Data publikacji:

Bieganie zimą – o czym należy pamiętać?

Śnieg, przeszywający wiatr i śliskie nawierzchnie mogą skutecznie zniechęcić do treningu na zewnątrz, a tym samym zaprzepaścić formę i wyniki osiągnięte w cieplejszych miesiącach. Bieganie zimą rządzi się swoimi prawami, których znajomość pozwoli bezpiecznie pokonywać kolejne kilometry nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Podstawą treningu biegowego zimą jest odpowiednie ubranie, które powinieneś dobierać zgodnie z założeniem, że na dworze jest o 5-10 stopni więcej niż wskazuje na to słupek termometru. To ważne, aby nie zakładać na siebie kilku warstw grubej odzieży, bo podczas wysiłku fizycznego temperatura ciała się podniesie, a nadmiar ubrań nie tylko zwiększy potliwość i dyskomfort, ale może doprowadzić do przegrzania organizmu. Zrezygnuj z odzieży bawełnianej, gdyż mimo, że jest ciepła, nie odprowadza wilgoci, co z kolei zwiększa uczucie chłodu.

Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie bielizny termoaktywnej, która nie tylko zapewni skórze odpowiednią wentylację, ale ochroni także przed przedostaniem się do niej wiatru czy śniegu. Wierzchnia warstwa również powinna pełnić funkcję izolacyjną, dlatego warto, aby była wyposażona w odpowiednią membranę, np. Gore-Tex. Warto, aby znalazła się ona także w butach, które dodatkowo powinny zapewniać nie tylko ochronę, ale i dobrą przyczepność do podłoża. Postaw na np. obuwie trailowe lub model z bieżnikiem z mieszanki gumowej. Ważne jest, aby podczas biegania zimą zapewnić ochronę całemu ciału, dlatego nie zapominaj o rękawiczkach, czapce lub opasce oraz szaliku lub chustce. Załóż też ciepłe, wysokie i oddychające skarpety.

Równie ważne w trakcie biegania zimą jest odpowiednie podejście do treningu. Zawsze zaczynaj go od kilkuminutowej rozgrzewki (trucht + rozciąganie), potem przejdź do fazy właściwej biegu, a na koniec doprowadź puls do normalnego poziomu marszem i stretchingiem.

Pamiętaj, aby wdech wykonywać nosem, a wydech ustami albo nosem. Długość i intensywność treningu powinieneś dopasować do warunków pogodowych. Przy dłuższym treningu nie zapomnij zabrać ze sobą napoju. Może to być woda albo niewielki termos z gorącą herbatą i odrobiną miodu, która doda Ci nieco energii.

Autor: Sylwia Stwora