Data publikacji:

Bieganie po jedzeniu – czy jest dozwolone? Czy można biegać po jedzeniu?

Ile czasu przed bieganiem można jeść? Ile czasu po jedzeniu można biegać? A może lepiej biegać na czczo? Bieganie po jedzeniu – czy jest dozwolone? Czy mała przekąska przed treningiem to nie grzech? Czy można biegać po jedzeniu?
bieganie po jedzeniu

Bieganie na czczo czy po jedzeniu?

Co jest lepsze: bieganie na czczo czy po jedzeniu? Niektórzy zawodowcy dzień zaczynają od biegu, a dopiero potem udają się na śniadanie. Czy to się sprawdza, jeśli jesteś (nawet bardzo zaawansowanym) biegaczem amatorem?
Jeśli chcesz schudnąć, to obstawiamy, że biegasz na czczo, przekonany, że bieg z pustym żołądkiem przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej, więc też i pomaga zrzucić zbędne kilogramy. A może jesteś „wiecznie nieobudzony” rankami i bieg to dla ciebie kop pozytywnej energii, z którą rozpoczynasz dalsze czynności?

Czy bieg na czczo jest zdrowy dla organizmu?

Kardynalne pytanie: bieganie na czczo czy po jedzeniu? Osoby, które biegają przed śniadaniem, spalają 20% więcej tłuszczu niż osoby, które wykonują trening biegowy po śniadaniu. Wychodzi więc na to, że bieg na czczo pomoże ci szybciej osiągnąć upragniony rezultat obniżenia wagi.
Co jednak, gdy podczas biegu na czczo odczuwasz szybkie zmęczenie, zaburzenia koncentracji i lawinowy spadek wydolności? Tak intensywny wysiłek fizyczny przed śniadaniem może skończyć się omdleniem albo kontuzją podczas „walki o przetrwanie”, jakim jest bieganie na czczo. Jeśli chcesz biegać na czczo, wykonuj trening o niskiej intensywności, czyli na przykład trucht lub trucht przeplatany bieganiem w miejscu. Zaraz po przebudzeniu wypij pół szklanki wody, najlepiej wysokozmineralizowanej (może być z plasterkiem cytryny, szczególnie w ciepłe dni). Oczywiście bieganie na czczo obowiązkowo jest połączone z rozgrzewką przez aktywnością fizyczną i uspokojeniem organizmu w postaci rozciągania po wysiłku fizycznym.

Bieganie po jedzeniu – co jeść 2–4 godziny przed bieganiem?

Coś, co da ci dużo siły i energii:
  • owsianka z owocami suszonymi lub świeżym;
  • duszone mięso z indyka z warzywami i ryżem;
  • kurczak, ryż i warzywa;
  • spaghetti (makaron pełnoziarnisty) z sosem pomidorowym.
Powinno się jeść około 3 godziny przed bieganiem, ale jeżeli będziesz głodny, to jeszcze pół godzin przed treningiem możesz pozwolić sobie na coś lekkiego. Czy teraz wiesz już, ile po jedzeniu można biegać?

Bieganie po jedzeniu – co zjeść pół godziny przed bieganiem?

Coś małego. Co da ci porcję energii, a nie obciąży układu pokarmowego. Po takiej przekąsce nie musisz długo czekać, tylko niemal od razu ruszać na trening biegowy:
  • kanapka z miodem,
  • suszone owoce oraz orzechy,
  • baton energetyczny,
  • banan,
  • pieczywo chrupkie z kremem orzechowym.

Bieganie po posiłku – czy po posiłku możesz wyjść pobiegać?

Nie ma ustalonej zasady, po jakim czasie po posiłku można udać się na trening biegowy. Ty najlepiej znasz swoje ciało i predyspozycje, również w kwestii tego, kiedy biegać po posiłku. Im mniej urozmaicony posiłek, tym lepiej. A powyżej podrzuciliśmy ci propozycje tego, co zjeść pół godziny przed bieganiem i tego, co jeść 2–4 godziny przed bieganiem. To czasy orientacyjne. Być może nie potrzebujesz aż pół godziny, by strawić banana. Może zrobisz to w 15 minut. Czyli od razu po zjedzeniu owocu możesz szykować strój biegowy.
Smażone potrawy wydłużają czas oczekiwania na start. Bieganie po zjedzeniu schabowego mniej niż około 3 godziny wcześniej może spowodować, że nie będziesz w stanie efektywnie (i z przyjemnością) wykonać porządnego treningu biegowego.
Wędzone ryby i pieczone mięso mogą trawić się nawet kilkanaście godzin.

Bieganie po posiłku – czego unikać przed ciężkim treningiem?

Jeśli planujesz intensywny trening biegowy, na czas po nim zostaw jedzenie:
  • produktów mlecznych;
  • strączków (fasola, bób);
  • kapusty surowej i w każdej innej formie przetworzenia;
  • napojów gazowanych;
  • produktów z wysoką zawartością błonnika, np. ciemne pieczywo pełnoziarniste.
Te produkty spożywcze powodują nadmierne i długotrwałe uczucie wypełnienia żołądka, upośledzają wchłanianie się glukozy i niektórych składników mineralnych. Ponadto po tłustym i objętościowym posiłku krew gromadzi się w okolicach przewodu pokarmowego. Powoduje to, że biegacza staje się ospały. A to może powodować rezygnację z treningu. Bo za ciężko. A przecież nie o to chodzi w regularnym bieganiu, prawda?

Jedzenie po bieganiu – kluczowe w diecie biegacza

Przerobiliśmy temat „bieganie – ile po jedzeniu?” oraz to, co jeść przed treningiem biegowym, a czego nie jeść przez bieganiem. A teraz powiemy ci, że szalenie ważne jest to, co włożysz na talerz na posiłek potreningowy. Im szybciej zjesz, tym lepiej. Pamiętaj jednak, żeby nie przeciągać czasu spożycia pokarmów po bieganiu więcej niż do 2 godzin po zakończeniu aktywności fizycznej.
Posiłek potreningowy powinien składać się z węglowodanów prostych, które są szybko przyswajalne, i z białka. Ma za zadanie uzupełnienie braku glikogenu, aby twój organizm nie pobierał go z mięśni.

Bieganie po jedzeniu a próbowanie nowych produktów

Jeśli nie masz pewności, jak zareagujesz na produkt spożywczy, którego nigdy wcześniej nie jadłeś, nie bierz się za niego przed treningiem. Zatem najlepszą metodą jest wybieranie sprawdzonych artykułów oraz posiłków, co do których masz pewność, że nie wywołają u ciebie ani alergii, ani rozstroju żołądka. Powyższa zasada dotyczy zarówno żywności konwencjonalnej, jak i na przykład żeli energetycznych, spożywanych przez biegaczy długodystansowych.
Przed treningiem zawsze jedz „z głową”!
Zdjęcie: nd3000/Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.