Data modyfikacji:

Bieganie zimą – o czym należy pamiętać?

Śnieg, przeszywający wiatr i śliskie nawierzchnie mogą skutecznie zniechęcić do treningu na zewnątrz, a tym samym zaprzepaścić formę i wyniki osiągnięte w cieplejszych miesiącach. Bieganie zimą rządzi się swoimi prawami, których znajomość pozwoli bezpiecznie pokonywać kolejne kilometry nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Podstawą treningu biegowego zimą jest odpowiednie ubranie, które powinieneś dobierać zgodnie z założeniem, że na dworze jest o 5-10 stopni więcej niż wskazuje na to słupek termometru. To ważne, aby nie zakładać na siebie kilku warstw grubej odzieży, bo podczas wysiłku fizycznego temperatura ciała się podniesie, a nadmiar ubrań nie tylko zwiększy potliwość i dyskomfort, ale może doprowadzić do przegrzania organizmu. Zrezygnuj z odzieży bawełnianej, gdyż mimo, że jest ciepła, nie odprowadza wilgoci, co z kolei zwiększa uczucie chłodu.

Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie bielizny termoaktywnej, która nie tylko zapewni skórze odpowiednią wentylację, ale ochroni także przed przedostaniem się do niej wiatru czy śniegu. Wierzchnia warstwa również powinna pełnić funkcję izolacyjną, dlatego warto, aby była wyposażona w odpowiednią membranę, np. Gore-Tex. Warto, aby znalazła się ona także w butach, które dodatkowo powinny zapewniać nie tylko ochronę, ale i dobrą przyczepność do podłoża. Postaw na np. obuwie trailowe lub model z bieżnikiem z mieszanki gumowej. Ważne jest, aby podczas biegania zimą zapewnić ochronę całemu ciału, dlatego nie zapominaj o rękawiczkach, czapce lub opasce oraz szaliku lub chustce. Załóż też ciepłe, wysokie i oddychające skarpety.

Równie ważne w trakcie biegania zimą jest odpowiednie podejście do treningu. Zawsze zaczynaj go od kilkuminutowej rozgrzewki (trucht + rozciąganie), potem przejdź do fazy właściwej biegu, a na koniec doprowadź puls do normalnego poziomu marszem i stretchingiem.

Pamiętaj, aby wdech wykonywać nosem, a wydech ustami albo nosem. Długość i intensywność treningu powinieneś dopasować do warunków pogodowych. Przy dłuższym treningu nie zapomnij zabrać ze sobą napoju. Może to być woda albo niewielki termos z gorącą herbatą i odrobiną miodu, która doda Ci nieco energii.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?