Data modyfikacji:

Formuła 1 – zasady. Na czym polega?

Formuła 1 nie bez powodu jest nazywana królową sportów motorowych. Kierowcy ścigający się na najciekawszych torach całego świata osiągają zawrotne prędkości i korzystają z niezwykłych technologii pozwalających na osiąganie coraz to lepszych wyników. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat F1!
formuła 1 zasady
Historia Formuły 1 sięga 1950 roku, kiedy to na starym lotnisku RAF, a obecnie torze Silverstone, rozegrany został pierwszy wyścig. Wydarzenie to miało miejsce dokładnie 13 maja. Na przestrzeni tych ponad 70 lat królowa sportów motorowych zmieniła się nie do poznania. Jednomiejscowy samochód wyścigowy, według nieoficjalnych informacji, dysponuje mocą około 750 koni mechanicznych. Sama konstrukcja bolidu ma charakter otwarty. Elementy aerodynamiczne mają za zadanie gwarantować jak najlepszą przyczepność, jednocześnie pozwalając na rozwijanie wysokich prędkości.

Formuła 1 – zasady obowiązujące w sezonie 2024

Przebieg weekendu wyścigowego

Treningi

Podczas weekendu Formuły 1 odbywają się trzy sesje treningowe. Dwie pierwsze sesje treningowe odbywają się w piątek rano i po południu. Trzecia sesja odbywa się w sobotę rano. Każdy trening trwa 60 minut i pozwala kierowcy nie tylko na zapoznanie się z torem, ale wykonanie różnych zadań powierzonych przez zespół. W ten sposób zebrane informacje mają pomóc w odpowiednim ustawieniu bolidu. Treningi nie wpływają na wyniki osiągane przez kierowców. W wyznaczonym czasie można przejechać dowolną liczbę okrążeń.

Kwalifikacje

To niezwykle interesująca część każdego weekendu wyścigowego. Kwalifikacje są podzielone na 3 części. Pierwsza trwa 18 minut i po jej zakończeniu odpada 5 kierowców z najsłabszymi czasami. Po kilku minutach przerwy rozpoczyna się druga sesja kwalifikacyjna, która trwa 15 minut. Dla kolejnych 5 kierowców z najgorszymi czasami oznacza to koniec rywalizacji. Do trzeciej sesji kwalifikacyjnej wchodzi 10 kierowców. Sesja trwa 12 minut i zawodnik z najlepszym czasem zdobywa pole position, czyli pierwsze miejsce startowe do wyścigu, który rozegra się dzień później. Kolejność na starcie pozostałych kierowców jest ustawiona w zależności od osiągniętych czasów.
Po zakończonych kwalifikacjach pojazdy są przekazywane do Parc fermé, czyli specjalnego miejsca, do którego nikt nie ma wstępu. Bolidy czekają w nim aż do niedzielnego startu. Chodzi o to, aby mechanicy zespołów nie mogli wprowadzać już żadnych zmian i modyfikacji przez wyścigiem. 

Wyścig

Kierowcy na zajęcie miejsc w swoich bolidach mają 15 minut. Jeśli któryś z nich się spóźni, wówczas będzie zmuszony do startu w alei serwisowej. Wyścig rozpoczyna okrążenie formujące, polegające na przejechaniu jednego kółka. Każdy startuje w odstępach 1-sekundowych. To pozwala na ostatnią zmianę ustawień, a także dogrzanie opon. Po powrocie stawka ustawia się na polach startowych. Po zgaśnięciu świateł wszyscy ruszają do rywalizacji. Ilość okrążeń jest uzależniona od długości danego toru, jednak istnieje zasada mówiąca o tym, że wyścig nie może trwać dłużej niż 2 godziny. Kierowcy tego dnia pokonują około 300 km.
Nieodłącznym elementem każdego wyścigu są pit stopy, czyli zjazdy do boksów na zmianę opon. Zaplanowanie odpowiedniej strategii przez zespół pozwala zyskać przewagę nad rywalami. Świeże opony gwarantują przyczepność, a to przekłada się na lepsze czasy. Do sezonu 2010 kierowcy dodatkowo mogli tankować swój bolid. To jednak uległo zmianie i teraz samochody startują do wyścigu z określoną ilością paliwa.
Zwycięzca wyścigu zgarnia 25 punktów do klasyfikacji Mistrzostw Świata. Pozostali zawodnicy zdobywają:
  • 2 miejsce: 18 punktów,
  • 3 miejsce: 15 punktów,
  • 4 miejsce: 12 punktów,
  • 5 miejsce: 10 punktów,
  • 6 miejsce: 8 punktów,
  • 7 miejsce: 6 punktów,
  • 8 miejsce: 4 punkty,
  • 9 miejsce: 2 punkty,
  • 10 miejsce: 1 punkt.
  • Pozostałe miejsca nie są punktowane. Warto wspomnieć, że za najszybsze okrążenie w całym wyścigu kierowca dodatkowo otrzymuje jeden punkt!

    Nowy format weekendów wyścigowych

    W 2021 roku Formuła 1 wprowadziła w życie sprinty kwalifikacyjne, które trochę zmienią przebieg wyścigowego weekendu. W piątek odbędzie się tylko jeden trening, natomiast po południu zostają rozegrane kwalifikacje na tych samych zasadach, co dotychczas. W ten sposób poznajemy ustawienie kierowców do sobotniego sprintu, który będzie poprzedzony treningiem. Sam sprint można określić mianem miniwyścigu na dystansie 100 km.
    Brak obowiązkowego pit stopu sprawia, że kierowca na jednym komplecie opon może przejechać cały sprint. Zwycięzca zdobywa pole position, natomiast miejsca poszczególnych kierowców decydują o kolejności startów w niedzielę. Nowy format jest na razie testowany i do tej pory został rozegrany na Silverstone oraz Monzy. W sezonie 2022 mają odbyć się tylko trzy takie weekendy. Niestety, na ten moment nie wiadomo, gdzie odbędzie się trzeci sprint. Bardzo prawdopodobne, że będzie to miało miejsce podczas jednej z europejskich rund.

    Który z kierowców Formuły 1 zdobył najwięcej tytułów?

    Kierowcą, który w historii Formuły 1 zdobył najwięcej tytułów, był Michael Schumacher. Niemiecki kierowca na swoim koncie zanotował aż 7 tytułów. Warto dodać, że pięć z nich zdobył jeden po drugim w latach 2000-2004. Jednak już niedługo ten rekord może być wyrównany przez brytyjskiego kierowcę Lewisa Hamiltona. Od 2014 roku zdobył on aż 6 tytułów Mistrza Świata. Tylko w 2016 roku jego plany pokrzyżował Nico Rosberg, który po sezonie ogłosił zakończenie kariery. W momencie pisania tego artykułu Lewis Hamilton w sezonie 2022 plasuje się na drugim miejscu ze stratą 6 punktów do Maxa Verstappena.

    Chcesz dowiedzieć się więcej o F1? Sprawdź, co polecamy!

    Gra F1 2021 PC/Xbox/PlayStation

    Jeśli chcesz poczuć emocje związane ze ściganiem, to gra F1 2021 jest doskonałym wyborem. Tytuł w bardzo realistyczny sposób podchodzi do ścigania, dlatego będziesz mógł przeżyć cały weekend wyścigowy, poznając, jak wygląda świat F1 z perspektywy kierowcy. Gracz może stworzyć swój własny zespół i rywalizować na torach doskonale znanych z kalendarza F1. Rozgrywka jest niezwykle wciągająca, dlatego obok tego tytułu nie można przejść obojętnie!

    „Niezniszczalny. Niesamowita historia Roberta Kubicy”

    Robert Kubica to aktualnie kierowca testowy zespołu Alfa Romeo Racing Orlen. Niezwykle utalentowany polski kierowca w lutym 2011 roku uległ wypadkowy podczas rajdu Ronde di Andora. Kubica nie poddał się i powrócił do czołówki motorsportu, wygrywając m.in Mistrzostwa WRC-2 w 2013 roku. Książka „Niezniszczalny” to biografia, która opowiada o niesamowitej karierze i chęci powrotu do sportowej rywalizacji. To kolejna obowiązkowa pozycja dla każdego fana F1.

    „Formula 1: The Official History”, Maurice Hamilton

    Chcesz poznać historię Formuły 1 od podszewki? Ta książka to prawdziwe kompendium wiedzy na temat królowej sportów motorowych. Ilustrowane wydanie zawiera najważniejsze informacje dotyczące wyścigów, zaczynając od 13 maja 1950 roku. Każdy prawdziwy fan F1 powinien mieć ten tytuł w swojej kolekcji. Warto zaznaczyć, że „Formula 1: The Official History” jest dostępna wyłącznie w wydaniu angielskim.
    Zdjęcie: Unsplash