Sporty zimowe kojarzą się nam nieodmiennie z różnymi typami narciarstwa oraz łyżwiarstwa, curling z kolei nie pasuje kompletnie do tego schematu. Mamy tu bowiem do czynienia z unikalną dyscypliną zespołową, której najbliżej do klasycznej gry w bule. Jest ona rozgrywana na bardzo długiej prostokątnej tafli lodu, a podstawowym narzędziem używanym przez zawodników są szczotki oraz ważące dwadzieścia kilogramów granitowe kamienie. Skąd wziął się zatem curling i na czym tak naprawdę polega?
Curling – geneza i historia sportu
Geneza curlingu jest dość dobrze udokumentowana. Dyscyplina została wymyślona w średniowiecznej Szkocji i uprawiano ją wówczas na zamarzniętych rzekach lub jeziorach. Opisujące ją słowo „curling” pojawiło się po raz pierwszy w dokumentach w XVII wieku. Sport cieszył się sporym powodzeniem wśród przedstawicieli niższych warstw społecznych, ale fascynował także malarzy oraz pisarzy. Szkoccy imigranci zabrali go ze sobą do Nowego Świata, dzięki czemu w XIX i XX wieku nową ojczyzną curlingu stała się Kanada, gdzie ze względu na optymalne warunki pogodowe uprawia go blisko milion osób.
Na świecie curling do niedawna pozostawał jednak bardzo niszowym sportem, o którego istnieniu wiedziało niewiele osób. Swój prawdziwy renesans zaczął przeżywać dzięki temu, że w 1998 roku wszedł na stałe do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Impreza odbywająca się co cztery lata regularnie ściąga do dyscypliny coraz to nowych fanów z wielu krajów świata, w tym z Polski. W naszym kraju od wielu lat działają prężnie ligi curlingowe, organizuje się również wiele zawodów i turniejów. Więcej informacji na ich temat znajduje się na stronie
curling.pl