Data publikacji:

Jaka hulajnoga wyczynowa do 500 zł jest najlepsza?

Wyczynowa jazda na hulajnodze jest popularna zwłaszcza wśród młodych ludzi. Charakteryzuje się wykonywaniem przeróżnych trików, wyskoków, pokonywaniem ekstremalnych zjazdów itp., dlatego też, aby jazda była bezpieczna, konieczne jest posiadanie odpowiedniej hulajnogi przeznaczonej stricte do jazdy wyczynowej. Czym różni się hulajnoga wyczynowa od klasycznej wersji hulajnogi? Jaka hulajnoga wyczynowa do 500 zł jest najlepsza? Radzimy, jak wybrać odpowiednią hulajnogę wyczynową.
Przeczytaj również: Jaki kask na hulajnogę wybrać?
hulajnoga wyczynowa do 500 zł

Czym różni się hulajnoga wyczynowa od klasycznej?

Hulajnoga jest jednym z podstawowych pojazdów, na których samodzielnie porusza się dziecko. Jazda na niej jest banalnie prosta, gdyż wystarczy stanąć na podeście, chwycić kierownicę i odpychać się nogą od podłoża, aby wprawić hulajnogę w ruch. Jednak z wiekiem klasyczna hulajnoga zaczyna się nudzić i wtedy z pomocą przychodzą inne formy hulajnogi, np. hulajnoga elektryczna bądź wyczynowa, na której się dziś skupimy. Różni się ona nieco od miejskiej wersji hulajnogi, a to dlatego, że wykorzystywana jest do zupełnie innych celów. Hulajnoga wyczynowa przeznaczona jest do jazdy po skateparkach, do wykonywania różnych trików, wyskoków itp., co sprawia, że nie jest odpowiednia dla wszystkich. Dla kogo zatem przeznaczona jest hulajnoga wyczynowa? Dla osób, które lubią adrenalinę i ich hobby jest spędzanie czasu w skateparkach i uczenie się nowych, ekstremalnych ruchów, wykonywanych właśnie na tym pojeździe. Poprzez różnicę w budowie, hulajnoga wyczynowa nie nadaje się do jazdy miejskiej i rekreacyjnej, tak samo jak hulajnoga klasyczna nie nadaje się do jazdy wyczynowej.
Podczas jazdy na hulajnodze wyczynowej warto zaopatrzyć się w ochraniacze, gdyż bardzo często, zawłaszcza podczas nauki, zdarzają się upadki i związane z nimi otarcia, stłuszczenia itp. Dlatego zalecamy kupno kasku na głowę oraz ochraniaczy na kolana i łokcie, czyli na miejsca, które są najbardziej narażone na uszkodzenia podczas ekstremalnych trików.

Charakterystyka hulajnogi wyczynowej

Najczęściej hulajnogi wyczynowe charakteryzują się brakiem możliwości ich złożenia, co jest bezpieczniejszą opcją podczas np. wykonywania skoków. Dzięki temu konstrukcja hulajnogi jest bardziej solidna i wyklucza samoistnego złożenia się podczas ekstremalnej jazdy. Różnica między hulajnogą miejską a wyczynową tkwi również w kierownicy. W wyczynowych modelach kierownica obraca się zazwyczaj o 360 stopni, co umożliwia robienie rozmaitych trików, np. barspina. Hulajnogi wyczynowe nie posiadają również hamulców, gdyż wiążą się one z okablowaniem, co mogłoby przeszkodzić użytkownikowi danej hulajnogi podczas wyczynowej jazdy. Wyposażone są one również w nieco mniejsze i twardsze kółka o średnicy zazwyczaj 100 mm, które lepiej znoszą przeciążenia związane z lądowaniem po różnych wyskokach i pomagają w uzyskaniu większych prędkości.
Charakterystycznym elementem hulajnóg wyczynowych jest również wysokość ich kierownicy. Zbyt wysoko umieszczona kierownica wpłynie na niewygodną jazdę i niepewny chwyt rączek, tak samo może się dziać w przypadku zbyt nisko ustawionej kierownicy. Jak zatem dobrać tak ważny parametr, jakim jest wysokość hulajnogi? Powinna ona sięgać mniej więcej do linii pachwin użytkownika, jednak by upewnić się, czy dana hulajnoga jest odpowiednia do danego wzrostu, powstała tabela opisująca polecaną wysokość całkowitą hulajnogi w stosunku do wzrostu użytkownika:
 • wzrost: 95–112 cm, wiek: 3–5 lat – wysokość hulajnogi: mniej niż 70 cm;
 • wzrost: 112–126, wiek: 5–7 lat – wysokość hulajnogi: 60–75 cm;
 • wzrost: 126–138, wiek: 7–9 lat – wysokość hulajnogi: 65–79 cm;
 • wzrost: 138–149, wiek: 9–11 lat – wysokość hulajnogi: 75–80 cm;
 • wzrost: 149–160, wiek: 11–13 lat – wysokość hulajnogi: 75–85 cm;
 • wzrost: 160–172, wiek: 13–15 lat – wysokość hulajnogi: 78–85 cm;
 • wzrost: powyżej 172, wiek: 15+ lat – wysokość hulajnogi +79 cm.
 • Jaka hulajnoga wyczynowa do 500 zł jest najlepsza?

  Decydując się na hulajnogę wyczynową, powinno się mieć na uwadze, że jest ona przystosowana do ekstremalnych przejazdów, zatem nie jest odpowiednia dla małych dzieci oraz dla ludzi chcących jeździć jedynie rekreacyjnie. Jest ona przeznaczona dla osób lubiących adrenalinę i chcących spróbować nowych, ekstremalnych rzeczy. Jaką więc hulajnogę wyczynową wybrać do 500 zł? Oto nasze propozycje:
 • Hulajnoga Zethu, Wyczynowa Boston Ztm200 Color (499 zł) – hulajnoga wyposażona jest w koła o średnicy 120 mm, solidną konstrukcję wykonaną ze stali chromowo-molibdenową oraz z wytrzymałego stopu aluminium. Posiada tylny hamulec wykonany ze stali, a przy tym waży jedynie 4,16 kg.
 • Hulajnoga Chilli Pro Scooter Base Black Orange (399 zł)- koła danej hulajnogi mają 110 mm średnicy, co sprawia, że są odpowiednio małe i skrętne do jazdy wyczynowej, a zarazem szybkie. Elementy konstrukcji takie jak podest, zacisk śrubowy oraz rdzeń kółek wykonane zostały z odpornego stopu aluminium, z kolei kierownica, widelec i hamulec hulajnogi – ze stali.
 • Hulajnoga Razor Wyczynowa Pro X (459,08 zł) – jest idealnym modelem dla początkujących, gdyż waży 3,38 kg, co znacznie ułatwi naukę trików na lekkiej hulajnodze. Wyposażona jest w aluminiowy podest, stalową kierownicę, stalowy widelec, aluminiowy zacisk oraz koła o średnicy 100 mm. Nie posiada składanych elementów, co sprawia, że jest bezpieczną opcją nawet na najbardziej ekstremalne skateparki i inne ekstremalne tory dla hulajnóg.
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Dominika Mańka