Data modyfikacji:

Jaka jest najskuteczniejsza przynęta i zanęta na płoć?

Słodkowodne łowiska europejskie obfitują w wiele różnych gatunków ryb. Jednym z najczęściej spotykanych jest płoć – ryba występująca zarówno w wodach płynących, jak i stojących. Łowienie płoci jest stosunkowo łatwe, zwłaszcza okazów niewielkich, żerujących ławicami na dość niewielkiej głębokości. Inaczej rzecz się ma z dużymi okazami płoci. Te są bardzo płochliwe i nieufne. Ich miejsca żerowania znajdują się znacznie głębiej. Co ciekawe, płoć można złapać o każdej porze roku, zarówno w wodzie odkrytej, jak i spod lodu. W tym artykule zastanowimy się, jaka jest najskuteczniejsza przynęta i zanęta na płoć..

zaneta na płoć

Najlepsze zwierzęce przynęty na płoć

Nastawiając się na połów płoci, musimy przygotować różnego rodzaju przynęty, gdyż ilość brań w danym dniu uzależniona jest od wielu czynników, m.in. ciśnienia atmosferycznego, panującej aury czy stopnia przejrzystości wody.

Płoć jest w zasadzie wszystkożerna, więc spokojnie możemy stosować zarówno przynęty pochodzenia zwierzęcego, jak też pochodzenia roślinnego. Do pierwszej grupy z całą pewnością zaliczymy najpopularniejsze obecnie larwy muchy, czyli białe robaki. Na białe robaki złowimy zarówno małą płotkę, „średniaka”, jak i prawdziwe okazy tego gatunku. W sklepach wędkarskich możemy nabyć też takie same robaki, z tym że sztucznie zabarwione na czerwony lub żółty kolor. Oprócz tej przynęty płotka nie gardzi też pinką, czyli po prostu mniejszą wersją białego robaka. Inną przynętą naturalną pochodzenia zwierzęcego są larwy ochotek lub po prostu robaki czerwone, czyli popularne dżdżownice, choć jest to najmniej polecana przynęta do połowu płoci.

Roślinne przynęty na płoć

Drugim rodzajem przynęt preferowanych przez wędkarzy w połowie płoci są przynęty pochodzenia roślinnego. Ryba ta nie pogardzi kukurydzą z puszki, ziarnami gotowanej pszenicy, pęczaku i konopi czy kaszą pozyskaną z kaszanki. Można też łowić płoć na własnoręcznie wykonane ciasto, stosując do jego wyrobu różne substancje zapachowe, smakowe i nadające określony kolor przynęcie. W ciasto na płoć możemy też po prostu zaopatrzyć się w sklepie wędkarskim.

Zanęta na płoć

Oprócz właściwie dobranej przynęty, przy wędkarskim połowie płoci ogromną rolę odgrywa właściwie dobrana zanęta. Obecnie na rynku istnieje nieprzebrana ilość zanęt oferowanych przez różnych producentów. Nie jest rzeczą łatwą wskazać, która z nich jest najskuteczniejsza w nęceniu płoci. Znawcy zagadnienia twierdzą, że bazą zanęty płociowej powinien być drobno zmielony i wyprażony chleb pszenny koloru brązowego. Podstawę zanęty może też stanowić tarta bułka. Jest to o tyle ważne, że pieczywo w zanęcie po kontakcie z wodą pęcznieje i ulega rozproszeniu, co przyciąga żerujące ryby.

Do zanęty na płoć (zwłaszcza dużą) trzeba dodać bogatej w składniki odżywcze kukurydzy, którą dobrze jest wcześniej przetrzeć przez sito. Doświadczeni wędkarze wiedzą, że zanęta powinna zawierać też dodatkowo elementy przynęty, na którą będziemy łowić ryby. Czyli, jeżeli na haczyk zakładamy białe robaki, to w zanęcie też powinny one się zaleźć, jeśli zaś łowimy na pinkę, to do naszej zanęty dodajemy pinkę, i analogicznie postępujemy z innymi płociowymi przynętami.

Co jeszcze dodać do zanęty na płoć?

Przygotowując się do połowu płoci, musimy zwrócić uwagę na konieczność dodania do zanęty oleju roślinnego. Dobrze jest w zanęcie na płoć umieścić konopie. Konopie wywołują lekkie otępienie u ryb oraz nasilają apetyt. Nie ulegają one nasiąknięciu i w związku z tym mogą łatwo unosić inne elementy zanęty, pomagając w tworzeniu tzw. ścieżki zanętowej.

Przy komponowaniu zanęty na rzekę wskazane jest użycie płatków owsianych. Wcześniej rozkruszone lub grubo zmielone płatki powinny być dokładnie wyprażone, a ich zawartość w zanęcie nie powinna przekraczać 10%. Jako elementu napowietrzającego i zmiękczającego zanętę można też użyć otrębów pszennych. One także wspomagają tworzenie się ścieżki zanętowej.

Skuteczna zanęta płociowa wymaga znajomości smakowego gustu ryb. Płoć to ryba bardzo lubiąca słodkie dodatki (np. biszkopt). Warto też wiedzieć, że płoć szybko nudzi się jednym smakiem, dlatego nie wolno nadużywać zanęty z konkretnym składnikiem, a mieszanki trzeba urozmaicać w miarę możliwości. Z ciekawych dodatków zanętowych można stosować wytłoki sojowe, bardzo skutecznie wiążące poszczególne składniki. Dodając wytłoki, nie zapominajmy o wiórkach kokosowych (zwłaszcza na wodach płytkich). Dzięki temu, że wiórki są lekkie, bardzo łatwo unoszą się na powierzchni wody. Pożądany składnik skutecznej zanęty na płoć to także karmel. Przede wszystkim zmienia on barwę zanęty na ciemniejszą oraz doskonale wiąże pozostałe składniki.

Glina i ziemia w zanęcie na płoć

Doświadczeni wędkarze doskonale wiedzą, że do nawet najlepiej przygotowanej zanęty należy dodawać glinę lub ziemię. Po co? Przede wszystkim glina zubaża naszą zanętę, a co za tym idzie, ryby nie nasycą się tak szybko i dłużej pozostaną w miejscu nęcenia. Glina lub ziemia zwiększają też ilość naszej zanęty, więc możemy stosować częstsze zanęcanie. Glina nadaje również spoistość pozwalającą wędkarzowi na łatwe formułowanie kuli zanętowej. Dodatku tego nie należy zaś stosować tylko w jednym przypadku – gdy łowikiem naszym jest rzeka, a my do połowu ryb używamy feedera.

Podsumowując zagadnienie łowienia płoci, trzeba stwierdzić, że nawet najlepiej dobrana do łowiska zanęta nie daje nam gwarancji spektakularnych sukcesów. Na brania dużej płoci składają się różne czynniki, choć podstawę na pewno stanowi dobór właściwej przynęty oraz dobrze przygotowana i dostosowana do warunków łowiska zanęta.

Ranking przynęt na płoć - TOP 10

Autor: Paweł Sadowski