Data publikacji:

Bieganie w miejscu – jakie efekty daje? Jak biegać w miejscu?

Bieganie w miejscu to jeden ze skuteczniejszych sposobów przygotowania organizmu do intensywniejszego wysiłku fizycznego. Rozgrzewa mięśnie całego ciała i podnosi tętno. Mimo to, czy bieganie w miejscu ma sens, skoro de facto nie jest prawdziwym biegiem? Dziś bierzemy na tapet bieganie w miejscu – jakie efekty daje? Jak biegać w miejscu? Czytaj i… biegaj!
bieganie w miejscu

Czy bieganie w miejscu ma sens?

Każda aktywność fizyczna ma sens. Nawet jeśli wykonywana jest przez 10–15 minut dziennie. Tak i bieganie w miejscu nie jest bezcelowe, jakby się to mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Mimo że nigdzie nie zabiegniesz, „nie przefruniesz” przez pół miasta ani nie obiegniesz okolicznego lasu, to bieganie w miejscu da ci frajdę, spalisz kalorie, będziesz zdrowszy i bardziej fit oraz poczujesz się o niebo lepiej niż bez biegu.

Jak biegać w miejscu?

10-minutowe lub 15-minutowe bieganie w domu w miejscu może być wstępem do innych ćwiczeń. Trucht w miejscu to doskonała rozgrzewka przez ćwiczeniami na macie, treningiem z gumami, treningiem z hantlami w domowym zaciszu. Ta aktywność podnosi tętno i przygotowuje ciało do dalszych aktywności fizycznych.

Jak poprawnie wykonywać bieg w miejscu?

Pamiętaj o tym, żeby nie przekraczać czasu 15 minut. Bieg w miejscu nie może trwać dłużej, bo nienaturalna pozycja ciała podczas biegu w miejscu obciąża mocno stawy, kolana i kręgosłup. Te części ciała spotyka duże obciążenie. Również praca rąk i nóg jest nienaturalna. Możesz odczuwać także ból karku oraz w odcinku lędźwiowym w kręgosłupie.
Pamiętaj – bieg w miejscu nie może trwać dłużej niż 15 minut!

Bieganie w miejscu w domu – jak to robić, by nie narażać zdrowia?

Bieganie w miejscu jest odradzane przez wielu specjalistów ze względu na to, że stanowi niebezpieczne obciążenie dla stawów, kolan i kręgosłupa, gdyż podczas tego wysiłku ciało człowieka wykonuje nienaturalny ruch rękoma i nogami.
Jednak gdy biegasz w miejscu maksymalnie przez 15 minut, traktując tę aktywność ruchową jako rozgrzewkę, wtedy możesz uprawiać bieganie w domu w miejscu albo bieg w miejscu na siłowni lub na świeżym powietrzu jako wstęp do dalszych ćwiczeń.
Bieganie w miejscu w domu jest też dobrym pomysłem dla początkujących biegaczy, którzy rozpoczynają regularne treningi biegowe na świeżym powietrzu. Bieganie w domu w miejscu to dobry pomysł na zażegnanie jesienno-zimowej chandry.
Pamiętaj, by bieganie w miejscu rozpocząć oraz zakończyć ćwiczeniami rozciągającymi.
Biegaj bezpiecznie. Nie przeciążaj swojego organizmu. Bieg w miejscu nie jest w stanie zastąpić ci truchtu, joggingu lub sprintu na świeżym powietrzu, w pięknym otoczeniu przyrody, samotnie albo w towarzystwie partnera treningowego.

Bieg w miejscu – co daje, jeśli mowa o chudnięciu?

Biegając w miejscu, spalasz 45 kalorii w ciągu 5 minut. Tyle samo kalorii możesz spalić podczas tańca. Skakanie na skakance przez 5 minut pozwala spalić 68 kcal. Jeśli chcesz efektywnie schudnąć, to wybierz inny rodzaj aktywności fizycznej niż trucht w miejscu. Bezpieczny dla organizmu bieg w miejscu w domu przez 15 minut to zbyt krótki czas, by skutecznie pozbyć się nagromadzonej tkanki tłuszczowej.

Efekty biegania w miejscu

Jakie efekty otrzymasz, uprawiając bieg w miejscu?
  1. Bieganie w miejscu pozwala spalić 45 kalorii w ciągu 5 minut.
  2. Poprawa przemiany materii.
  3. Zwiększenie wydolności układu oddechowego.
  4. Zrzucenie nadwagi.
  5. Poprawa pracy układu krwionośnego i wydolności serca.
  6. Usprawnienie funkcjonowania mózgu.
  7. Minimalizowanie rozwoju cukrzycy, miażdżycy i nadciśnienia.
  8. Uśmiech
Bieganie w domu w miejscu – efekty nie są spektakularne, bo wszystkie opisane powyżej korzyści dla organizmu zachodzą w niewielkiej ilości. Ale – jak to mawiają grzybiarze: lepszy rydz niż nic. Pamiętaj jednak o tym, żeby bieganie w miejscu było początkiem dalszego treningu. Jeśli lubisz truchtać, załóż buty i wyjdź do parku. Jogging wśród drzew sprawi ci ogromną przyjemność oraz pobudzi cały organizm do pracy.

Co daje bieganie w miejscu – jakie są konsekwencje długotrwałego biegania w miejscu?

Zacząłeś biegać w miejscu, bo kolega ci to polecił, ale nie wiesz dokładnie „z czym to się je” i już po kilku dniach zauważasz, że bolą cię kolana i dolna część pleców? Uważaj – te dolegliwości nie miną po następnym treningu. Co więcej – mogą się nasilić! W konsekwencji nieumiejętny bieg w miejscu może doprowadzić cię do sztywności karku i bólu kręgosłupa. Grozi ci też płaskostopie, gdyż w trakcie truchtu w miejscu, który trwa zbyt długo, dochodzi do spłaszczenia naturalnych łuków stóp.

Bieganie w domu – czy to możliwe?

Tak! W tym celu kup bieżnię. Jakość sprzętu ma niebagatelne znaczenie dla osiąganych wyników, więc porządnie zastanów się, zanim wybierzesz bieżnię do domu. Bieżnie elektryczne są wyposażone w silnik, który uruchamia powierzchnię biegową. Postaw na dobry silnik, który posłuży wiele lat. Są też bieżnie magnetyczne – tańsze niż elektryczne, ale tu nie masz możliwości korzystać z programów ćwiczeniowych.
Zwróć też uwagę na wymiary urządzenia, tak abyś dostosował je do możliwości swojego domowego lokum.
Bieganie w miejscu w domu to dobry pomysł na 10–15-minutową rozgrzewkę przed właściwym treningiem, który zamierzasz wykonać. Może nim być jogging, ćwiczenia z obciążeniem, trening na macie oraz każda inna aktywność ruchowa, która sprawia ci przyjemność. Przed truchtem w miejscu oraz po jego zakończeniu koniecznie wykonaj ćwiczenia rozciągające na wszystkie partie mięśniowe. I pamiętaj – bieganie w miejscu nie jest w stanie zastąpić biegania na świeżym powietrzu zarówno pod względem zdrowotnym dla ciała, jak i dla psychiki.
Zdjęcie: Iakobchuk/Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.