Data publikacji:

Bieganie a cellulit – czy bieganie jest dobre na cellulit?

Czy bieganie zwalcza cellulit? Tak ciężko wstać z sofy, wdziać stój biegowy i ruszyć. Z drugiej strony – idzie lato i miło byłoby bez skrępowania przechadzać się po plaży w seksownym stroju kąpielowym. Nic samo się nie zrobi! Czy bieganie jest dobre na cellulit? Odkrywamy tajniki zależności „bieganie a cellulit”.
bieganie a cellulit

Walka z cellulitem na bieżni sportowej

W lesie, w parku oraz na chodnikach. Nie musisz od razu sięgać po drogie kremy antycellulitowe. Walkę z cellulitem warto rozpocząć od najtańszych sposobów. A tym jest sport i na przykład bieganie – cellulit zniknie z dużym prawdopodobieństwem. Zobacz, czy bieganie zwalcza cellulit, a jeśli tak, to jak to się dzieje, że bieganie pomaga na cellulit.

Główna przyczyna powstawania cellulitu – brak ruchu

Brak ruchu leży u podłoża powstawania pomarańczowej skórki. W wyniku nadmiernego odkładania się tłuszczu w organizmie oraz zaburzenia krążenia limfy, powodowanych przez brak aktywności fizycznej, powstaje on – cellulit – wróg wielu kobiet, wstydliwa przypadłość i… problem, który da się rozwiązać poprzez codzienną aktywność fizyczną. Najlepsze sporty na cellulit to pływanie, jazda na rowerze, tenis, aerobik, bieganie. I właśnie bieganie bierzemy dziś na tapet.

Czy bieganie pomaga na cellulit? Tak!

Najlepsze ćwiczenia na cellulit to ćwiczenia aerobowe, więc i bieganie. Trening aerobowy to inaczej trening tlenowy. Mięśnie produkują energię, ty oddychasz szybciej, akcja serca przyspiesza. To zaś spala glikogen zalegający w mięśniach. Później, po 20 minutach nieprzerwanego wysiłku fizycznego, dochodzi do rozpoczęcia spalania tłuszczu.

Cellulit a bieganie – jak to działa, że działa?

Bieganie pozwala redukować cellulit. Jak to się dzieje?
  • Ruch, czyli każda aktywność ruchowa (najlepiej, by była wykonywana na świeżym powietrzu, bo to zapewnia organizmowi najbardziej optymalny poziom natlenienia komórek ciała), usprawnia działanie układu krążenia.
  • Bieganie (oraz inne ćwiczenia aerobowe) skutecznie pobudza cyrkulację limfy w naczyniach limfatycznych.
  • W czasie joggingu intensywnie pracują te partie ciała, na który lubi pojawiać się cellulit, czyli uda, pośladki, brzuch.
Co więcej:
  • bieganie pomaga zrzucić zbędne kilogramy;
  • jogging buduje kondycję, wzmacnia organizm całościowo;
  • ruch ciała w trakcie biegu sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu.
Dzięki temu jesteś zdrowsza, bardziej fit i tryskasz promiennym uśmiechem!
Bieganie – cellulit – efekty? Nie ma na co czekać! Wkładaj wygodne damskie buty biegowe i ruszaj przed siebie!

Czy samo bieganie na cellulit pomaga, czy musisz robić coś jeszcze?

Bieganie na cellulit pomaga. Bardzo. Ale nie wystarczy samo. Potrzeby jest cały pakiet zabiegów około biegowych, by skutecznie stawić opór pomarańczowej skórce. Co robić, by bieganie na cellulit – efekty – same się zrobiły? Żyć zdrowo i mieć mądre nawyki:
  1. Chłodzenie nóg – to sposób na regenerację po treningu biegowym – chłodzenie nóg w zimnej wodzie. Tą czynnością pobudzisz krążenie krwi.
  2. Picie dużej ilości wody – biegacze piją dużo, bo też dużo wody tracą z organizmu podczas treningu (pocenie się). Pij wodę z cytryną albo samą wodę – to pomoże ci stawić czoło cellulitowi.
  3. Rolowanie jako forma masażu – używając rolki do masażu, przyczyniasz się do szybszej regeneracji zmęczonych treningiem nóg. Roller do masażu to twój przyjaciel w drodze do rozbijania grudek tłuszczu, tworzących cellulit… i to nie ważne, czy masz rolkę gładką, z wypustkami, mniej czy bardziej twardą. Używaj jej po każdym treningu biegowym.

Bieganie a cellulit – jak często biegać, by pozbyć się cellulitu?

Co najmniej 3 razy w tygodniu, a najlepiej… 5 razy w tygodniu! W walce z pomarańczową skórka ważna jest bowiem systematyczność treningów biegowych. Bieganie wspomóż (dla urozmaicenia, rozluźnienia zakwasów, przyjemności) innymi rodzajami aktywności ruchowej. Możesz jeździć na rolkach, pływać, uczęszczać na zajęcia jogi. Dobrym sposobem na cellulit są ćwiczenia wykonywane w wodzie – tak zwany aqua aerobic.

Jak biegać, by pozbyć się cellulitu?

Kilka prostych reguł, dzięki którym za pomocą biegania pozbędziesz się cellulitu:
  1. Biegaj 45 minut. Dopiero po 20 minutach nieprzerwanego biegania, zaczyna spalać się tkanka tłuszczowa.
  2. Jeśli wcześniej nie biegałaś lub miałaś długą przerwę w treningach, zacznij od regularnych spacerów. Potem przejdź do szybszego marszu. Następnie truchtaj. Dopiero po tych etapach zacznij biegać w swoim tempie. Tak przyzwyczaisz się do biegania, które jest narzędziem do walki z cellulitem!
  3. Poranne bieganie wspomaga przemianę materii, więc służy zwalczaniu cellulitu.
  4. Pamiętaj o rozgrzewce przed bieganiem oraz o rozciąganiu po treningu.
  5. Po dwóch miesiącach biegania zrób sobie od niego przerwę na dwa tygodnie. W tym czasie zajmij się inną aktywnością aerobową: pływaniem, jazdą na rowerze, nordic walking.

Biegaj 45 minut, a efekty zobaczysz bardzo szybko!

Nie tylko zapomnisz o cellulicie, ale też zgubisz nadmierne kilogramy. Bez problemu włożysz ulubioną sukienkę, bez krępacji odsłonisz smuklejsze łydki (a może nawet uda!), z przyjemnością zaczniesz myśleć o wyborze fantazyjnego stroju kąpielowego, w którym podbijać będziesz wakacyjne kurorty za granicą. Bieganie to również sposób na lepszy humor, przewietrzenie głowy po zajęciach na uczelni albo pracy za biurkiem, wygonienie chandry. Bieganie jest lekiem na wiele dolegliwości, które siedzą w głowie człowieka. Warto biegać. Nie tylko po to, by skutecznie walczyć z cellulitem. Choć to też.
Zdjęcie: insidecreativehouse/Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.