Data publikacji:

Jak nauczyć się grać na pianinie?

Niezależnie od tego, czy planujemy grać na pianinie, keyboardzie, czy też fortepianie, zasady dotyczące początkujących są takie same – najpierw należy nauczyć się nut, później koordynacji, a w dalszej kolejności dynamiki i artykulacji. W dzisiejszym artykule przeprowadzimy Cię przez wszystkie wspomniane etapy i podsuniemy kilka wskazówek dotyczących tego, jak nauczyć się grać na pianinie. Poznaj sztuczki na skoordynowanie obu rąk w czasie gry i dowiedz się, jak przygotować się do pierwszych lekcji pianina.
jak nauczyć się grać na pianinie

Jak nauczyć się grać na keyboardzie, fortepianie lub pianinie?

W przeciwieństwie do innych instrumentów, nauki gry na instrumentach klawiszowych nie rozpoczynamy od ich zakupu. Opłacalny może okazać zakup keyboardu jako wstępu do gry na pianinie czy fortepianie. Początkowo jednak najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do pobliskiej szkoły muzycznej, gdzie będzie można korzystać z udostępnionych instrumentów oraz pomocy nauczyciela. Gdzie i jak powinna odbywać się nauka gry na pianinie dla dorosłych? Jeśli w okolicy nie ma szkoły muzycznej, warto dowiedzieć się, czy zajęcia z gry odbywają się w miejscowych świetlicach socjoterapeutycznych, placówkach wsparcia dziennego, klubach seniora, domach kultury czy szkołach podstawowych. Często w takich miejscach organizuje się zajęcia dla różnych grup wiekowych – nie tylko dla tych, na które wskazuje nazwa danego ośrodka.

Jak szybko nauczyć się grać na pianinie?

Żeby przyspieszyć naukę, zanim wybierzemy się na pierwsze lekcje, warto spróbować nauczyć się zapisu nutowego. Najlepiej skorzystać w tym celu z grafik dostępnych w internecie, samouczków lub dowolnego podręcznika do muzyki. Trzeba dowiedzieć się, jakie odzwierciedlenie mają nuty wobec przycisków na klawiaturze instrumentu zarówno w odniesieniu do klucza basowego (ręka lewa), jak i wiolinowego (ręka prawa). Pomocną sztuczką przy nauce nut jest to, by uczyć się po 2–3 nuty w czasie jednej sesji. Najlepiej, jeśli będą one znajdować się w dość sporej odległości od siebie – usprawni to zapamiętywanie. Można próbować również kojarzyć je ze sobą na bardzo prostych utworach, jednak wówczas nauczenie się rzadziej używanych nut będziemy odkładać w czasie.
Jak nauczyć się grać na fortepianie w praktyce? Tuż po zakończeniu nauki nut przychodzi czas na największy rozwój w zakresie praktycznym. Na tym etapie trzeba poświęcić sporo czasu na to, by skoordynować pracę obu rąk na klawiaturze. Warto pamiętać o tym, że jeżeli zaczynamy naukę wraz z dzieckiem (lub dziećmi) to często zdarza się tak, że o wiele łatwiej jest im zaadaptować się do tej czynności. Każdy ma swoje tempo nauki, a czas koordynacji obu rąk jest prawdopodobnie jednym z najbardziej problematycznych i zniechęcających w czasie nauki gry na instrumentach klawiszowych.
Próbując grać proste utwory, warto robić to bardzo powoli, a przed momentem, gdy obie ręce muszą zagrać jednocześnie, najlepiej będzie zrobić przerwę, pomyśleć, co dokładnie chcemy zrobić, i przygotować ustawienie rąk – na tym etapie tempo gry nie jest jeszcze istotne. Można próbować też nauczyć się grać dany utwór prawą ręką, później lewą, a następnie łączyć to powoli w całość. Dopiero w późniejszym czasie, po opanowaniu koordynacji, ćwiczy się wykonanie utworów od strony muzycznej, jednak ma to miejsce nie wcześniej niż po kilkunastu lekcjach.
Kiedy zaczynamy robić postępy w zakresie skoordynowania obu rąk, warto zacząć uczyć się artykulacji i dynamiki gry. Polega to na rozróżnianiu długości grania danego dźwięki, jego intensywności czy głośności. Znaczenie ma tutaj to, czy stopniowo ściszamy dźwięki lub gramy je głośniej, a także nagłe zrywanie się czy też powolne naciskanie klawiszy. Również łączenie lub odrywanie od siebie poszczególnych dźwięków, granie ich dłużej lub nagłe urywanie wchodzi w skład nauki dynamiki i artykulacji. Nauka tych dwóch obszarów pozwala grać w sposób coraz bardziej płynny i przynosi dużo satysfakcji. Ile trwa nauka gry na pianinie? Ona właściwie nigdy się nie kończy. Jak w każdej dyscyplinie zawsze znajdzie się coś, nad czym warto popracować.

Jak nauczyć dziecko grać na keyboardzie?

Jak nauczyć dziecko grać na keyboardzie? Na sam początek najlepszym wyborem jest zakup zabawkowego instrumentu i sprawdzenie, czy dziecko cieszy taki sposób spędzania czasu. Jeśli pociecha zainteresowała się grą, można rozwijać tę umiejętność. Dobrym pomysłem jest wspólna nauka wraz z dzieckiem lub zapisanie pociechy na zajęcia muzyczne organizowane np. w szkole. Do dyspozycji są również internetowe tutoriale w formie wideo dla rodziców z dziećmi. O czym należy pamiętać, ucząc się z dzieckiem grać? Nie można do niczego go zmuszać, a podczas jednorazowych sesji nie warto spędzać przy instrumencie dłużej niż około 45 minut. W czasie nauki trzeba siedzieć w sposób względnie wyprostowany. W łokciach powinno być około 90 stopni, a co najważniejsze – pozycja musi być wygodna.

Jak przygotować się do pierwszych lekcji gry na pianinie?

Samodzielna nauka gry na keyboardzie lub pianinie teoretycznie powinna poprzedzać wizytę w szkole muzycznej. Oczywiście nie mówimy tutaj o graniu jakichkolwiek utworów, ale opanowaniu właśnie zapisu nutowego oraz lokalizacji nut na klawiaturze. Dzięki temu podczas pierwszych lekcji nie będzie trzeba tracić czasu na naukę teoretyczną. Jeśli uczymy się już jako dorośli, często wystarczy nawet jedna lekcja w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, a przez pozostały czas można uczyć się samodzielnie. Wówczas nauczyciel pełni funkcję konsultanta, który koryguje popełniane błędy, uczy techniki i oferuje wsparcie informacyjne. W przypadku dzieci o wiele lepiej sprawdza się regularność i kompleksowe podejście do procesu edukacyjnego.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!