Data publikacji:

Jak grać w UNO? Zasady gry w UNO

UNO to jedna z najpopularniejszych towarzyskich gier karcianych, po którą chętnie sięgają zarówno dzieci, jak i dorośli. Na rynku dostępnych jest wiele edycji tej gry, dzięki czemu każdy może znaleźć idealną wersję dla siebie. Zasady są proste, a rozgrywki mogą przybrać nieoczekiwany obrót, co gwarantuje wiele emocji. Sprawdź, jak grać w UNO, i co warto wiedzieć o tej lubianej grze. 
jak grać w uno

Co to jest UNO i jak grać? 

Gra UNO powstała stosunkowo niedawno, stworzył ją w 1971 roku Amerykanin Merle Robbins, który początkowo bawił się w ten sposób ze swoją rodziną i przyjaciółmi, a po ich zachętach zainwestował, by wyprodukować i zacząć dystrybuować talie na większą skalę. Do gry w UNO nie używa się bowiem tradycyjnych kart, ale specjalnie zaprojektowanych talii z charakterystycznymi symbolami. W każdej talii znajduje się 108 kart: 
Poza standardowymi kartami z cyframi, grę tę charakteryzują karty specjalne. 

Jak grać w UNO – zasady 

W jednej rozgrywce UNO może brać udział od dwóch do dziesięciu graczy. Zasady gry są bardzo proste. 
Rozgrywkę urozmaicają karty specjalne, które sprawiają, że kolejność ruchów nagle się zmienia, gracze muszą dobierać karty lub rzucać pod kolor dowolnie wybrany przez jednego z zawodników. 

Jak grać w UNO? Karty specjalne 

Łatwiej zrozumieć, jak grać w karty UNO, będzie z pewnością osobom, które znają grę makao – choć przyswojenie zasad obu nie jest wcale trudne. Tym, co przede wszystkim różni te dwie gry, są karty specjalne, których używa się w UNO (choć niektóre ich funkcje są podobne do tych, jakie obecne są w makao, jednak przypisane innym kartom). Są to: 
Karty „Postój”, „Zmiana kierunku”, „Weź dwie” należy kłaść na ten sam kolor, który jest w danym momencie na stole, natomiast karty „Wybierz kolor + Weź cztery” oraz „Wybierz kolor” można rzucać na dowolną kartę (niezależnie od tego, co jest na stole).

Różne edycje UNO – jak grać? 

Gra UNO doczekała się wielu tematycznych edycji oraz specjalnych wydań dedykowanych dzieciom. Do najpopularniejszych należą: UNO Harry Potter, UNO Minecraft, UNO Deluxe, UNO Junior czy UNO Minions. Choć te różnią się od tradycyjnych wydań jedynie szatą graficzną, nawiązując do bajowych czy filmowych motywów, to można też spotkać edycje, w których zasady gry są nieco inne. 
Ciekawym przykładem jest UNO Extreme, gdzie do zestawu dołączona jest specjalna maszyna, z której po naciśnięciu przycisku „wyskakuje” przypadkowa liczba kart – i tyle, ile się pojawi, gracz musi wziąć. W tej edycji pojawiają się też dodatkowe karty, które urozmaicają grę w nawiązaniu do możliwości maszyny. 
Innym przykładem wersji różniącej się od oryginału jest UNO Flip. Jak grać w tę edycję? Z jednej strony podobnie, a z drugiej nieco trudniej. Karty są tu dwustronne, a podczas rozgrywki korzysta się z obu stron każdej z nich. Jasna strona kart wiąże się z klasycznymi zasadami UNO, a ciemna wprowadza do rozgrywki zdecydowanie bardziej surowe zasady, które podniosą poziom emocji w grze. Przejście pomiędzy stronami następuje po wykorzystaniu specjalnej karty o nazwie Flip. Nowa strona obowiązuje do momentu, aż inny gracz nie wyrzuci karty Flip, powracając do poprzedniej wersji rozgrywki. 
Zdjęcie: Envato Elements
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!