Data publikacji:

Jakie buty do biegania po asfalcie wybrać?

Bieganie to sport, który regularnie uprawiany z całą pewnością przysłuży się twojemu zdrowiu. Oczywiście pod warunkiem, że wiesz, jak biegać we właściwy sposób i masz w swojej garderobie właściwe obuwie. Jakie buty do biegania po asfalcie sprawdzą się najlepiej? Czym kierować się podczas zakupu?
buty do biegania po asfalcie

Przeczytaj również: Jakie efekty daje bieganie? Zauważysz po miesiącu

Buty do biegania po asfalcie. Czemu musisz je mieć?

W sklepach internetowych znajdziesz całe mnóstwo butów biegowych, dedykowanych rozmaitym potrzebom. Nowoczesne buty dla biegaczy dostosowane są do specyficznej budowy stopy, pory roku oraz oczywiście rodzaju nawierzchni, na jakiej odbywać będzie się trening.

Biegacze mieszkający w miastach najczęściej trenują na twardym podłożu, takim jak asfalt lub mocno ubita ziemia. Bieganie po takiej nawierzchni wymaga doboru specjalnych butów, które zapewnią nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo.

Buty do biegania po asfalcie – moc amortyzacji

Biegając po nawierzchni takiej jak asfalt, twoja stopa wykonuje mocne uderzenia, które nie pozostają bez wpływu na kondycję stawów. „Obrywa się” zarówno kostce, jak i stawowi kolanowemu. O ile pojedynczy trening na asfalcie w źle dobranych butach nie przyniesie ci negatywnych skutków, o tyle po dłuższym czasie z pewnością pojawi się dyskomfort, a nawet ból w okolicy stawów.

Zadaniem butów do biegania po asfalcie jest więc przede wszystkim ochrona stopy przed szkodliwymi wstrząsami. Aby tak się stało, obuwie musi cechować się specjalną, grubą podeszwą, dobrze tłumiącą uderzenia.

Najczęściej stosowanymi technologiami amortyzującymi w nowoczesnych butach biegowych są pianki oraz poduszki gazowe, które świetnie izolują stopę od twardej nawierzchni, a jednocześnie dają możliwość płynnego wybicia się podczas ruchu.

Podeszwa butów do biegania po asfalcie

Z pewnością nieraz słyszałeś o roli bieżnika w butach biegowych. Jeśli jednak decydujesz się biegać niemal wyłącznie po asfalcie, nie musisz przywiązywać do niego dużej uwagi – twoje obuwie biegowe może mieć mało agresywną podeszwę. Wyrazisty bieżnik okazałby się wręcz przeszkodą w dynamicznym bieganiu po twardej drodze.

Jeśli przewidujesz, że twoje buty będą służyły nie tylko do biegu po asfaltowych drogach, ale także do treningów po ubitych ścieżkach leśnych, możesz wybrać model z nieco wyższymi wypustkami. Te sprawdzą się np. na śliskich liściach lub trawie.

Oddychający materiał w „asfaltówkach”

Dobre buty do biegania po asfalcie powinny być wykonane z materiału paroprzepuszczalnego, dobrze odprowadzającego wilgoć. Jest to konieczne dla zachowania komfortu biegacza i uniknięcia bolesnych odparzeń. Zwróć uwagę na modele zawierające specjalną siateczkę.

Jeśli szukasz butów do biegania po asfalcie, które sprawdzą się w każdą pogodę, warto zwrócić uwagę na klasę wodoodporności. Taka para obuwia przyda ci się szczególnie wczesną wiosną oraz jesienią.

Ochrona palców i stawu skokowego

Choć bieganie po asfalcie z pewnością nie należy do najbardziej ekstremalnych form joggingu, obuwie każdego biegacza powinno być wyposażone w podstawowe zabezpieczenia przed kontuzjami. Dobre buty do biegania po asfalcie będą posiadały przede wszystkim wzmocnienia materiału w okolicy palców oraz pięty.

Jaki rozmiar butów biegowych wybrać?

Zamawiając swoje buty do biegania, pamiętaj o tym, aby wybrać model o pół rozmiaru większy od twojego standardowego obuwia. Podczas biegu stopa w bucie ciągle przesuwa się, dlatego wymaga odrobiny „luzu”. Jeśli kupisz buty do biegania idealnie dopasowane, możesz nabawić się otarć, a nawet schodzących paznokcia u dużych palców. Zaufaj nam – nie chcesz przez to przechodzić!
Podczas intensywnego treningu, twoje stopy mogą odrobinę spuchnąć – to drugi powód, dla którego obuwie do biegania po asfalcie powinno być nieco większe.

Buty do biegania po asfalcie i na bieżni

Lekkie buty do biegania po asfalcie równie dobrze sprawdzą się podczas treningów na siłowni. Oczywiście, jeśli chcesz pobiegać na bieżni w ulubionych „asfaltówkach”, pamiętaj o ich dokładnym wyczyszczeniu przed włożeniem do torby treningowej!

Buty do biegania po asfalcie – ranking

Sprawdziliśmy, które modele butów do miejskiego joggingu cieszą się największym zaufaniem biegaczy. Poznaj najlepsze buty do biegania po asfalcie.
  • Buty do biegania po asfalcie damskie – Asics Gelpulse 6
To bardzo popularny model „asfaltówek”, który znakomicie tłumi uderzenia stopy o twardą nawierzchnię. Wszystko dzięki autorskiej technologii Gelpulse – silikonowej wkładce zamkniętej w podeszwie buta.
  • Buty do biegania po asfalcie damskie – New Balance Fresh Foam
Lekkie jak chmurka buty New Balance Fresh Foam zostały zaprojektowane z myślą o bieganiu po twardych drogach. Gruba, idealnie miękka pianka świetnie izoluje stopę od asfaltu i pozwala na bardzo sprawne wybicia.
  • Buty do biegania po asfalcie męskie – Adidas Cosmic 2.0
To prawda – wyglądają kosmicznie, jednak biegając w nich, poczujesz, jakbyś znajdował się w stanie nieważkości. Podeszwa Cloudfoam świetnie amortyzuje stopę w środkowej części. Na uwagę zasługuje również osłona pięty, która dopasowuje się do kształtu stopy.
  • Buty do biegania po asfalcie męskie – Asics Gelpulse 11
To model idealny dla stopy supinującej oraz neutralnej. Doskonale stabilizuje ruch i amortyzuje stopę na całej długości podeszwy.
Dobre buty do biegania po asfalcie zapewnią ci nie tylko komfortowy, ale także w pełni zdrowy trening. Na tym elemencie garderoby sportowca nie warto oszczędzać!
Autorka: Joanna Stanuch