Stoliki kawowe z palet to popularny pomysł na ekstrawagancki mebel do salonu, ogrodu lub na taras. Jak zrobić taki stolik z palet własnoręcznie? Zapewniamy, że nie ma w tym nic trudnego. Wystarczą podstawowe narzędzia, kilka godzin wolnego czasu, kilka środków zabezpieczających oraz oczywiście zadbane europalety.
Najważniejszym etapem pracy nad stolikiem kawowym jest wybór odpowiednich palet. Powinny być jak najczystsze i pozbawione skaz. Duże ubytki nie zawsze uda się estetycznie uzupełnić, a zdzieranie grubej warstwy kleju czy farby będzie czasochłonne.
Zwróć uwagę także na to, czy kostki łączące deski palety są w dobrym stanie. Jeśli zostały przybite nierówno, mogą pęknąć w czasie montażu palety.
Na stolik z palet najlepiej nadają się tzw. europalety. Są wykonane z dobrej jakości drewna, pozbawionego oblin. Palety EUR mają standaryzowane wymiary: 1200 x 800 x 144 mm lub 1200 x 1000 x 144 mm, a ich jakość jest bardzo dobra.
Na stolik kawowy najlepiej nadają się te mniejsze modele, choć można również zdecydować się na skrócenie palety o jeden człon. Unikaj niskiej jakości palet, wykonanych z odpadów – sprawią wiele kłopotów przy montażu.
Sprawdź również, jak zrobić zagłówek do łóżka DIY.
Choć surowa paleta ma swój urok, niezbędne jest dokładne wyszlifowanie powierzchni. Pełne zadziorów deski byłyby uciążliwe w codziennym użytkowaniu, a wyciąganie drzazg nie należy do największych przyjemności.
Do szlifowania palety użyj elektrycznej szlifierki oscylacyjnej lub mimośrodowej. Klasyczna szlifierka kątowa ma zbyt dużą prędkość obrotową i doprowadziłaby do nieestetycznego przepalenia drewna.
Szlifowanie palety na stolik kawowy rozpocznij od gruboziarnistego papieru, np. 60 lub 80. Za jego pomocą usuniesz rysy, farbę, wgniecenia oraz skazy. W kolejnych etapach użyj gładszych arkuszy, np. 120, 150, 180 czy 220, aż do uzyskania zadowalającej gładkości. Jeśli zależy ci na idealnie gładkim wykończeniu, dobrym pomysłem jest rozbiór palety na poszczególne elementy.
W ten sposób wyszlifujesz także miejsca niedostępne dla elektrycznej szlifierki. Dla poprawy bezpieczeństwa stolika z palet warto delikatnie zaokrąglić krawędzie.
Inspiracji na stolik z palet jest wiele. Stoliki kawowe mogą składać się z jednej, dwóch, a nawet trzech palet ułożonych jedna na drugiej. Wykorzystanie przynajmniej dwóch warstw ma tę zaletę, że powstaje dodatkowa półeczka, np. na czasopisma, książki czy elektronikę.
O odpowiednią wysokość stolika mogą zadbać również duże kółka. Europalety są ciężkie, więc kółka transportowe będą przy okazji bardzo praktyczne.
Kolejnym ważnym aspektem jest zaplanowanie powierzchni stolika. Pozostawienie oryginalnego ułożenia desek byłoby niepraktyczne, więc warto uzupełnić szczeliny dodatkowymi kawałkami drewna lub nałożyć na paletę odpowiednio dociętą taflę szkła. Innym pomysłem jest oderwanie wierzchnich desek, a następnie ułożenie ich ściśle obok siebie, uzupełniając deskami z palety-dawcy.
Po skręceniu palet wkrętami do drewna i płaskownikami wyszlifuj połączenia, a następnie uzupełnij wszystkie ubytki szpachlą do drewna. Bez obaw, nie zaburzy to naturalnego, surowego wyglądu palet.
Niezabezpieczony stolik z palet szybko utraciłby swój urok. Oszlifowane drewno należy więc dokładnie odkurzyć z pyłu i pomalować. W przypadku stolika domowego wystarczy nasączyć go olejem lub woskiem. Dzięki temu zachowa on swój naturalny wygląd, a słoje drewna zostaną uwydatnione.
Popularnym wykończeniem jest także biała farba akrylowa, która co prawda przykrywa strukturę drewna, ale świetnie pasuje do wielu stylistyk wnętrz. Przed pomalowaniem farbą warto stolik zagruntować. Grunt zwiększy przyczepność dla farby i zadba o równomierne krycie.
Jeśli jednak stolik kawowy z palet będzie wystawiony na czynniki atmosferyczne, nie obędzie się bez impregnacji. Zabezpiecz surowe drewno bezbarwnym impregnatem, a następnie pokryj je lakierobejcą, wodoodporną emalią lub innym środkiem do drewna. By nie powstał czarny nalot, co jakiś czas odnawiaj powłokę zabezpieczającą.
Przygotowanie estetycznego stolika kawowego z palet nie jest trudne i przynosi wiele satysfakcji, dlatego warto spróbować. W podobny sposób możesz stworzyć także inne meble domowe oraz ogrodowe, m.in. stelaże łóżek, huśtawki, komody czy siedziska.