Data publikacji:

Bieganie jesienią - najważniejsze zasady

Jesienią nie zwalniamy i dalej trzymamy formę. Mimo że dni już coraz chłodniejsze, bieganie o tej porze roku również może należeć do przyjemnych. Wystarczy tylko odpowiednio się do niego przygotować. Sprawdźcie zatem jak pokonać ten sezon. Nawet kiedy jest się jeszcze mało doświadczonym lub zupełnie początkującym biegaczem.

Autor: Natalia Malko

Jaki ubiór do biegania jesienią jest odpowiedni?

Wygodny ubiór to podstawa. Szczególnie jesienią warto zwrócić uwagę na to, by był zarówno ciepły, jak i wykonany z oddychającego materiału. O tej porze roku trudno się zmobilizować, zawsze więc układaj swój biegowy strój dzień wcześniej. A najlepiej niech czeka na ciebie obok łóżka. Dzięki temu nie będziesz miał wymówki, żeby zrezygnować z treningu.

Nie musisz zapełniać swojej szafy stosem zestawów biegowych. Postaw zamiast tego na jakość: dwie dobrej jakości koszulki, kurtkę i spodnie do biegania powinny wystarczyć amatorowi. Swoją garderobę możesz rozbudowywać stopniowo.

Jeśli chodzi o spodnie to większość producentów oferuje dwie wersje: ocieplane oraz nieocieplane. Te pierwsze stworzone są specjalnie na sezon jesień-zima. Warto się w nie zaopatrzyć, szczególnie jeśli myślisz o kontynuacji treningów również zimą. Nieocieplane możesz z powodzeniem wkładać w cieplejsze, pierwsze dni jesieni.

Chroń głowę. To naprawdę ważne, ponieważ aż 40% ciepła ucieka właśnie przez tą część ciała. Rozejrzyj się zatem za czapką biegową, która nie będzie dla Ciebie dyskomfortem i zapewni odpowiednią ochronę przed zimnem.

Ważne! W bieganiu stawiamy na nowe technologie. Zrezygnuj z bawełny i wybierz odzież funkcyjną, która dużo lepiej reguluje temperaturę.

Odpowiednie odżywianie w czasie jesiennego treningu biegowego

Jesień to czas, w którym wielu z nas bardzo łatwo łapie przeziębienia. Warto więc zadbać o naturalne składniki diety, które wzmocnią nasz układ odpornościowy. Wprowadź do swojego menu niezbędną ilość cytrusów, czosnku - naturalnego antybiotyku - oraz miodu.

Jesienią i zimą, ze względu na niższą temperaturę, może się zwiększyć Twoje zapotrzebowanie na kalorie. Dlatego jeśli trenujesz, zadbaj o nieco pożywniejsze posiłki niż latem. Nie przesadzaj jednak z porcjami i tym, co ląduje na Twoim talerzu. Nie powinno się to znacząco różnić od diety stosowanej cieplejszą porą roku.

Dbaj o siebie także poza treningami

To, w jakiej będziesz formie jesienią, zależy nie tylko od tego, jak przygotujesz się do swoich treningów, ale i całego sezonu. Chodzi nam tutaj o dbanie o siebie na co dzień. Pamiętaj więc o odpowiednim stroju i zaprzyjaźnij się z nakryciem głowy. Z pewnością pomoże Ci to przed wykluczającymi Cię z treningów przeziębieniami. Nie ignoruj kwestii zdrowia, a tym bardziej nie forsuj swojego organizmu. Czasami lepiej nie ryzykować i odpuścić kilka treningów niż zmuszać się do biegania w gorszym dla nas okresie.

Mamy nadzieje, że bieganie jesienią nie będzie już problemem. Powodzenia!