Data publikacji:

Jakie są zakazane przynęty na ryby?

Każdy miłośnik wędki wie, że wyprawa na ryby wymaga odpowiedniego sprzętu oraz przygotowań, a na łowisku obowiązują go liczne zasady i reguły, których nieprzestrzeganie grozi mandatami. Pochodzą one od polskiego prawodawcy, a także zarządcy zbiornika wodnego, przy którym przebywamy. Zajmijmy się tematem zakazanych przynęt na ryby.
Jakie są zakazane przynęty na ryby
Chociaż dużo nie słyszy się ani nie czyta na jego temat w mediach, wędkarstwo pozostaje niezwykle popularną formą spędzania wolnego czasu w naszym kraju. Liczby w tym wypadku nie kłamią, a do Polskiego Związku Wędkarskiego zapisanych jest ponad pół milion osób. Oczywiście każda z nich podchodzi do hobby w nieco inny sposób.
Niektórzy traktują je jako dobrą okazję do spokojnego relaksu na łonie przyrody, ryby są w tym wypadku często jedynie pretekstem do wypadu za miasto. Inni są z kolei zapalonymi łowcami, polującymi na największe sztuki ulubionych gatunków. Ci zapaleńcy godzinami przeglądają wskazówki i porady na temat najlepszych metod połowów, a także wszelkie recenzje sprzętu. W ich szafie znajdziemy wiele wędek oraz akcesoriów na każdą okazję. Wędkarska gorączka sprawia, że potrafią zerwać się z łóżka w środku nocy, by móc dotrzeć na łowisko o optymalnej porze, gwarantującej najlepsze branie.
Choć wędkarze są bardzo różni, w swojej dużej grupie stanowią dużą siłę. Łatwo sobie wyobrazić, jakie spustoszenie na łowiskach mogliby wywołać, gdyby wszyscy razem ruszyli jednego dnia na połów. Szkody byłyby ogromne, zważywszy na to, że sporo z tych osób to amatorzy z niewielkim doświadczeniem oraz wiedzą.
Zagrożenie nadmiernym odłowem oraz niekontrolowaną dewastacją często delikatnego środowiska życia ryb to realny problem, z którym od dziesiątek lat w formalny sposób walczą władze naszego kraju oraz Polski Związek Wędkarski.
PZW, działający od 1879 roku, dzięki swoim uprawnieniom przekazanym przez państwo, użytkuje w sumie 66 procent całej powierzchni wód płynących (rzeki, strumienie), 84 procent powierzchni zbiorników zaporowych i 26 procent ogólnej powierzchni jezior i stawów w naszym kraju. Organizacja dba o zarybianie wszystkich swoich akwenów oraz ochronę żyjących w nich gatunków.
Na lokalne struktury administracyjne PZW składają się 42 okręgi oraz 2500 kół. To one odpowiadają za wystawianie formalnych dokumentów uprawniających do połowu (karta i legitymacja wędkarska), a także wprowadzanie dodatkowych obostrzeń dotyczących wędkarzy, które obowiązują na ograniczonym terenie (np. przedłużone okresy ochronne niektórych ryb).

Zakazane przynęty – czym nie łowić?

Informacje na temat tego, jakie są zakazane i dozwolone przynęty na ryby, znajdziemy między innymi w Regulaminie amatorskiego połowu ryb przygotowanym przez PZW, w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie, a także w jego aktualizacjach (ostatnia wydana została w 2017 roku).
Przyjrzyjmy się zatem w skrócie, na co pozwalają obowiązujące przepisy. Zaznaczmy przy tym, że mogą one zostać zmienione np. podczas specjalnych wydarzeń, takich jak zawody wędkarskie, a także na skutek lokalnych ustaleń PZW.
Jako przynętę możemy stosować tylko:
  • przynęty sztuczne,
  • przynęty naturalne pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego.
Podczas łowienia zabrania się stosowania przynęt lub zanęt, w których składzie znajdują się zwierzęta i rośliny chronione prawem w Polsce, a także ikra ryb.
Według rozumienia przepisów, przynęty naturalne składają się z organizmów żywych lub martwych (np. larwy lub robaki), a także ich fragmentów. Gdy stosujemy przynęty pod postacią martwych ryb, nie mogą to być gatunki objęte okresem oraz wymiarem ochronnym. Naturalne przynęty roślinne wykonane są z dowolnej części rośliny (np. ziarna kukurydzy) albo są ich przetworami (np. ciasta i pasty). Do tej kategorii umownie zalicza się też sery.
Dozwolone przynęty sztuczne wykonane mogą być z przeróżnych materiałów naturalnych (np. pióra) lub syntetycznych (np. guma lub plastik). Zabronione są przynęty posiadające więcej niż trzy haczyki o rozstawie ostrzy większym niż szerokość samej przynęty.

Zakazane przynęty a metody wędkarskiego połowu

Dokładniejsze regulacje przygotowane przez PZW obejmują też najpopularniejsze metody wędkarskie.
  • W metodzie spławikowo-gruntowej wędkarz może korzystać tylko z dwóch wędek jednocześnie, każda z linką zakończoną jednym haczykiem z przynętą naturalną (roślinną i zwierzęcą). Użycie przynęty sztucznej jest więc tutaj zakazane.
  • W metodzie spinningowej łowimy ryby jedną wędką, trzymaną w ręku, na końcu linki może znaleźć się tylko pojedyncza przynęta, która nie powinna być uzbrojona w więcej niż dwa haczyki. Ryby łowimy tylko na przynęty sztuczne. Dla przykładu, jeżeli nasz wobler ma trzy haczyki, usuwamy przynajmniej jeden z nich. Podobne reguły dotyczą połowu trollingowego.
  • W metodzie muchowej łowimy na jedną wędkę trzymaną w ręku. Kijek powinien być wyposażony w kołowrotek z ruchomą szpulą i sznur muchowy, który jest zakończony nie więcej niż dwoma haczykami. Na końcu każdego haka, posiadającego nie więcej niż dwa ostrza, znajduje się sztuczna przynęta. Rozstaw ostrzy nie może wykraczać poza granicę okrągłego obwodu o średnicy 3 cm.
  • W metodzie podlodowej łowienie ryby na przynętę sztuczną, która nie jest mormyszką, dozwolone jest tylko na jedną wędkę. Możemy łowić na dwie wędki tylko wówczas, gdy korzystamy z przynęty naturalnej oraz mormyszki. Przepisy za mormyszkę uważają przynętę składającą się z jednolitego korpusu, o dowolnym kolorze i kształcie, którego długość nie przekracza 1,5 cm. Przynęta musi posiadać tylko jeden na stałe przylutowany do niej hak o pojedynczym ostrzu. Zabronioną przynętą są w tym przypadku żywe lub martwe ryby. W tej metodzie jest zakaz stosowania martwej i żywej ryby jako przynęty.