Buty do biegania w terenie
- Buty trailowe – czy warto?
- Dobre buty do biegania – podeszwa to podstawa
- Buty do biegania po lesie – stabilność
- Dobre buty do biegania – ochrona stóp
- Buty do biegania – jakie?
- Jak dobrać buty do biegania – poradnik
- Adidasy do biegania – polecane marki
Wiele osób uważa, że buty trailowe to zbędny wydatek. Nic bardziej mylnego. Ten rodzaj obuwia zapewnia dużo lepszą przyczepność i stabilność, czyli dokładnie to, czego potrzebujesz podczas biegania po nierównym terenie i ścieżkach leśnych. To niezwykle wielofunkcyjny rodzaj obuwia – możesz go nosić także podczas biegania po asfalcie lub chodniku. Dodatkowo buty do biegania w terenie świetnie sprawdzą się podczas lekkich górskich wędrówek.
Podeszwy butów trailowych zapewniają przyczepność na nierównym szlaku. Specjalne wydrążenia, ząbkowania i guma sprawiają, że zyskujesz trakcję podczas każdego kroku. Podeszwa butów trailowych doskonale poradzi sobie z błotem, kałużami i kamieniami. Większość butów tego typu wyposażona jest także w zabezpieczenie z twardego plastiku umieszczone wewnątrz podeszwy, które chroni stopę przed kamieniami i ostrymi patykami.
Adidasy do biegania cechują się szerszą podeszwą, która nie tylko zapewnia wsparcie na nierównych powierzchniach, ale także zapobiega skręceniu kostki, gdy ta uderza o nierówności lub kamienie na szlaku. Niektóre modele wzmocnione zostały ochraniaczem na palce, który niweluje możliwość bolesnego uderzenia w palce.
Bieganie po nierównych powierzchniach pełnych skał, korzeni i nierówności wymaga dużo większej stabilizacji stopy. Problem ten nie pojawia się podczas biegania na typowo miejskich szlakach. A buty biegowe trailowe zapewniają zupełnie inny rodzaj stabilizacji niż zwykłe buty treningowe. Odpowiada za to zapiętek, wspierająca cholewka i podeszwa środkowa o zmiennej gęstości. Buty do biegania po lesie mają zazwyczaj cieńszą, gęstszą podeszwę środkową, dzięki czemu lepiej amortyzują kontakt z nierównym podłożem. Zmniejsza to szansę na skręcenie kostki i zwiększa czas reakcji. Niektóre buty sportowe do biegania są wzmocnione dodatkową warstwą gumy z tyłu, która poszerza podeszwę i jeszcze lepiej stabilizuje stopę podczas biegu.
Stabilizacja odnosi się do ilości wsparcia, jakie otrzymują kostki i stopy podczas stawiania każdego kroku. Podczas biegania w terenie musisz mieć pewność, że but będzie stabilny. Dzięki temu zmniejsza się szansa skręcenia kostki. Buty trailowe oferują idealne połączenie stabilizacji i elastyczności, które pozwala na dostosowanie stopy do nierównego terenu.
Nierówności terenu i możliwe niebezpieczeństwa, takie jak kamienie i korzenie, wymuszają również większą ochronę twoich stóp. Jak już wspominaliśmy, większość butów trailowych posiada wbudowaną w cholewkę plastikową płytę, która chroni stopę przed zranieniem przez skały. Na rynku znajdziesz kilka modeli takich płytek: od Terra Shank do Inov-8. Niektóre swoim kształtem przypominają serpentyny, co poprawia elastyczność butów.
Jeśli kupujesz buty trailowe, upewnij się, że posiadają odpowiednią ochronę palców. Dzięki temu nie złamiesz ich podczas uderzenia w wystający kamień lub korzeń. Jeśli twoje buty mają zbyt cienką podeszwę lub nie posiadają ochronnej płytki na palce, kamień może przebić podeszwę i spowodować poważny wypadek. Niektóre buty trailowe posiadają również język z odpowiednią osłoną, która zapobiega dostawaniu się pyłu i drobnych kamyczków do wnętrza buta. Inne buty zostały wyposażone w specjalne punkty mocowania, które możesz przyczepić do spodni. Taka osłona z tkaniny otacza cholewkę butów i kostkę, dzięki czemu zanieczyszczenia nie dostają się do środka. Funkcjonalne rozwiązania zadbają nie tylko o twoje bezpieczeństwo na szlaku, ale także zapobiegną powstawaniu pęcherzy.