Data publikacji:

Jak dobrać kask narciarski?

Autor: Sylwia Stwora

Upadki, zderzenia z innymi użytkownikami stoku narciarskiego lub innego typu wypadki podczas szaleństw na nartach czy snowboardzie mogą zakończyć się nieprzyjemnym urazem głowy. O bezpieczeństwo zadba kask narciarski. Radzimy, na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Przed wizytą w sklepie sportowym weź metr krawiecki i zmierz obwód swojej głowy w najszerszym jej punkcie. W ten sposób będziesz wiedział, jaki rozmiar kasku narciarskiego będzie Cię interesować. Na sprzęcie jest on oznaczony w centymetrach. Jeśli nie zamierzasz jeździć w kasku bez czapki lub kominiarki, nie zapomnij zabrać danego modelu ze sobą.

Kolejna sprawa to dobranie rodzaju kasku narciarskiego. Może mieć on pełną skorupę, czyli chronić całą głowę i uszy albo posiadać skorupę ¾ , która zakrywa głowę twardą powłoką, natomiast uszy zabezpieczone są przewiewną osłoną z miękkiego materiału. Oba typy kasku są odpowiednie dla jazdy rekreacyjnej. W przypadku wyczynowców warto zainwestować w kask zawodniczy z dodatkowym usztywnieniem na szczękę.

Przymierzając kask, zwróć uwagę, aby skorupa znajdowała się na wysokości około 2 palców nad brwiami. Po zapięciu go pod brodą, nie może on być zbyt luźny ani też uciskać głowy w żadnym miejscu. Nie może opadać na oczy, przesuwać się na boki lub spadać do tyłu. W przypadku dzieci warto postawić na model z mikroregulacją rozmiaru w postaci małego pokrętła umieszczonego wewnątrz kasku.

Istotne jest także sprawdzenie, czy i jakie normy bezpieczeństwa spełnia wybrany kask narciarski, czyli na ile chroni on narciarza lub snowboardzistę w czasie wypadku. Sprzęt powinien spełniać przynajmniej normę CE EN 1077, ale najlepiej gdy na kasku widnieje oznaczenie ASTM F2040.

Zwróć również uwagę, czy kask narciarski posiada mocowania na gogle – zapobiegają ich zsuwaniu się, oraz wyciąganą wyściółkę – łatwiej będzie Ci ją wyczyścić. Wybierając model z miękkimi nausznikami należy zdecydować się na te, które można swobodnie odczepić.

Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2019-08-13
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru - jakie akcesoria na rower warto kupić?

2019-08-06
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2019-07-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
jak zacząć biegać

Jak zacząć biegać? Poradnik dla początkujących

2019-07-22
Bieganie to aktywność, która nie wymaga od ciebie specjalistycznego sprzętu, długich dojazdów do klubu fitness oraz żelaznej kondycji. Zacząć może praktycznie każdy – wystarczą szczere chęci. Zanim wybierzesz się na pierwszy jogging, przeczytaj ten krótki poradnik, który odpowie na pytanie, jak zacząć biegać, by było to nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne.
akcesoria wędkarskie

Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

2019-07-02
Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2019-06-17
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?