Data publikacji:

Spodnie do biegania – jakie wybrać? Jakie spodnie do biegania będą najlepsze?

Analizując strój biegacza, większość osób skupia się wyłącznie na butach. Tymczasem inne elementy stroju również mają znaczenie dla udanego treningu. Osoby początkujące mogą rozpocząć ćwiczenia właściwie w dowolnych wygodnych spodniach, jednak gdy z czasem wysiłek wkładany w bieg staje się coraz większy, a czas aktywności dłuższy, rodzi się potrzeba zapewnienia sobie spodni odprowadzających wilgoć na zewnątrz. Znaczenie ma również fason oraz dodatkowe elementy, takie jak odblaski czy kieszonki. Jak wybrać najlepsze spodnie do biegania i dopasować je do pory roku i płci?
spodnie do biegania

Spodnie do biegania – istotny element stroju sportowca

Dobrze dopasowane ubrania są w twojej szafie niezbędne, jeśli chcesz uprawiać jogging. Jakie powinny być spodnie do biegania? Muszą zapewniać maksymalny komfort, dobrze układać się na ciele i być wykonane z technicznych materiałów przeznaczonych do używania podczas intensywnego wysiłku. Przydatne są również różnego typu dodatkowe udogodnienia, które sprawią, że bieganie będzie jeszcze bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak duże znaczenie ma dobór odpowiedniej odzieży do aktywności fizycznej. Nieprzyjemnie spocone ciało lub spodnie, które nieustannie wpijają się w ciało i przeszkadzają podczas biegu – wszystkiego tego możesz uniknąć, kupując spodnie przeznaczone dla biegaczy. Producenci prześcigają się w tworzeniu odzieży perfekcyjnie dopasowanej do potrzeb, możesz więc liczyć na to, że ich dobre pomysły pomogą ci osiągać kolejne cele.
Odpowiedni komfortowy strój, który jest jak druga skóra, atrakcyjny wizualnie i praktyczny, skutecznie wspiera motywację do podejmowania kolejnych wyzwań i pokonywania własnych ograniczeń. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy warto inwestować w spodnie do biegania, możesz mieć pewność, że pomogą w twoich treningach.

Spodnie do biegania męskie

Wybierając spodnie do biegania, musisz w pierwszej kolejności zdecydować, jaki interesuje cię fason – legginsy czy klasyczny, prosty krój. Większość początkujących biegaczy płci męskiej czuje się skrępowanych zbyt obcisłym dołem stroju.
Uniwersalne luźniejsze spodnie mają swoje wady i zalety. Nie rzucają się w oczy tak bardzo jak legginsy, można zatem używać ich również podczas innych aktywności, choćby na spacerze. Jeśli do miejsca, w którym zamierzasz biegać, musisz kawałek przejść, być może będziesz czuć się lepiej, używając spodni o tradycyjnym kroju.
Za legginsami przemawia natomiast zdecydowanie większy komfort – są niczym druga skóra. Nosząc je, właściwie ich nie zauważasz, nie przeszkadzają i nie obcierają. W lesie nie będą zahaczały o gałęzie i krzaki. Dodatkowo zimą możesz na nie założyć luźniejsze spodnie do biegania. Męskie legginsy z roku na rok stają się coraz popularniejsze i mało kto postrzega je negatywnie.

Spodnie do biegania damskie

Odzież techniczna dla kobiet różni się od tej dla mężczyzn – jej projekt uwzględnia różnice anatomiczne, takie jak talia i szersze biodra, panie są również zwykle niższego wzrostu. Szukając idealnych spodni, warto zatem przeglądać modele przeznaczone dla swojej płci.
Większość wysportowanych kobiet uwielbia legginsy jako spodnie do biegania. Damskie wersje getrów można kupić w oszałamiających wzorach i kolorach, chociaż producenci oferują również duży wybór spodni o klasycznym, stonowanym wyglądzie. Obcisły fason podkreśla kobiece kształty, chociaż początkujące biegaczki, próbujące zrzucić nadprogramowe kilogramy, mogą uznać to za wadę. Spodnie do biegania dla kobiet występują również w luźniejszych krojach, można ich wówczas używać również podczas spacerów i innych aktywności.

Spodenki do biegania męskie i damskie na lato

W Polsce długie spodnie sprawdzają się wiosną, jesienią i zimą – większość roku jest stosunkowo chłodna. Nie brakuje jednak również cieplejszych dni, kiedy można cieszyć się piękną pogodą. Na lato najlepsze będą krótkie spodenki do biegania, damskie lub męskie.
Krótkie spodenki są wyjątkowo wdzięcznym elementem odzieży – nie przeszkadzają podczas biegu, są w pełni komfortowe i niwelują ryzyko przegrzania w czasie upałów. Ponadto prezentują się bardzo zgrabnie i odsłaniają wysportowane uda oraz łydki – dumę wielu biegaczek i biegaczy.
Spodnie do biegania z krótkimi nogawkami mogą mieć różną formę. Dostępne są:
  • luźne szorty lub krótkie spodenki startowe – zapewniają doskonałą wentylację i są niezwykle przyjemne podczas biegu, ich noszenie może jednak wiązać się z otarciami w pachwinach;
  • krótkie legginsy – zapobiegają otarciom i są bardzo wygodne, pozwalają na łatwe przenoszenie przedmiotów w kieszeni bez ryzyka ich zgubienia;
  • spodenki 2 w 1 – łączą w sobie zalety luźnych spodenek i legginsów. To bardzo praktyczne rozwiązanie, wyglądają stylowo, a jednocześnie nie ryzykujesz w nich otarć.
Kiedy zrezygnować ze spodenek do biegania? Lepiej nie zakładaj ich do lasu, chyba że biegasz wyłącznie po szerokich ścieżkach, znajdujących się daleko od drzew. Niestety, krótkie nogawki nie chronią przed skaleczeniami. Długie spodnie są polecane również wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko złapania kleszcza, a więc przede wszystkim w okolicy wysokich traw i krzaków.

Spodnie do biegania na zimę

Decydując się na zakup spodni do biegania, pamiętaj o tym, że nogi podczas ćwiczeń cały czas pracują, w związku z tym wydzielają więcej ciepła niż reszta ciała. Mimo to podczas chłodnych dni warto zaopatrzyć się w specjalne ocieplane modele, oczywiście dostosowane do aktywności. Zimą najistotniejsza jest ochrona przed wiatrem i wilgocią, dlatego sprawdzają się wzmacniane i szczelne spodnie.
Niektórzy biegacze decydują się na zakładanie podczas chłodniejszych dni legginsów termoaktywnych pod luźniejsze spodnie. Takie rozwiązanie zapewnia komfort cieplny i dodatkową ochronę przed wiatrem i deszczem czy śniegiem.
Zdjęcie: Envato/ StudioVK
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym