Data publikacji:

Jak grać na ukulele?

Ukulele uważane jest za mniejszą kuzynkę gitary. Jest to poręczny instrument, który uwielbiany jest przez podróżników. W odróżnieniu od gitary, ukulele posiada cztery struny. Jak nauczyć się grać na ukulele? Przede wszystkim naucz się stroić instrument oraz opanuj czytanie schematów akordów. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na naukę gry na ukulele!
jak grać na ukulele

Jak grać na ukulele? Podstawowe informacje o ukulele

Ukulele to wdzięczny instrument do gry. Wygląda jak malutka gitara, jednak gitara posiada sześć strun, a ukulele tylko cztery. Oznacza to, że podczas gry obowiązuje inny układ palców na progach. Jeśli potrafisz grać na gitarze, szybko opanujesz grę na ukulele. Musisz jednak liczyć się z tym, że te same akordy wyglądają inaczej na ukulele i na gitarze.
Wybierając ukulele w sklepie, trafisz na następujące nazwy: ukulele sopranowe, ukulele tenorowe i ukulele koncertowe. Czym się one różnią? Głównie wielkością pudła, długością gryfu i wybrzmiewaniem dźwięku.
Najpopularniejszym rodzajem ukulele jest ukulele sopranowe, które jest najmniejsze, a jego dźwięk nie wybrzmiewa długo. Sprawia to poczucie „radosnego” dźwięku. Z powodu relatywnie krótkiego dźwięku, podczas gry na ukulele sopranowym zazwyczaj używa się dość szybkiego bicia (ruchu ręką). Jest to idealne ukulele do rozpoczęcia przygody z tym instrumentem.
Ukulele koncertowe jest większe o około 3 cm od ukulele sopranowego. Jak sama nazwa wskazuje, sprawdza się podczas gry grupowej.
Ukulele tenorowe jest największe z prezentowanych instrumentów. Jego pudło rezonansowe mierzy około 43 cm. Również i gryf jest dość długi, bowiem obejmuje około 19 progów. Dla porównania, ukulele sopranowe posiada od 12 do 14 progów. Z powodu tak dużego zakresu progów ukulele tenorowe jest wykorzystywane przez solistów.

Strojenie ukulele

Pierwsze próby strojenia ukulele mogą być dość mozolne. Jednak gdy raz opanujesz tę sztukę, strojenie ukulele nie będzie dla Ciebie problemem. Możesz nastroić ukulele „na słuch” bądź z pomocą stroika.
Stroik może być osobnym, małym urządzeniem bądź aplikacją w telefonie. Jeśli chodzi o strojenie ze stroikiem, wówczas wystarczy delikatnie wydać dźwięk ze struny. Stroik określi, czy dźwięk jest prawidłowy, za wysoki, czy za niski. Następnym krokiem jest delikatne nastawianie struny za pomocą kluczy.
Jeśli chodzi o strojenie „na słuch” konieczne będzie posiadanie pierwszego dźwięku, od którego będziemy stroić kolejne struny. Zazwyczaj w tym celu używa się kamertonu bądź nagranego dźwięku A. Następnie „na słuch” oceniasz, czy struna A w Twoim ukulele wydaje taki sam dźwięk. Po nastawieniu pierwszej struny (A) kluczem, kolejną strunę przyciskasz na V progu i porównujesz z pustą struną A. W ten sposób masz już nastrojone dwie struny.
W przypadku trzeciej struny naciśnij ją tym razem na IV progu i porównaj dźwięk z drugą struną. Nastrój strunę, odpowiednio kręcąc kluczem.
Czas na nastrojenie ostatniej struny. Tym razem naciśnij znów trzecią strunę, jednak na VII progu, i porównaj dźwięk z ostatnią struną. Pamiętaj, że stroisz w ten sposób ostatnią strunę, bo struna trzecia została już przez Ciebie nastrojona!
Strojenie ukulele „na słuch” dobrze obrazuje poniższy krótki filmik:

Jak grać na ukulele? Uczymy się pierwszych akordów!

Krokiem milowym dla każdego grajka jest nauczenie się pierwszych trzech akordów. Wybierz nietrudne, popularne akordy, np. G, A, E, D.
Pamiętaj, że akordy mogą być w tonacji dur („weselsza” odmiana akordu) oraz w tonacji moll („smutniejsza” tonacja).
Zapis w tonacji dur dla dźwięku D wygląda tak: D lub Dd (D-dur), dla dźwięku A: A lub Ad (A-dur).
Natomiast w przypadku tonacji moll dźwięk D ma zapis małej literki d lub dm (d-moll). Tak samo w przypadku akordu A – w tonacji molowej zapis będzie wyglądać jak mała literka a lub am (a-moll). Na początku może wydawać się to nieco skomplikowane, jednak czytanie takich zapisów szybko wchodzi w krew.
Każdy akord posiada swoje odzwierciedlenie w odpowiednim ułożeniu palców na gryfie. Najlepiej przeanalizować tabelki. Prezentują one narysowany z góry gryf. Każda kreska pionowa oznacza strunę, a kreski pionowe to progi. Zupełnie jak na prawdziwym gryfie na ukulele. Kropeczki natomiast to miejsca, w których przykłada się palce. Spróbuj sam!

Jak się gra na ukulele? Pierwsze piosenki

Po nauce pierwszych chwytów czas na naukę prawdziwych szlagierów. Nauka dobrze znanych piosenek ogniskowych jest najefektywniejsza, bowiem łatwo złapiesz rytm oraz prościej będzie ci śpiewać do znanej melodii.
Prostymi piosenkami na ukulele są:
Najlepiej na początku opanować podstawowe chwyty i ich szybkie zmienianie na inny chwyt, aby przejścia pomiędzy akordami nie sprawiały problemów. Wówczas nie będziesz zatrzymywać się za każdym razem, gdy będziesz zmieniać chwyt. Oczywiście najlepszą radą jest po prostu regularne ćwiczenie i czerpanie z gry jak największej frajdy!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Justyna Belkiewicz