Data publikacji:

Ile chloru do basenu na 4000 litrów wody?

Własny basen jest zwieńczeniem marzeń o dużym i przestronnym ogrodzie, w którym możemy spędzać wolne chwile. Ze zbiornika w różnym stopniu korzystają dzieci i dorośli. Pozwala on znaleźć wytchnienie w upalne dni i zrelaksować się po pracy, nie mówiąc już o tym, że daje też szansę na to, by zrezygnować z wypadów do aquaparku lub na kąpielisko. Posiadanie nawet małego basenu wiąże się jednak z wieloma obowiązkami, a najważniejszym z nich jest używanie systemów filtracyjnych oraz środków chemicznych oczyszczających wodę z wszelkich zanieczyszczeń. Podpowiadamy, ile chloru używać w basenie na 4000 litrów.
ile chloru do basenu 4000 litrów

Chlor w basenie na 4000 litrów – jakie zadanie spełnia?

Od dzieciństwa wiemy, że charakterystyczny „basenowy” zapach pochodzi z rozpuszczonego w wodzie chloru. Nawet jako dorośli nie zawsze jednak potrafimy odpowiedzieć, po co dokładnie stosujemy ten pierwiastek.
Odpowiedź jest na szczęście dość prosta. Chlor jest niezwykle skutecznym środkiem zapobiegającym rozwijaniu się w wodzie niebezpiecznych bakterii, wirusów i glonów. Pozbawiona go woda w bardzo szybkim czasie zacznie dosłownie tętnić życiem, stając się przyczyną wielu niepożądanych skutków u jej użytkowników, rozpoczynając od swędzenia i zaczerwienienia skóry, a skończywszy na groźnych chorobach zakaźnych, zapaleniach błon śluzowych lub mocnych reakcjach alergicznych. Dlatego też musimy zadbać o odpowiedni środek odkażający. Chlor wybierany jest z powodu niskich kosztów produkcji, łatwej dostępności, niezwykle szybkiego rozpuszczania się w wodzie i prawie stuprocentowej skuteczności.
Chlor sam w sobie jest trucizną dla wszystkich żywych organizmów. Jego zalecane stężenie w wodzie basenowej zagraża jednak wyłącznie mikroorganizmom i nie zaszkodzi człowiekowi. Należy jednak zwrócić uwagę na jego poprawne proporcje. Zbyt mała ilość chloru w basenie nie dokona całkowitej dezynfekcji. Zbyt duża ilość rozpuszczonego pierwiastka będzie z kolei przyczyną podrażnienia dróg oddechowych i oczu, przyczyni się też do przyspieszonej korozji zanurzonych w wodzie elementów wykonanych z metalu oraz odbarwiania się tworzyw sztucznych (np. ścianek basenu).

Ile chloru na 4000 litrów wody?

Według zaleceń ekspertów zawartość chloru w wodzie basenowej powinna stale znajdować się w przedziale od 0,3 mg do 0,6 mg na litr. Maksymalna dopuszczalna wartość wynosi 1 mg na litr. Oznacza to że w niecce o pojemności 4000 litrów musi znajdować się około 1,2–2,4 g chloru.
Chlor basenowy jest sprzedawany najczęściej pod postacią tabletek, które wkłada się do specjalnych pływaków lub dozowników albo wrzuca się je bezpośrednio do wody. Klasyczna tabletka waży około 20 g i wystarcza na około 2000–5000 litrów wody. Wiele zależy tutaj jednak od wybranego produktu i jego marki. Wytwórcy podają wydajność tabletek, odnosząc się do metrów sześciennych wody, jakie są w stanie oczyścić. 4000 litrów wody to 4 metry sześcienne, zdając sobie z tego sprawę, łatwo wybierzemy odpowiednią dawkę.
Jeżeli zależy nam na dokładności, zawsze można też wybrać chlor w granulacie, który znacznie łatwiej odmierzać. W sklepach znajdziemy też gotowe roztwory chloru, z których odlanie odpowiedniej wartości jest równie proste, bowiem producenci podają tutaj przelicznik mililitrów środka na metr sześcienny basenu.
Zdjęcie: Envato Elements