Data modyfikacji:

Chory pies w domu. Jak rozpoznać chorobę psa i jak się o niego troszczyć?

Nie ma żadnej przesady w powiedzeniu, że pies jest najwierniejszym i najwspanialszym przyjacielem człowieka. Pies człowieka kocha bezwarunkowo i bezgranicznie. Obecnie wiele osób traktuje swoje psy jak członków rodziny. Jeśli chodzi o czworonożnych przyjaciół, każdy opiekun ma obowiązek zapewnienia im jedzenia, odpowiedniej dawki ruchu oraz leczenia. Chory pies nie zawsze da po sobie poznać, że coś mu dolega. Sprawdź, jakie są najczęstsze choroby psa i kiedy musisz psa zaprowadzić do weterynarza!
Chory pies w domu

Co może oznaczać nagła zmiana zachowania psa?

Każdy pies ma inny charakter. Kochający psa opiekun doskonale zna osobowość swojego pupila. Wie, kiedy pies zachowuje się normalnie. Jeśli pies jest zazwyczaj radosny, a z dnia na dzień staje się apatyczny i nie zachowuje się w sposób naturalny, warto zacząć go obserwować pod kątem chorobowym. Pies sam w sobie będzie chciał ukryć, że coś mu jest. Chodzi tutaj o stado – jako słabsza w danej chwili jednostka, nie chce pokazać, że jest chory, gdyż obawia się wyrzucenia ze stada. 
Każdemu psu może przytrafić się gorsze samopoczucie, niemniej jednak nie można lekceważyć zmian w psim sposobie bycia. Niektóre stany chorobowe mogą wymagać natychmiastowej interwencji weterynarza. Ogólnie rzecz biorąc, opiekun każdorazowo powinien umawiać wizyty w gabinecie weterynaryjnym, gdyż sam nie postawi właściwej diagnozy ani nie wdroży odpowiedniego leczenia. Psom nie wolno podawać ludzkich leków (chyba że weterynarz takie farmaceutyki przepisze). Zatem nie zostaje nic innego jak pójście z psem do kliniki dla zwierząt.
Przede wszystkim najważniejsze są działania profilaktyczne. Szczeniaki muszą przejść przez cykl szczepień, nim wyjdą po raz pierwszy na spacer. Psy obowiązkowo muszą być szczepione przeciw wściekliźnie. Psa w każdym wieku można szczepić przeciw chorobom zakaźnym. Zwierzę musi być systematycznie odrobaczane. Musi być zabezpieczane przed kleszczami i pchłami. Jest to minimum obowiązków, które każdy opiekun musi wykonać dla swojego psa. 
Zwierzętom domowym należy zapewnić opiekę weterynaryjną – nie można czekać, aż choroba sama minie, gdyż taka zwłoka może spowodować przekształcenie się stanu ostrego choroby w stan przewlekły.
Oczywiście bardzo ważna jest higiena – o ile nie powinno się przesadzać z kąpielami, to trzeba dbać o stan uzębienia psa. Chodzi o to, by nie wytworzył się kamień nazębny, a także by nie doszło do próchnicy psich zębów. Można psom podawać specjalne gryzaki, które pomagają w utrzymaniu higieny zębów lub można przyzwyczaić psa do mycia zębów.

Ból brzucha u psa – co może oznaczać?

Jeśli brzuch rozbolał psa po spacerze, a pies nie miał założonego kagańca, może to oznaczać, że coś zjadł na ulicy czy w parku. Niestety, ludzie cały czas wyrzucają resztki jedzenia, a psy, które z natury są wybredne w domu, podczas wyjść ochoczo konsumują takie „przekąski". Czasami są to tak stare resztki, że po ich spożyciu dochodzi nie tylko do zatrucia pokarmowego, ale i do zapalenia jelit, zapalenia trzustki i chorób wątroby. Bolesny brzuch i niepokój u pupila może zagrażać też jego życiu. Chodzi o to, że raz na jakiś czas pojawia się w mediach informacja o tym, że ktoś truje psy na osiedlu. Szybka pomoc weterynaryjna może uratować życie psa.

Pies nie ma apetytu – co robić?

Brak apetytu u psa może wynikać z różnych przyczyn. Jeśli pies jest na przykład adoptowany ze schroniska, może mieć stres związany ze zmianą miejsca pobytu – wszystko jest przecież dla niego nowe. Pies może też chcieć pokazać, że chce zdominować członka rodziny, który szykuje dla psa miskę z karmą. Psy mogą nie chcieć zjadać byle jakiej karmy, w której zawartość mięsa jest mikroskopijna. Psy są mięsożercami – w karmie musi być dużo mięsa. Zapewnienie psu karmy wysokiej jakości oznacza dobry stan zdrowia psa (oczywiście nie jest to regułą, gdyż pies może mieć niezdiagnozowane schorzenia).
Niektóre psy dość mocno stresują się w czasie wakacyjnych wyjazdów. O ile spacery po zupełnie nowej okolicy są dla nich atrakcyjne, to może zdarzyć się tak, że pies nie będzie chciał nic jeść przez pierwszych kilka dni pobytu w zupełnie nowym miejscu.
Doświadczeni opiekunowie psów mogą zauważyć, że monotonna dieta może znudzić się psu, przez co pies nie będzie chciał zaglądać do miski. Smutny pies, który omija pełną miskę, może „nakłonić” opiekuna do zmiany karmy na inną, przy czym zmiany w diecie wprowadza się stopniowo celem uniknięcia sensacji związanych z układem trawiennym. 
Jeśli pies nie chce jeść dłużej niż 3 dni, a nie ma żadnych innych objawów chorobowych, warto skonsultować sytuację z weterynarzem. Być może faktycznie chodzi o to, że karma nie przypadła psu do gustu, a być może weterynarz po zbadaniu psa stwierdzi, że trzeba rozpocząć leczenie z powodu wystąpienia choroby, której nie dało się od razu zauważyć. 

Pies często sika – co to może oznaczać?

Pies potrzebuje 2–3 wyjść na spacer w ciągu doby. Jeśli domaga się częstszego wychodzenia na dwór, a opiekun zauważy wzmożone oddawanie moczu u psa, może to znaczyć, że pies cierpi na mniej lub bardziej poważne choroby układu moczowego. W tej sytuacji również konieczna będzie wizyta w klinice dla zwierząt. Weterynarz może zlecić pobranie próbki moczu – na podstawie wyników badania określi, co konkretnie stanowi przyczynę częstomoczu. Może też zlecić bardziej zaawansowane badania, gdyż częste oddawanie moczu nie dotyczy wyłącznie schorzeń w układzie moczowym. Przykładem takiej choroby może być cukrzyca.

Pies jest smutny – co może być przyczyną?

Pies może odczuwać smutek na przykład z powodu problemów ze stawami. Mogą boleć go łapy i kręgosłup. Takie dolegliwości są dość częste u psów dużych i średnich. Profilaktycznie można podawać psu suplementy na stawy, ale celem ustalenia, co psu konkretnie dolega, należy umówić się na spotkanie z weterynarzem (najlepiej o specjalizacji ortopedycznej) na przeprowadzenie niezbędnych badań. Można zamówić dla psa legowisko ortopedyczne. Z psem można chodzić na zabiegi do psiego fizjoterapeuty. Masaże psa można też wykonywać samodzielnie w domu. Czasami może być konieczny zabieg operacyjny, a następnie konieczna będzie psia rehabilitacja.

Pies pije dużo wody – dlaczego?

Nadmierne spożywanie wody przez psa nie jest pozytywnym zjawiskiem. Wyjątkiem są upalne dni i spacer przy wysokich temperaturach powietrza. Przyjęta norma dotycząca picia wody przez psa określa, że pies potrzebuje około 50 mililitrów wody na 1 kilogram masy ciała. Jeśli pies ma większe pragnienie, to o stanach chorobowych mogą świadczyć objawy towarzyszące temu zjawisku, na przykład częstomocz lub wymioty.
Opiekun, który traktuje swojego psa jak pełnoprawnego członka rodziny, nigdy nie zlekceważy niepokojących objawów u psa. Zrobi wszystko, by pies miał umówioną wizytę u weterynarza i przeznaczy środki niezbędne na leczenie swojego czworonożnego przyjaciela.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.