Data publikacji:

Buty softshell – co to znaczy? Jakie wybrać buty softshell?

Przechodząc pomiędzy półkami sklepów sportowych, często można natknąć się na oznakowanie butów i odzieży jako „softshell”. Podobnie, gdy zacznie się interesować sportami outdoorowymi. Tego rodzaju artykuły są przy nich niezbędne. Jednak czym właściwie się cechują? Odzież i buty softshell – co to znaczy?
buty softshell

Buty softshell – co to znaczy?

W sklepach sportowych często można się natknąć na metki mówiące, że dany produkt to softshell – co to znaczy? Oznacza to, że obuwie bądź odzież została wykonana z tej właśnie tkaniny. Softshell to tkanina, która jest bardzo lekka, oddychająca, wiatroodporna i wodoodporna. Stanowi idealny punkt pośredni między polarami a okryciami membranowymi. Buty i odzież softshell nadają się do sportów outdoorowych.
Głównym zadaniem butów i odzieży softshell jest zapewnienie prawidłowej termoregulacji, czyli odprowadzanie produkowanego przez organizm ciepła, a jednoczesne zapobieganie zbytniemu ochłodzeniu. Buty softshell sprawdzają się osobom uprawiającym trekking, wspinaczkę czy jogging. Doceniają je również ludzie wykonujący prace fizyczne.
Zasadą funkcjonowania tkaniny softshell jest zapewnienie termoregulacji przy minimalnej liczbie noszonych warstw. Pod obuwie czy też odzież z niej wykonaną zazwyczaj zakłada się więc tylko bieliznę termoaktywną lub po prostu bawełnianą. Wyjątkiem są niskie temperatury, które wymuszają założenie dodatkowej warstwy docieplającej. W tym celu najlepiej sprawdzają się polary.

Softshell – na jakie temperatury się nadaje?

Materiał softshell jest bardzo uniwersalny. Sprawdzi się u osób aktywnych, podczas uprawiania sportu, ale i w zwykłych, codziennych stylizacjach właściwie przez cały rok. W zimniejszych miesiącach warto decydować się na grubszą odzież softshell, wyposażoną w polarowe ocieplenie i membranę. Z kolei wiosną i latem śmiało można wybrać cienkie odpowiedniki, które nie służą ograniu, a odprowadzeniu nadmiaru ciepła.
Niezależnie od grubości materiał softshell będzie chronił przed wiatrem i wilgocią, jednocześnie zapewniając dobrą wymianę powietrza i zapobiegając nadmiernemu poceniu się. Wybierając softshellowe kurtki na zimę, warto zdecydować się na luźne, obszerne modele, pod którymi będziemy w stanie zmieścić dodatkową docieplającą warstwę.

Jak wybrać buty softshell?

Buty to chyba najważniejszy element stroju do uprawiania sportu. Dobrze dobrane obuwie zapewnia komfort i wygodę, a także zmniejsza ryzyko powstania kontuzji i urazów. Jak wybrać buty softshell? Zasady są właściwie takie same, jak przy innego rodzaju butach sportowych.
Przede wszystkim należy odpowiednio dopasować rozmiar. Buty nie mogą być ciasne ani nigdzie uciskać, nie mogą też być zbyt luźne. Po zawiązaniu mają dobrze przylegać i zapewniać stabilność. Po drugie buty należy dostosować do rodzaju uprawianego sportu. Do biegania i chodzenia po względnie równym terenie przydadzą się buty poniżej kostki, jednak na górskie wyprawy powinniśmy zabrać te wyższe modele.
Wybierając obuwie na zimę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na nieprzemakalność i oddychalność. Buty mają zapewniać ciepło, ale jednocześnie nie przegrzewać stóp. Z kolei latem najważniejsza jest przewiewność i zdolność odprowadzania ciepła na zewnątrz.

Jak prać buty i odzież softshell?

Wiadomo już, jak wybrać buty softshell i co to znaczy, pora na dbanie o nie. Pielęgnacja i utrzymanie materiału softshell w czystości nie jest trudne. Powierzchowne zabrudzenia, jak kurz czy zaschnięte błoto można z powodzeniem usunąć delikatną szczotką lub zwilżoną gąbką czy też szmatką. Często zdarza się, że takie przeczyszczenie wystarczy. Jeżeli jednak woda nie zbiera się na powierzchni materiału w postaci kropelek, materiał jest mniej oddychający, niż powinien być bądź był długo użytkowany i zabrudzenia są trudne do usunięcia, konieczne będzie pranie.
Piorąc rzeczy z materiału softshell należy pamiętać, że należy do nich stosować specjalny środek piorący. Kluczowe jest przestrzeganie instrukcji prania na metce i nieprzekraczanie zalecanej maksymalnej temperatury. Nie wolno stosować płynów do płukania i zmiękczania tkanin, gdyż mogą uszkodzić lub nawet zniszczyć materiał softshell. Warto się także upewnić, że w zbiorniczku na płyn/proszek nie ma żadnych pozostałości z poprzednich prań. Po praniu rzeczy należy od razu wyjąć i rozwiesić lub rozłożyć do wyschnięcia.

Buty softshell – impregnacja

Odzież i obuwie softshell często pokryte jest fabryczną impregnacją, dzięki której są mniej podatne za zabrudzenia, nie chłoną wody i nie przykleja się do nich kurz czy różne drobinki. Impregnacja także znacząco wydłuża żywotność przedmiotów, które są nią pokryte. Zazwyczaj można ją samodzielnie reaktywować za pomocą ciepła.
Najprostszym sposobem reaktywacji impregnacji jest wrzucenie suchej i czystej odzieży lub butów do suszarki bębnowej i włączyć na tryb delikatny. Innym sposobem jest przeprasowanie odzieży żelazkiem, jednak nie bezpośrednio, a przez warstwę ochronną np. ręcznik. Należy jednak dokładnie przeanalizować metkę, aby sprawdzić, czy producent nie zabronił takiego postępowania.
Fabryczna impregnacja z każdym kolejnym praniem staje się coraz słabsza i daje coraz mniejszą ochronę. Jeżeli istnieje podejrzenie, że zaczęła się zużywać, można zastosować specjalne impregnaty w płynie lub atomizerze.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!