Data publikacji:

Jak myć psu zęby? Sposoby na mycie psu zębów

Opieka nad psem to nie tylko karmienie psa, wychodzenie na spacery czy regularne wizyty u weterynarza. Pies wymaga wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Wiele osób pyta, jak wyczyścić psu zęby z kamienia. Ogólnie rzecz biorąc, zabieg ten jest kojarzony z wizytą w gabinecie weterynaryjnym, gdzie weterynarz usuwa psu, będącemu pod wpływem narkozy, kamień nazębny. Powstawanie kamienia na psich zębach można opóźnić – wystarczy wiedzieć, czym czyścić psu zęby. Sprawdź, jak myć zęby psu w domu!
jak myć psu zęby

Czym czyścić psu zęby?

Psu można podawać gryzaki – są to przekąski, których celem jest czyszczenie zębów. Takie produkty należy psu podawać systematycznie. Nie każdy pies od razu pokocha tego typu gryzaki – tutaj może liczyć się nie tylko smak, ale i „podejrzany” zapach. Mogą to też być zabawki, które zawierają tworzywo czy włókna pomoce w czyszczeniu zębów. Takie działanie jest najmniej stresujące dla psa, gdyż prawda jest taka, że pies traktuje przekąski czy gadżety jako przyjemność i zabawę. Nie do końca to jest skuteczne, gdyż w praktyce prędzej czy później trzeba będzie iść z psem do weterynarza celem likwidacji kamienia nazębnego. Ponieważ zabieg jest przeprowadzany pod narkozą, trzeba wcześniej zbadać stan zdrowia psa. Psy starsze lub chore mogą źle znosić narkozę, dlatego tak ważna jest profilaktyka w przypadku zębów psa.

Czym myć psu zęby? Domowe sposoby

Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej psa, to jest ona bardzo ważna dla jego zdrowia. W wyniku zaniedbań pielęgnacyjnych na psich zębach odkładać się może płytka nazębna, co może prowadzić nie tylko do powstawania kamienia nazębnego, ale i do chorób organizmu. Czyli działa to dokładnie tak samo, jak w przypadku ludzi. O ile człowiek nie musi być usypiany w gabinecie stomatologicznym do likwidacji kamienia nazębnego, to pies wymaga narkozy, gdyż po prostu nie wytrzyma zabiegu – może na przykład pogryźć weterynarze, a przecież nie da się czyścić zębów przez kaganiec. Nie powinno się ryzykować narkozy, jeśli pies nie był zbadany pod kątem kwalifikowania się do narkozy. Może mieć niezdiagnozowane schorzenia – narkoza może bardzo źle zadziałać na psa. Jeśli chodzi o taki zabieg, to nie należy on do najtańszych. Pomijając kwestię ceny, zawsze ważniejsze jest to, czy pies pozytywnie przeszedł badania. Jeśli nie, trzeba spróbować domowych sposobów.
Najskuteczniejszą domową metodą jest mycie zębów, czyli szczotkowanie ich z użyciem odpowiedniej pasty do zębów. Pies musi być przyzwyczajany do takiego działania. Najlepiej jest go oswajać ze szczotkowaniem zębów od samego początku, ale starsze psy też mogą się przyzwyczaić do mycia zębów, przy czym będzie to wymagać więcej cierpliwości. Dodatkowo pomocne będą naturalne gryzaki oraz gryzaki dentystyczne, które zawierają na przykład w swoim składzie goździki.

Jak często myć psu zęby?

Można spróbować myć psu zęby każdego dnia. Co prawda, może to być sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli szczoteczka i pasta do zębów to dla psa nowość. Psa trzeba stopniowo oswajać z myciem zębów. Można pozwolić mu spróbować, jak smakuje pasta do zębów. Pies nie może wyczuwać zdenerwowania opiekuna. Bardzo ważne jest zachowanie spokoju, chociaż trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze będzie to łatwe. Nie wolno nic robić na siłę, gdyż to jedynie wystraszy psa. Czworonożny przyjaciel za współpracę w zakresie mycia zębów może dostawać nagrody. Po jakimś czasie pies przyzwyczai się do rytuału czyszczenia zębów. Dobrze, jeśli mycie będzie przeprowadzane o stałych porach dnia, by pies wiedział, że na przykład po nocnym spacerze czeka na niego szczoteczka i pasta do zębów.

Przykład starego psa ze schroniska, któremu wyrwano zęby

Jeden z podopiecznych pewnego schroniska był tak zaniedbany, że lekarz weterynarii musiał mu wyrwać większość zębów. Zepsute zęby nie były jedynym problemem zwierzaka. Chorował między innymi na stawy, a po śmierci swojej opiekunki zapadł na psią depresję. W dniu adopcji ze schroniska liczył sobie więcej niż 10 lat. Nowy opiekun musiał podawać psu drobno skrojone pożywienie, na dodatek miękkie, gdyż pies nie miał czym go gryźć. Pies, gdy już zaaklimatyzował się w nowym domu, wyrażał zainteresowanie innym jedzeniem, ale nie mógł przyjmować smakowitych przekąsek. Gdyby poprzedni opiekun zadbał o zęby psa, zwierzak mógłby normalnie jeść. Niestety, w wyniku postępującej choroby zębów, gdy trafił do schroniska, było za późno, by uratować mu te zęby. Dlatego nie wolno lekceważyć higieny psich zębów.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.