Data modyfikacji:

Dobra i tania łódka zanętowa – jak wybrać?

W ostatnich latach w sezonie wędkarskim nie brakuje łódek zanętowych. Jest ich coraz więcej, gdyż pasjonaci wędkarstwa szukają ciągle nowych sposobów na unowocześniony połów ryb. Jednym z takich urządzeń jest właśnie łódka zanętowa, która dla niektórych jest faktycznym pomocnikiem w skutecznym połowie, a dla innych formą zabawy. Nie każdy jednak wie, czym jest tytułowa łódka zanętowa i jak jej używać. Dlatego poniżej przybliżymy nieco temat owych łódek i doradzimy, jaką z nich wybrać.
Sprawdź jak złowić suma!
dobra i tania łódka przynętowa

Czym jest łódka zanętowa?

Wiele osób może się zastanawiać, czym jest łódka zanętowa. I nie ma co się dziwić, gdyż to głównie pasjonaci wędkarstwa interesują się danym sprzętem. Zatem, wyjaśniając pojęcie, łódka zanętowa jest urządzeniem elektrycznym, którym można sterować zdalnie, zazwyczaj za pomocą specjalnego pilota, joysticka lub echosondy. Wygląda jak klasyczna wersja łódki, tylko w znacznie pomniejszonej wersji. Można ją porównać do zabawkowych, zdalnie sterowanych samochodów, gdyż w zasadzie niewiele się od siebie różnią. Jednak łódka zanętowa oprócz zabawy przynosi także korzyści. Umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc i wyrzucenie przynęty, co zazwyczaj kończy się dobrym i obfitym połowem.

Jak działa łódka zanętowa?

Łódki zanętowe są proste w obsłudze, dlatego też cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodych, jak i tych starszych wędkarzy. Wystarczy naładować baterię bądź akumulator, umieścić na łódce przynętę i już można ją wodować. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom można dotrzeć nią w trudno dostępne zakamarki, ustawić w konkretnym miejscu i wyrzucić przynętę. Łódki zanętowe świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie zarzucenie zanęty tradycyjnym sposobem jest utrudnione ze względu na oddalenie od linii brzegowej bądź zarośli. Zazwyczaj zasięg łódki mieści się w granicach 400–500 metrów, jednak jak wiadomo, w bardziej zaawansowanych i droższych sprzętach zasięg może się zwiększać, osiągając nawet odległość 1000 metrów.
W zależności od jakości i ceny, łódki zanętowe mogą mieć dodatkowe funkcje, a nie tylko pływanie i wyrzut przynęty. Najnowocześniejsze urządzenia wyposażone są w GPS, kamery podwodne, echosondę itd., przez co łowienie ryb staje się naprawdę proste.

Najlepsza łódka zanętowa

Na rynku wędkarskim dostępnych jest wiele łódek zanętowych różnych producentów. Jaką więc wybrać? Oto nasze propozycje:
  • Boatman Łódka zanętowa Actor Plus – jest jednym z najnowocześniejszych łódek zanętowych na rynku. Posiada zaawansowane funkcje autopilota, oświetlenie LED oraz zasięg sięgający 500 metrów. Komory zanętowe są w stanie pomieścić i wyrzucić 3 kg przynęty, co daje dużą szansę na obfity połów.
  • Łódka zanętowa Skywolf TL-380E – dany sprzęt posiada halogeny na dziobie łódki i na dnie, który dodatkowo wabi ryby. Wyposażony jest w GPS i automatyczną nawigację do wybranego miejsca, a także w echosondę, która pokazuje ryby, strukturę dna, głębokość i temperaturę wody. W przypadku wykrycia ryby w jego obrębie włącza się alarm dźwiękowy, zawiadamiający wędkarza.
  • Joysway Łódka zanętowa Baiting500 – dane urządzenie jest jednym z najtańszych na rynku, kosztuje około 1000 zł, więc jest w dosyć przystępnej cenie. Ma zasięg 200 metrów od nadajnika i może przewieźć 500 g przynęty. Dodatkowo łódź wyposażona jest w oświetlenie LED, które umożliwia korzystanie z niej nawet w nocy.
  • To tylko kilka przykładowych łódek zanętowych, ukazujących różnorodność w cenie, funkcjach, wyposażeniu itd. Każdy znajdzie więc coś dla siebie, dopasowanego do własnych preferencji, możliwości budżetowych, a także miejsca docelowego – terenu, na którym będzie użytkowana.

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszej łódki zanętowej?

    Każda łódka, jak wiadomo, ma różne udogodnienia, jednak wybierając swoje pierwsze urządzenie zanętowe, należy głównie wziąć pod uwagę następujące czynniki:
  • zasięg – dany parametr należy dostosować do miejsca, na którym dana łódka będzie używana. Jeżeli będzie to mały staw, lepiej wybrać łódkę zanętową z mniejszym zasięgiem, gdyż będzie on po prostu tańszy. Jeżeli jednak planujesz połów z użyciem łódki na większych akwenach, lepiej zaopatrzyć się w sprzęt z dalszym zasięgiem;
  • rozmiar – mniejsze łódki zanętowe będą się sprawdzały na spokojnych wodach, a z kolei większe będą dobrym wyborem na akweny podatne na fale. Dodatkowo większe łódki będą miały pojemniejsze komory na zanęte, co wpłynie na prawdopodobnie obfitszy połów;
  • bateria – przy wyborze swojej łódki zanętowej, zwłaszcza osoby spędzające na łowieniu ryb długie godziny, powinny mieć dany parametr na uwadze, aby w trakcie połowu nie wyłączył im się sprzęt niezbędny do wypuszczenia zanęty.
  • Oprócz wyżej wymienionych, podstawowych parametrów, należy zwracać uwagę na udogodnienia, które pragnie się posiadać. Sonda, GPS, kamera podwodna itd. wpłyną znacznie na cenę produktu, jednak będą bardziej profesjonalne i solidne niż sprzęt z niższej półki. Zatem sam wybierz, jaką łódkę zanętową potrzebujesz.

    Wady łódek zanętowych

    Łódki zanętowe albo się pokocha, albo znienawidzi. Zazwyczaj jest tak, że posiadacz danej łódki uwielbia z niej korzystać, a konkurencyjny wędkarz skarży się na jej obecność w zbiorniku wodnym. Z jednej strony nie ma co się dziwić. Zasięg łódki nie raz jest naprawdę ogromny i „zabiera” miejsce do wędkowania innym ludziom. Z tego powodu sporo właścicieli wód zabroniło już używania na danym terenie łódek zanętowych. Dlatego ludzie posiadający taki sprzęt powinni korzystać z niego z głową, aby nie przeszkadzać innym w spokojnym łowieniu ryb.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka