Data publikacji:

Taekwondo – jak zacząć ćwiczyć

Na pewno każdy z nas nie raz słyszał o taekwondo, ale nie każdy wie, że to właśnie taekwondo uprawiał m.in. słynny Bruce Lee. Taekwondo najbardziej znane jest z efektownych kopnięć, w tym z kopnięcia z półobrotu. Skąd pochodzi ta sztuka walki i jakie zasady oraz filozofia jej przyświecają?
Taekwondo Instructor Teaching Athlete

Na czym polega taekwondo?

Taekwondo to sztuka walki, która wywodzi się z Korei, a jego historia liczy już blisko dwa tysiące lat. Głównym założeniem taekwondo była samoobrona, ale wraz z biegiem lat stało się również popularnym sportem walki uprawianym przez ludzi na całym świecie. Samo słowo „taekwondo” składa się z trzech elementów: „tae” to po prostu stopa, „kwon” odnosi się do pięści, z kolei „do” symbolizuje drogę. Można to zatem interpretować jako „drogę stopy i pięści”, co podkreśla zarówno techniki kopnięć, jak i uderzeń ręką.
Początkowo głównym założeniem taekwondo była samoobrona, która miała umożliwić odparcie ataku napastnika bez wykorzystania broni. Ważna była szybkość oraz precyzja wykonywanych uderzeń. W taekwondo bardzo ważna jest również strategia walki. Kluczowe są techniki bloków, uników, kontrataków oraz dynamicznych kopnięć, które skutecznie pomagają w uzyskaniu przewagi nad swoim przeciwnikiem.

Taekwondo to nie tylko sztuka walki

Taekwondo to nie tylko sztuka walki. To również filozofia życia, która zakłada rozwój fizyczny i duchowy oraz moralny. Zasady taekwondo nie ograniczają się tylko do nauki technik walki, ale również skupiają się na kształtowaniu charakteru, wytrwałości, samodyscypliny i szacunku do innych. Filozofia taekwondo podkreśla odpowiedzialność za swoje działania. W szkoleniu bardzo ważne są takie wartości jak pokora, uprzejmość i lojalność.
Warto również dodać, że uprawianie taekwondo korzystnie wpływa na zdrowie. Regularne treningi wzmacniają mięśnie, poprawiają wytrzymałość, a także zwiększają gibkość i koordynację ruchową. Intensywne i dynamiczne ćwiczenia wzmacniają ogólną wydolność organizmu oraz poprawiają pracę serca. Taekwondo rozwija również ogólną sprawność oraz refleks organizmu, co może się przydać w wielu sytuacjach na co dzień.

Jak wygląda strój do taekwondo?

Tradycyjny strój do taekwondo (dobok) składa się z trzech części: bluzy, pasa oraz spodni. Bluza powinna być lekka, mieć luźny krój ze szczególnym uwzględnieniem rękawów i zazwyczaj jest w kolorze białym. Bluza nie powinna krępować ruchów, ale ułatwiać wykonywanie ciosów. Spodnie podobnie jak bluza również muszą mieć luźny krój, co ma ułatwiać wyprowadzanie kopnięć. Spodnie także są w kolorze białym.
Sama bluza nie ma żadnych guzików lub innych zapięć i jest przewiązywana pasem. Pasy w taekwondo, tak jak w innych rodzajach sztuk walki, są bardzo ważne, ponieważ oznaczają stopień zaawansowania ucznia. Zaawansowanie symbolizuje również kolor pasa. Biały to początek nauki, żółty symbolizuje ziemię, w której nowa roślina zapuszcza korzenie. Kolor zielony oznacza wzrost rośliny (wypuszczanie liści) razem z rosnącymi umiejętnościami ucznia. Kolor niebieski symbolizuje niebo, w kierunku którego rośnie roślina – oznacza aspiracje ucznia. Kolor czerwony oznacza ogień, a co za tym idzie niebezpieczeństwo dla potencjalnego przeciwnika. Najwyższy, czarny kolor, oznacza dojrzałość, doświadczenie oraz mistrzostwo. Pomiędzy poszczególnymi kolorami są jeszcze pasy z belkami, które są pasami przejściowymi i oznaczają progres w treningu adepta.
Ważnym elementem stroju taekwondo są również ochraniacze, które mają za zadanie rozpraszanie siły trenowanych uderzeń oraz kopnięć. Pozwalają też uniknąć potencjalnych kontuzji. Podczas treningu wykorzystywane są kaski na głowę, rękawice ochronne oraz ochraniacze na zęby, krocze, tułów, przedramiona, golenie i stopy.
Ważne, aby dobok był wykonany z wysokiej jakości materiałów. Taekwondo to bardzo dynamiczna sztuka walki, gdzie nietrudno o rozerwanie bluzy czy spodni. Dobranie odpowiedniego kroju i rozmiaru zagwarantuje komfort i swobodę ruchów.

Podstawowe techniki uderzeń oraz kopnięć w taekwondo

Jednym z pierwszych, a zarazem najprostszych kopnięć, których nauczymy się na treningu taekwondo, jest kopnięcie w przód (Ap Chagi). W pierwszym etapie unosimy kolano do poziomu pasa, po czym dynamicznie wyrzucamy stopę do przodu. Palce należy zgiąć, żeby uchronić je przed kontuzją. Celem ataku jest najczęściej brzuch przeciwnika. Możemy również zaatakować podbródek przeciwnika – wówczas należy podnieść kolano wyżej.
Yaep Chagi to z kolei kopnięcie boczne. Żeby poprawnie wykonać to kopnięcie, trzeba podnieść kolano, a następnie obrócić się o 90 stopni – po czym następuje wyprowadzenie ciosu poprzez energiczne wyprostowanie nogi. Celem ataku jest tułów lub dolne partie ciała przeciwnika. To kopnięcie jest trudne do obrony.
Dollyeo Chagi to kopnięcie z półobrotu, które jest bardzo widowiskowe, przez co również bardzo często wykorzystywane w filmach. Należy podnieść kolano kopiącej nogi, a następnie wykonanie półobrotu na drugiej nodze. Celem ataku najczęściej jest brzuch lub klatka piersiowa. Uderzenie powinno być wykonane podbiciem stopy, a nie śródstopiem – w przeciwnym razie może prowadzić do powstania urazu.
Co prawda taekwondo jest głównie znane z ciosów wyprowadzanych nogami, jednak występują również uderzenia pięściami. W przypadku ciosów wyprowadzanych rękoma najpopularniejsze to Ap Jireugi. To prosty cios pięścią do przodu, który jest kierowany w twarz lub tułów przeciwnika. Dollyo Jireugi to z kolei uderzenie pięścią po łuku.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.