Data modyfikacji:

Jak dobrać kije do nordic walking

Nordic walking to udoskonalona technika marszu, która wykorzystuje kijki do pracy zarówno nad górną częścią ciała, jak i nogami. Jest to rodzaj aktywności, którą można uprawiać w centrach miast lub na otwartej przestrzeni przez cały rok. Do uprawiania nordic walking potrzebne są specjalnie zaprojektowane kijki, które zwiększyć doświadczenia naturalnego chodu. Aby zapobiec kontuzjom, kije muszą być odpowiednio dopasowane. Chcesz zacząć swoją przygodę z nordic walking? Przeczytaj ten poradnik i dowiedz się, jak dobrać kije do nordic walking!
kije do nordic walking
Nordic walking - kije regulowane czy o stałej długości?
Kijki do nordic walking - z aluminium czy włókna węglowego?
Jak dobrać długość kijków nordic walking?
Kije do nordic walking - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nordic walking - kije regulowane czy o stałej długości?

Jak dobrać kijki do nordic walking, kiedy producenci oferują tak wiele różnych modeli? Najczęściej spotykane są kije o stałej długości lub regulowane z dwu- lub trzyczęściowym mechanizmem blokady.

Kije o stałej długości są na ogół lżejsze i mocniejsze od tych z regulowaną długością. Są również mniej podatne na uderzenia i uszkodzenia. Z kolei kijki o regulowanej długości możesz bardzo łatwo dopasować do odpowiedniej dla ciebie długości. Jest do dobre rozwiązanie dla osób z nierównościami między różnymi stronami ciała lub ograniczonym ruchem jednego z ramion.
Niestety słabiej wykonane modele regulowane mogą delikatnie składać się podczas intensywniejszego spaceru, a także być mniej stabilne. Dlatego jeśli zdecydujesz się na regulowane kijki dwu- lub trzyczęściowe, postaw na kije zrobione z wysokiej jakości materiałów i dobrze działającym mechanizmem blokującym.

Kijki do nordic walking - z aluminium czy włókna węglowego?

Zazwyczaj możemy spotkać się z kijkami wykonanymi z aluminium lub włókna węglowego (karbonu). Węgiel jest uważany za najlepszy materiał i generalnie im wyższy procent węgla w kijkach, tym są one droższe. Jest on lżejszy niż aluminium, sztywniejszy i mniej wibruje. Aluminium jest bardziej elastyczne, dzięki czemu lepiej nadaje się do amatorskiego chodzenia. Z powodu ich słabej plastyczności, po uszkodzeniu kijka z aluminium może on już nie wrócić do swojego pierwotnego kształtu.
Osoba próbująca nordic walking po raz pierwszy, może zacząć od kijków wykonanych z dobrej jakości aluminium, a następnie, jeśli zdecyduje się na poważniejsze uprawianie tego sportu, warto zainwestować w profesjonalne kijki z włókna węglowego.

Jak dobrać długość kijków nordic walking?

Długość kijków jest kluczowym elementem do ich odpowiedniego wyboru. Nie wiesz, jak dobrać długość kijków nordic walking? Najłatwiejszym sposobem na dopasowanie optymalnej długości kijów jest pomnożenie swojego wzrostu wyrażonego w centymetrach przez 0,68 cm. Dostaniesz wtedy długość kijka, którą powinieneś wybrać. Jeśli twój wynik będzie pomiędzy dwoma rozmiarami kijków, najlepiej jest wybrać mniejszy rozmiar.

Jeśli zamierzasz uprawiać nordic walking poprzez wolne marsze lub w celu rehabilitacji, kąt pomiędzy ramieniem trzymanym pionowo do podłoża a dłonią trzymającą kijek powinien być lekko rozwarty. Jeśli jednak jesteś bardziej doświadczony i intensywniej trenujesz nordic walking, kąt ten powinien być idealnie prosty.

Kije do nordic walking - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy wyborze odpowiednich kijków warto jest także zwrócić uwagę na grot kija oraz paski przy rączce. Kije do nordic walking mogą być wyposażone w luźny pasek na nadgarstek lub specjalny splot pasków tworzący rękawiczkę. Zalecana jest rączka z rękawiczką, ponieważ zmniejsza ona możliwość wystąpienia kontuzji nadgarstka. Dodatkowo, jeśli rękawiczki są wypinane, można łatwiej zdjąć kijek. Z kolei najlepszym wyborem zakończenia kijka do nordic walking będzie szpiczasty grot, który ułatwi mocne i pewne wbicie kijka w podłoże.
Autor: Patrycja Hendzel