Data publikacji:

Jak jeździć hulajnogą elektryczną?

Hulajnogi elektryczne są już stałym elementem krajobrazu miast. Zarówno te miejskie, jak i prywatne pozwalają na szybkie przemieszczanie się po zakorkowanych metropoliach i gorzej skomunikowanych dzielnicach. Czy wiesz jednak, jak jeździć hulajnogą elektryczną? Wyjaśniamy, co mówią na ten temat przepisy i wyjaśniamy, jak jeździ się hulajnogą elektryczną.
Sprawdź również: Ranking hulajnóg elektrycznych
jak jeździć hulajnogą elektryczną
Najważniejszą zaletą hulajnogi elektrycznej jest prostota obsługi. Opanowanie podstawowych umiejętności pozwala zapanować nad hulajnogą już od pierwszych minut jazdy. Jazda na hulajnodze elektrycznej jest znacznie prostsza niż na elektrycznej deskorolce, longboardzie, hoverboardzie czy unicyklu (pojeździe jednokołowym). Użytkownik nie musi wszak tak mocno przejmować się balansowaniem, bo hulajnogi elektryczne należą do najstabilniejszych urządzeń transportu osobistego (UTO).
Nie oznacza jednak, że jazda na hulajnodze elektrycznej nie wymaga przygotowania. Złudne poczucie dużej kontroli nad pojazdem może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Warto pamiętać, że hulajnoga rozpędza się do 20 km/h, a na rynku nie brakuje też modeli osiągających znacznie wyższe prędkości. Wypadek przy takiej prędkości może mieć poważne skutki.

Jak jeździć hulajnogą elektryczną? Podstawowa obsługa

Sterowanie hulajnogą elektryczną nie jest trudne i większość modeli obsługuje się w ten sam sposób. Po złożeniu i odblokowaniu urządzenia wystarczy delikatnie odepchnąć się nogą, a następnie wcisnąć przycisk przyspieszania. Znajduje się on w okolicy prawej manetki i obsługiwany jest kciukiem. W większości hulajnóg manetka przyspieszania nie zadziała od zera i użytkownik musi najpierw wprowadzić hulajnogę w ruch. To zabezpieczenie przed przypadkowym ruszeniem z miejsca.
W zależności od wybranego trybu hulajnoga rozpędzi się do wybranej prędkości, przy której przestanie przyspieszać. Na początek warto wybrać niższy tryb, który pozwoli zaznajomić się z charakterystyką jazdy. Tryb eko jest przy okazji najbardziej oszczędny i pozwoli pokonać najdłuższy dystans. Regulacja prędkości odbywa się za pomocą manetki gazu. Po jej odpuszczeniu hulajnoga zacznie zwalniać lub nawet hamować.
Samo hamowanie może odbywać się w hulajnodze elektrycznej na różne sposoby. Niektóre modele hulajnóg wyposażone są w hamulce elektrodynamiczne, inne w hamulce tarczowe, a kolejne – w kombinację tych rozwiązań. Różni się także sposób aktywowania hamulców. Hulajnogi elektryczne mogą mieć bowiem hamulec aktywowany manetką identyczną jak ta służąca do przyspieszania, ale po drugiej stronie. Jeśli hulajnoga ma hamulce mechaniczne, najczęściej znajdziesz w niej klamkę hamulca znaną chociażby z rowerów. Wiele modeli ma też tylny hamulec aktywowany nogą — wystarczy nacisnąć błotnik tylnego koła. W każdym przypadku po naciśnięciu hamulca powinna zaświecić się tylna lampka.

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

Najwiecej emocji związanych z hulajnogach elektrycznymi dotyczy tego, gdzie mogą być użytkowane. Przez długi czas przepisy te nie były ujednolicone i użytkownicy pojazdów na dobrą sprawę nie wiedzieli, gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną legalnie. Zmieniło się to dopiero 20 maja 2021 roku, gdy zostały wprowadzone przepisy dotyczące UTO, czyli urządzeń transportu osobistego. Zgodnie z tymi przepisami jest to:
Pojazd napędzany elektrycznie, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Do grona UTO zaliczają siè między innymi:
  • hulajnogi elektryczne,
  • deskorolki elektryczne,
  • elektryczne urządzenia samopoziomujące jedno i dwukołowe.
  • Gdzie jednak można poruszać się hulajnogą elektryczną? Miejsce przeznaczone dla UTO to przede wszystkim ścieżki rowerowe i drogi rowerowe. Można również korzystać z innej infrastruktury rowerowej, np. śluz rowerowych czy kontrapasów. Jeśli jednak w w kierunku, w którym chcemy się poruszać nie ma żadnej drogi rowerowej, można skorzystać z:
  • ulicy, jeśli maksymalny limit prędkości na danym odcinku wynosi do 30 km/h. W praktyce drogi z takim ograniczeniem stanowią w Polsce rzadko i najczęściej można je spotkać w centrach miast lub na uliczkach osiedlowych;
  • chodnika, gdy dopuszczalna prędkość na ulicy wynosi więcej niż 30 km/h lub też w pobliżu nie ma drogi. Należy jednak pamiętać, że na chodniku obowiązują użytkownika inne przepisy niż na drogach rowerowych. Kierujący musi bezwzględnie ustępować pieszym pierwszeństwa a także poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości chodu. W praktyce wymaga to utrzymywania prędkości ok. 6 km/h. Maksymalna prędkość urządzeń transportu osobistego na drogach rowerowych i ulicach wynosi 20 km/h.
  • Od ilu lat można jeździć na hulajnodze elektrycznej?

    Ograniczeniem jest także wiek kierującego. Hulajnogi elektryczne mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby powyżej 10 roku życia. Dzieci poniżej tego wieku mogą korzystać z hulajnogi lub innego UTO tylko pod okiem osoby dorosłej i to w strefach zamieszkania. Niepełnoletni nastolatkowie musza mieć również kartę rowerową lub inny dokument uprawniający do jazdy, np. prawo jazdy AM, A1 lub B1.
    Czy jazda na hulajnodze elektrycznej w dwie osoby jest dozwolona? Taki użytek hulajnogi również jest zakazany. Wynika to bezpośrednio z definicji UTO, która zastrzega, ze jest to pojazd przeznaczony do użytku indywidualnego. Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących hulajnóg elektrycznych grozi mandatem w wysokości od 20 do 5000 zł.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Szymon Sonik