik?

Do rozpoczęcia przygody z prowadzeniem pamiętnika przyda się dedykowany temu zeszyt, notes, kalendarz książkowy czy dziennik ze specjalnymi sentencjami, które znaleźć można co kilka stron. Wybierz taki model, który będzie Ci odpowiadał pod względem rozmiarów i formy, ale też wizualnie – atrakcyjnie wydany notes ze zdjęciami, ilustracjami czy dopiskami, które do Ciebie przemawiają, będzie zachęcał do sięgania po długopis. Zastanawiając się, jak pisać pamiętnik, być może bierzesz też pod uwagę prowadzenie go w formie elektronicznej, w edytorze tekstowym lub specjalnej aplikacji. Jest to oczywiście możliwe, jednak pamiętaj, że odręczne zapiski mają z reguły dużo większe znaczenie dla autora, a każde zapisane w ten sposób słowo jest dużo dokładniej przemyślane niż podczas stukania w klawiaturę. Pozwala to na lepsze przemyślenie, a w konsekwencji zrozumienie przeżywanych aktualnie emocji, rozterek czy wspomnień.

Jak zacząć pisać pamiętnik, by stało się to nawykiem? 

Załóż sobie, nawet bardzo ogólnie, cel, jakiemu ten proces i zapiski mają służyć, oraz styl, w którym zamierzasz prowadzić swój pamiętnik. Być może ma to być forma autorefleksji, obserwacji własnych myśli i odczuć lub zbiorem ważnych wspomnień. Zastanów się, jak chcesz, żeby wyglądał Twój pamiętnik, i o czym zamierzasz pisać. Możesz np. notować w nim swoje: obawy, przemyślenia na różne tematy, pojawiające się emocje, trudne lub przyjemne czy zabawne sytuacje, zdarzenia ze szkoły czy pracy, plany i marzenia itd. Oczywiście to, jak napisać pamiętnik, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, więc możesz mieszać w nim różne tematy. Gdy jednak już na początku postawisz sobie już jakieś założenia, później łatwiej będzie Ci wracać do pisania, a samo prowadzenie takich notatek nie stanie się nudnym zajęciem, na które szybko stracisz ochotę. 

Pomysły na prowadzenie pamiętnika ze wspomnieniami

Dla wielu ludzi prowadzenie pamiętnika to przede wszystkim sposób na zapamiętanie ważnych momentów w życiu. Jedni pozostają tylko przy słowie pisanym, inni dodają rysunki, szkice czy też drobne pamiątki wklejone lub przyczepione do kartek. Jeżeli jesteś osobą sentymentalną, to na pewno z przyjemnością po latach spojrzysz na bilety do kina z pierwszej randki ze swoją drugą połówką, liścik z miłymi słowami, który zostawiła Ci bliska osoba, czy zdjęcia z przyjaciółmi. Takie dodatki być może bardziej też zmotywują Cię do regularnego zapisywania kartek z pamiętnika. Jak napisać o wspomnieniach z dzieciństwa, zauroczeniu czy kłótni, żeby móc szybko wrócić do konkretnych zdarzeń? Stosuj daty oraz różne kolory oznaczające inne wydarzenia!

Jak pisać pamiętnik dla dziecka? 

Pięknym pomysłem na prezent dla swojego dziecka jest stworzenie dla niego pamiętnika. Jak pisać coś takiego? Nie musisz notować każdego ruchu malucha czy starszego już dziecka, ale staraj się utrwalać co jakiś czas ważne dla Was momenty i opisywać to, co Wam w związku z tym towarzyszyło: radość, stres, duma, tęsknota czy po prostu miłość. Zbiór takich zapisków tworzonych przez lata będzie wspaniałym podarunkiem dla córki lub syna na 18. urodziny, ślub czy moment, w którym to oni zostaną rodzicami. 
Zdjęcie: Envato Elements
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!