Data publikacji:

Irlandzki taniec – jak go tańczyć? Podstawowe kroki tańca irlandzkiego

Irlandia jest krajem, który wielu Polaków darzy ogromnym sentymentem. Lubimy obchodzić Dzień Świętego Patryka, dużą popularnością cieszy się również taniec irlandzki, zarówno jako widowisko, jak i dodatkowe zajęcie po pracy. Nauka to świetna zabawa, a przy okazji sposób na wzmocnienie całego ciała. Żeby zacząć, nie potrzebujesz specjalnego stroju, z czasem konieczne na zajęciach będą przede wszystkim właściwe buty, a później także ubrania charakterystyczne dla szkoły. Dowiedz się więcej o tańcu celtyckim i sprawdź, czy to aktywność dla ciebie.
taniec irlandzki

Piękno tańca irlandzkiego

Historia tańca irlandzkiego, zwanego też tańcem celtyckim, sięga czasów druidów i wiąże się z tradycyjnymi rytuałami religijnymi, ale jego prawdziwy rozkwit nastąpił wiele wieków później. Przez lata był wyrazem buntu i sposobem na kultywowanie rodzimej kultury.
Chociaż istnieje wiele rodzajów irlandzkiego tańca, wszystkie łączy lekkość, gracja i radość, które robią na obserwatorach pląsów ogromne wrażenie. Przyglądanie się tańczącym jest fascynujące, między innymi dlatego, że za sprawą podskoków i niezwykłej sprawności nóg sprawiają wrażenie, jakby unosili się w powietrzu. Znaczenie ma także piękna, skoczna muzyka, która jest nieodłącznym elementem ćwiczeń i występów.

Rodzaje tańców irlandzkich

Postawa podczas tańca zawsze jest taka sama – ciało jest wyprostowane, a ramiona znajdują się blisko ciała, tańczą jedynie nogi, które pod wpływem regularnych ćwiczeń nabywają zdumiewającej szybkości, siły i zwinności.
Tańce irlandzkie dzieli się na trzy rodzaje:
  • solowe – może to być zarówno taniec w miękkich butach, jak i step w specjalnym obuwiu do tego przeznaczonym;
  • grupowe – bierze w nich udział od dwóch do czterech tancerzy;
  • setowe – bierze w nich udział kilka par lub tancerze ustawieni w dwóch szeregach.
Rozróżnia się je również ze względu na rytm i sposób tańczenia: jig (o wielu różnych odmianach), reel lub hornpipe.

Podstawowe kroki tańca irlandzkiego

Chociaż taniec irlandzki jest dość skomplikowany i już na pierwszy rzut oka można zobaczyć ogrom pracy, jaki tancerze muszą wkładać w występy, do perfekcji dochodzi się stopniowo. Pierwsze lekcje oswajają z nowymi krokami i pozwalają ciału na przystosowanie się do nowego wysiłku.
Jakie są podstawowe kroki tańca irlandzkiego? Są to między innymi trójki, siódemki, polka czy point – to na nich opierają się wszystkie układy taneczne. Na przykład trójki pozwalają na taniec w miejscu lub przesuwanie się do tyłu i do przodu, a siódemki to inaczej kroki boczne.
Najprostszym krokiem są trójki. Jak sama nazwa wskazuje, składają się z trzech kroków: najpierw prawa stopa porusza się w przód, później ciężar przenosi się na tylną lewą nogę, a następnie znów na przednią prawą stopę, na której wykonuje się podskok. Druga noga wykonuje te same ruchy. Za każdym razem stopy powinny lądować w tym samym miejscu. Kolana muszą być uniesione.
Znając podstawowe kroki tańca irlandzkiego, można już łączyć je w proste sekwencje solowe lub próbować swoich sił w układach grupowych. Nawet krótkie warsztaty pozwolą ci zapoznać się z podstawami, dzięki czemu łatwiej będzie ci ocenić, czy to taniec dla ciebie.

Strój do tańca irlandzkiego

Strój jest ważnym elementem tańca irlandzkiego. Dawniej nie przywiązywano do niego tak dużej wagi, zakładano po prostu najlepsze, „niedzielne” ubrania. Stopniowo jednak starano się go urozmaicić i ozdobić elementami nawiązującymi do irlandzkiej tradycji. Współcześnie stroje są prawdziwymi dziełami sztuki, a każda szkoła czy zespół tańca ma swój własny wzór sukienek, który jest ich elementem rozpoznawczym. Całości dopełniają czarne, jednolite rajstopy lub charakterystyczne białe skarpety oraz oczywiście buty, które są najważniejszą częścią stroju. Mężczyźni do tańca zakładają eleganckie spodnie, koszulę i krawat, a czasami kilt.
Jak ubrać się na pierwsze zajęcia lub warsztaty tańca irlandzkiego? Osoby początkujące są zazwyczaj proszone o założenie wygodnego stroju, który nie będzie krępował ruchów. Sprawdzi się zatem odzież fitness, na przykład legginsy i sportowa koszulka. Na dalszych etapach nauki nosi się najczęściej prostą spódnicę i bluzkę, a osoby zaawansowane zaczynają zakładać stroje charakterystyczne dla szkoły tańca.

Buty do stepu i baletki do tańca irlandzkiego

Na pierwsze zajęcia czy warsztaty nie musisz mieć specjalnych baletek do tańca irlandzkiego ani tym bardziej butów do stepowania, mimo że są one bardzo ważnym elementem stroju tancerzy. Na początku wystarczą ci miękkie buty, które umożliwią naukę pierwszych kroków.
Buty do tańca irlandzkiego dzielą się na dwie kategorie:
  • miękkie buty – u kobiet są to sznurowane baletki wykonane ze skóry, u mężczyzn miękkie półbuty;
  • buty do stepowania – mają twardy obcas i gruby klocek pod palcami, których zadaniem jest generowanie hałasu.
Nauka stepowania przeznaczona jest dla zaawansowanych tancerzy, na początku instruktorzy uczą wyłącznie tak zwanego tańca miękkiego.

Dlaczego warto ćwiczyć irlandzki taniec?

Jeżeli czujesz, że przy dźwiękach muzyki irlandzkiej mocniej bije ci serce i wyobrażasz sobie siebie w skocznym tańcu, spróbuj przekonać się, czy w praktyce takie dodatkowe zajęcia również przypadną ci do gustu. Jest duża szansa, że z łatwością znajdziesz szkołę w swojej okolicy, ponieważ jest ich bardzo wiele.
Taniec, zwłaszcza w grupie, ma wiele zalet: uczy współpracy, pomaga pracować nad poczuciem rytmu i koordynacją, a także poprawia samopoczucie, powodując wyrzut hormonów szczęścia. Ponadto ćwiczenia są bardzo wymagające fizycznie, a to przekłada się na poprawę kondycji i gibkości oraz wzmocnienie mięśni całego ciała.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym