Data publikacji:

Zabezpieczenia rowerowe – ranking. Jakie zabezpieczenie rowerowe jest najlepsze?

Idealne zabezpieczenie rowerowe nie istniej. Każdy typ zabezpieczenia da się sforsować, ale niektóre z nich sprawią złodziejowi znacznie większy problem niż inne. Jakie zabezpieczenie rowerowe wybrać? Sprawdź nasz ranking i dowiedz się, jaki rodzaj zabezpieczenia rowerowego gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa.
zabezpieczenia rowerowe
W dobie akumulatorowych szlifierek kątowych nawet najpotężniejsze zabezpieczenia rowerowe da się przeciąć w ciągu kilku minut. Kradzież roweru uzależniona jest więc w dużej mierze od determinacji złodzieja, a najskuteczniejszym sposobem na zachowanie jednośladu jest nie pozostawianie go w publicznych miejscach. Mimo to warto korzystać z najlepszych blokad roweru, aby zniechęcić amatorów cudzej własności do podejmowania prób. Gdy złodziej zauważy porządny łańcuch lub u-lock, najpewniej wybierze inny cel. Jakie zabezpieczenie rowerowe jest najlepsze?

Poziom zabezpieczenia – jak jest oznaczany przez producentów?

Ochrona roweru oznaczana jest zazwyczaj przez producentów zabezpieczeń rowerowych w dziesięciostopniowej lub piętnastostopniowej skali. Im wyższa ocena, tym wyższy poziom zabezpieczenia przed kradzieżą. Warto jednak pamiętać, że nie są to ujednolicone oznaczenia i dany poziom u jednego producenta nie jest tożsamy z oznaczeniem stosowanym przez drugą markę. Pozwala to jednak ocenić różnicę pomiędzy różnymi zabezpieczeniami jednej firmy, dzięki czemu można dobrać model o możliwie najwyższej ochronie.

Jaki typ zabezpieczenia rowerowego jest najlepszy?

Słyszysz o zabezpieczeniu rowerowym i masz przed oczami stalową linkę? Niestety, z tymi rodzajami blokad złodzieje radzą sobie najszybciej. Nawet dobrej jakości, droga linka może być przecięta niewielkimi szczypcami w ciągu kilku sekund. Niech nie zwiedzie Cię grubość linki – większa część średnicy to gumowa otulina, a stalowy rdzeń jest zazwyczaj cienki. Podobnie niską skuteczność mają zabezpieczenia z metalowymi członami, wewnątrz których znajduje się linka.
Jeśli chcesz skuteczniej uchronić rower przed kradzieżą, postaw na u-lock. To dość nieporęczny rodzaj blokady, uporczywy zarówno w transporcie, jak i przytwierdzaniu roweru do stojaka, ale nie ma sobie równych pod względem wytrzymałości. Niewielka podkowa stanowi spore wyzwanie nawet dla dużych nożyc. Jaki u-lock wybrać? Zwróć uwagę na jakość użytych materiałów oraz grubość pałąka – powinien mieć przynajmniej 12 mm grubości. Równie istotne jest to, by zamek blokował oba końce pałąka – to również utrudnia sforsowanie blokady.

Łańcuch do roweru – jakie ma plusy i minusy?

Zapięcie rowerowe w formie łańcucha łączy plusy u-locka oraz linki. Jest zazwyczaj bardzo wytrzymałe – grube ogniwa są w stanie stawić opór nawet dużym przecinakom. Jednocześnie takie zabezpieczenie daje możliwość przypięcia roweru do dowolnego elementu, również tego o większej średnicy. Łańcuch o długości około 80–90 cm pozwala też zabezpieczyć inne elementy roweru, np. tylne koło.
Wadą łańcucha do roweru jest oczywiście waga. Podstawowe modele ważą około 1,5 kg, a te o największej odporności dochodzą nawet do blisko 4 kg. Wożenie takiego łańcucha na co dzień bywa uciążliwe, dlatego najczęściej wykorzystuje się go jedynie stacjonarnie, np. w garażu podziemnym czy w piwnicy. Jeśli jednak dodatkowy bagaż nie jest dla Ciebie problemem, solidny łańcuch sprawdzi się także w miejskich warunkach. Uwaga! Łańcuch z marketu budowlanego, kupowany „na metry”, nie nadaje się do zabezpieczenia roweru. Jest wykonany z miękkiego metalu i łatwo go przeciąć.

Zapięcie składane do roweru – alternatywa dla u-locka

Jeśli obawiasz się, że u-lock będzie zbyt mało praktyczny i uniemożliwi Ci przypięcie roweru do wielu rodzajów stojaków, możesz wybrać składane zapięcie rowerowe. Dużym plusem rozwiązania jest to, że zabezpieczenie składa się do kompaktowych rozmiarów, więc łatwo je przewieźć w plecaku, w torbie rowerowej lub w uchwycie montowanym na ramie roweru. Sześć lub osiem członów zapięcia składanego pokrywa się gumą, dzięki czemu pręty nie uszkodzą elementów roweru. Każde zabezpieczenie członowe sprzedawane jest wraz z etui, które można przykręcić do śrub montażowych na bidon.

Zabezpieczenia rowerowe – ranking najlepszych modeli

1. Abus U-lock Granit X-Plus 540
2. Kryptonite Evolution Lite
3. Abus Bordo Granit X-Plus 6500
4. Kryptonite New York Fahgettaboudit
5. Onguard Link Plate Lock Revolver X4P
6. Kryptonite u-lock Keeper 12
7. Onguard Brute LS
8. Axa Absolute 90
9. Abus Bordo Lite
10. Kryptonite Evolution Series 4
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik