Data publikacji:

Ile chloru do basenu na 1000 litrów wody?

Posiadanie własnego basenu jest niewątpliwie atrakcją dla większości z nas, niezależnie od wieku. Możliwość zanurzenia się w wodzie w upalne dni jest zbawieniem i pozwala w części zastąpić wypady do aquaparku lub na lokalne kąpielisko, które wiążą się często nawet z kilkugodzinną podróżą. Basen wymaga jednak stałej konserwacji, używania systemu filtracyjnych i dedykowanych środków chemicznych, zapewniających czystą i bezpieczną wodę. Radzimy, ile chloru potrzeba do basenu o pojemności 1000 litrów.
ile chloru do basenu 1000 litrów wody

Jakie zadania spełnia chlor w basenie?

Wszyscy dobrze wiedzą, że woda basenowa zawiera w sobie rozpuszczony chlor, zapewniający jej charakterystyczny zapach. Nie każdy jest jednak w stanie odpowiedzieć, czemu stosujemy akurat ten pierwiastek i czemu tak naprawdę on służy.
Chlor jest podstawowym środkiem ochronnym basenu, który zapobiega rozwijaniu się w jego wodzie niebezpiecznych bakterii, wirusów oraz glonów. Większość z nich jest wyjątkowo niebezpieczna i może wywoływać wiele niepożądanych skutków – od lekkiego swędzenia i zaczerwieniania skóry, aż po poważne zapalenie błon śluzowych lub reakcje alergiczne.
Dlatego też musimy zadbać o to, by w basenie znalazła się odpowiednia ilość chloru. Pamiętajmy, że choć pierwiastek jest trucizną dla żywych organizmów, jego stężenie w wodzie basenowej jest na tyle niskie, że nie zagraża zdrowiu ludzi.
Zbyt mała ilość chloru w basenie nie dezynfekuje poprawnie całej niecki. Z drugiej strony, zbyt wysoki stężenie może prowadzić do podrażnienia oczu, dróg oddechowych, a nawet poparzeń. Wpływa on też na powstawanie odbarwień na elementach konstrukcyjnych basenu (w przypadku modeli ogrodowych jest to np. folia). Tak mocne przekroczenie dawki jest jednak bardzo trudne, jeżeli stosujemy się do instrukcji i poleceń producentów chemii basenowej.

Ile chloru na 1000 litrów wody?

Specjaliści stanowczo zalecają, by zawartość chloru w wodzie zamykała się w przedziale od 0,3 miligramów do 0,6 miligramów na jeden litr wody basenowej. Maksymalna dopuszczalna wartość wynosi 1 miligram na litr wody. Oznacza to, że w niecce o pojemności 1000 litrów powinno stale znajdować się około 300–600 miligramów rozpuszczonego chloru.
Producenci chloru basenowego sprzedają go zazwyczaj pod postacią tabletek. Zazwyczaj wkładamy je do specjalnych pływaków lub dozowników, choć możne je również stosować poprzez bezpośrednie wrzucenie do wody. Standardowo pojedyncze tabletki ważą około 20 gramów. Najczęściej wystarcza to na ponad 2000 litrów wody, zwróćmy jednak uwagę na szczegółowe parametry środka – są one zazwyczaj podawane w metrach sześciennych. Pamiętajmy – 1000 litrów wody = 1 metr sześcienny, 2000 litrów = 2 metry sześcienne i tak dalej.
W przypadku małego 1000-litrowego zbiornika basenowego najlepiej podzielić tabletkę na pół lub użyć granulatu, a następnie, korzystając z wagi, obliczyć oraz odmierzyć odpowiednią ilość wedle wartości sugerowanej przez producenta. Musimy przy tym pamiętać, że chlor należy regularnie dosypywać. Informacje o tym, jak często wykonywać taką operację, znajdują się na opakowaniu wybranego środka.
Zdjęcie: Envato Elements