Data modyfikacji:

Kapibara w domu – czy można mieć kapibarę w domu?


Kapibara to gryzoń, który nazywany jest „wielką świnką morską” – masa dorosłego osobnika to nawet 65 kilogramów. W Polsce zwierzę to najczęściej można spotkać w ogrodach zoologicznych, choć nie brakuje osób, które myślą o domowej hodowli zwierzęcia. Czy to możliwe? Sprawdź, czy kapibara w domu to dobry pomysł i co należy jej zapewnić.
kapibara

Czy można mieć kapibarę w domu?

Kapibara w Polsce – czy domowa hodowla jest legalna?

Jeśli marzy ci się kapibara w domu, ale nie wiesz, czy taka domowa hodowla nie jest złamaniem prawa, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość – nie jest. Hodowla kapibar jest w domu całkowicie legalna i cieszy się małym zainteresowaniem jedynie dlatego, że zapewnienie tym zwierzętom odpowiednich warunków nie jest, niestety, proste. Zanim więc zaczniesz myśleć o kupnie takiego „pupila”, koniecznie dowiedz się, czego potrzebuje.

Kapibara – co to za zwierzę?

Kapibara wielka to gryzoń, który żyje przede wszystkim w Ameryce Południowej, między innymi w krajach takich jak Kolumbia, Brazylia, Peru czy Urugwaj.

Zwierzę to ma dość rzadką, szczecinowatą, brązową sierść, która chroni skórę przed wysychaniem. To gryzoń, który prowadzi życie wodno-lądowe, zatem absolutnie nie nadaje się do hodowania w mieszkaniu w bloku. Co więcej, również i w domu z ogrodem trzeba przygotować mu odpowiednie warunki – inaczej szybko umrze.

Zanim uznasz, że kapibara w domu to naprawdę świetny pomysł, musisz uświadomić sobie, że jest to naprawdę bardzo duże zwierzę – waży od 30 do 65 kilogramów i może mieć nawet 130 centymetrów długości. Innymi słowy – jest to zwierzątko przypominające świnkę morską, ale będące wielkości całkiem sporego psa.

Kapibara w domu – wybieg

Wyrażenia „kapibara w domu” nie należy rozumieć dosłownie – żaden taki gryzoń nie będzie dobrze rozwijał się w warunkach mieszkalnych.

Aby móc hodować kapibarę, należy zapewnić jej odpowiedni wybieg. Musi mieć on co najmniej 50 metrów kwadratowych. Co więcej, teren przeznaczony dla gryzonia musi być bardzo zróżnicowany, tj. powinien zawierać zarówno miejsca słoneczne, jak i zacienione – w przeciwnym razie latem kapibara może ulec poważnym poparzeniom słonecznym. Oczywiście, aby zwierzę nie uciekło, teren jego wybiegu musi być ogrodzony.

Trzymanie kapibary w domu wymaga oczywiście odpowiedniego dbania o wybieg – między innymi regularnego zapewniania zwierzęciu patyków i gałęzi, które będzie mogło w dowolnej chwili podgryzać.

Kapibary w domu a staw

Kolejny warunek niezbędny dla trzymania kapibary w domu to zbudowanie stawu o powierzchni aż od 20 do 30 metrów kwadratowych i – uwaga – głębokości co najmniej trzech metrów. Jest to niezwykle istotne, ponieważ gryzoń ten uwielbia wodę i spędza w niej większość dnia.

Kapibara w Polsce – czy zwierzę jest odporne na niskie temperatury?

Powód, dla którego wiele osób rezygnuje z hodowli kapibary w domu, to niska odporność zwierzęcia na niskie temperatury. Z tego powodu w okresie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny należy trzymać kapibarę w zamknięciu – w przeciwnym razie jej żywot szybko się zakończy.

Kapibary w domu – dlaczego należy kupić kilka zwierząt?

Osoby, które interesuje kapibara w domu, powinny pamiętać, że jest to zwierzę stadne. Jeśli nie zapewni się mu odpowiedniego towarzystwa, bardzo szybko zacznie czuć się osamotnione i wystraszone, co przełoży się na fatalny stan jego zdrowia. Optymalna liczba zwierzaków na początek to trzy – jeden samiec oraz dwie samice. To oczywiście generuje koszty – jako że jedna kapibara kosztuje około 7 tysięcy złotych, łącznie należy liczyć się z wydatkiem w wysokości około 20 tysięcy. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę wydatki związane z budową wybiegu, zimowego pomieszczenia dla zwierzaka oraz stawu.

Kapibara domowa – odżywianie

Aby utrzymać kapibarę w zdrowiu, należy zapewnić jej dostęp do odpowiedniego pokarmu. Jest to zwierzę roślinożerne, ale dość wybredne – je tylko kilka gatunków roślin.

Najważniejsze, co należy zapewnić temu dużemu gryzoniowi, to świeże siano – dorosła kapibara zjada go nawet 3 kilogramy na dzień. Ponadto w diecie zwierzęcia powinny znaleźć się:

• pomarańcze,
• jabłka,
• marchewki,
• brzoskwinie,
• śliwki,
• dynie,
• truskawki,
• papaje,
• porzeczki,
• banany.

Ponadto należy pamiętać, że aby kapibara domowa rosła zdrowo, należy zapewnić jej suplementację witaminy C.

Kapibara w domu – czy zwierzę jest kontaktowe?

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest oswojenie kapibary w domu. Zasadniczo tak – jeśli zwierzę jest młodziutkie. Choć należy pamiętać, że nigdy nie będzie ono tak kontaktowe, jak na przykład pies.

Najłatwiej nawiązać więź z kapibarą poprzez stworzenie w jej mózgu skojarzenia: człowiek = jedzenie. Innymi słowy, już malutkiej kapibarze należy jak najczęściej przynosić pyszne smakołyki. Odwdzięczy się w ten sposób, że po pewnym czasie zacznie reagować na nasz widok i blisko podchodzić.

Oswojenie dorosłej już kapibary jest zdecydowanie trudniejsze – wymaga cierpliwości, a i tak może zakończyć się niepowodzeniem. Należy też pamiętać, że zwierzę to zawsze najlepiej czuje się w grupie innych zwierząt ze swojego gatunku, a nie w towarzystwie człowieka.

Jak długo żyje kapibara?

Długość życia kapibary wynosi od pięciu do dziesięciu lat – wszystko zależy od tego, jak bardzo zadbane będzie zwierzę, czy będzie miało towarzystwo i odpowiednią dietę. Warto jednocześnie pamiętać, że gryzoń ten stanowi dość łatwą ofiarę drapieżników, gdyż w zasadzie nie potrafi się bronić. Należy mieć to na uwadze podczas budowania ogrodzenia – powinno być ono na tyle wysokie, aby uniemożliwić innym zwierzętom dostanie się do bezbronnego pupila.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.