Data modyfikacji:

Sprzęt do snorkelingu – co jest niezbędne? Maski, płetwy i skafandry

Nie musisz mieć specjalistycznego sprzętu ani umiejętności nurkowania, by móc oglądać ryby i rafę koralową pod wodą. Snorkeling to najtańszy i najprostszy sposób obserwowania podwodnego świata. Sprawdź, co ci będzie potrzebne.

Snorkeling

Sprzęt do snorkelingu: niezbędne minimum

Maska z rurką wystarczy, żeby móc swobodnie obserwować podwodne życie. Płetwy czy skafandry nie są podstawowym wyposażeniem, ale na pewno ułatwiają pływanie z maską. Koszt maski z rurką waha się w granicach 30-120 zł.

Maska typu Easybreath czy tradycyjna maska?

Maska typu Easybreath posiada wbudowaną rurkę, która jest na stale przytwierdzona na górze maski. Oznacza to, że ten model ma fajkę nad głową. Maski tradycyjne mają możliwość przymocowanie fajki z boku głowy, na wysokości skroni. 

Obie maski posiadają taką samą widoczność pod wodą i mają podobną wytrzymałość. Minusem masek Easybreath jest brak możliwości wymiany samej fajki, jeśli ulegnie uszkodzeniu.

Maski typu Easybreath są nieco droższe. Kosztują około 80-130 zł, natomiast maski tradycyjne z fajkami kosztują około 50-100 zł.

Sprawdź również, czym cechuje się nurkowanie jaskiniowe.

Jak dobrać maskę do snorkelingu?

Najważniejszym kryterium, którym powinieneś się kierować przy wyborze idealnej maski, jest jej rozmiar. Nie może być ani za duża, ani za mała. Powinna zakrywać oczy, łuk brwiowy i cały nos. Dobrze, jeśli pasek maski jest regulowany i wykonany z solidnego tworzywa. 

Jak dobrać fajkę do snorkelingu?

Fajka to lekko zagięta rurka, przez którą można oddychać podczas snorkelingu. Nie jest długa, dlatego pozwala tylko na zanurzenie głowy pod powierzchnię wody i jednoczesne swobodne oddychanie.

Powinna posiadać silikonowy ustnik i dodatkową nakładkę z drugiej strony, która chroni przed dostaniem się wody wewnątrz rurki. Kupując fajkę, zwróć uwagę na jej możliwość przymocowania do maski. Większość fajek jest sprzedawanych wraz z maskami w zestawie. 

Snorkeling – płetwy

Jeśli nie chcesz się szybko męczyć podczas snorkelingu, mogą ci się przydać płetwy. Wybierz te, które mają elastyczne elementy wokół stóp i nie mają ostrych krawędzi. Koszt płetw to około 20-70 zł.

Gotowe zestawy do snorkelingu

W ich skład wchodzą przeważnie maska z rurką oraz płetwy. Część zestawów zawiera buty do wody zamiast płetw. Ceny wahają się od 60 do 200 zł.

Snorkeling – czy skafander jest potrzebny?

Tak i nie. Jeśli planujesz pływać w morzu lub oceanie poza sezonem, może się okazać, że temperatura wody niemile cię zaskoczy. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy założenie pianki do nurkowania lub pływania. Skafander musi ściśle przylegać do ciała w każdym miejscu. Jeśli będzie za duży, pomiędzy nim a twoją skórę może dostać się woda.

Na rynku dostępnych jest dużo modeli pianek. Wyróżnia się pianki do pływania i nurkowania. Można je także podzielić na pianki mokre, suche i półsuche. Na początek wystarczy zwykła pianka do pływania, która świetnie sprawdzi się także na nartach wodnych i podczas nauki surfingu lub kitesurfingu.

Snorkeling – gdzie?

Wszędzie, gdzie widoczność pod wodą jest na tyle dobra, by móc swobodnie podglądać podwodne życie. Polskie jeziora nie są najlepszym miejscem do snorkelingu. Pierwsze kroki z maską i fajką możesz postawić nad polskim morzem. Być może uda ci się dostrzec małe rybki, meduzy i muszelki. 

Najlepszym miejscem do snorkelingu są wody morskie na zachodzie. Morze Śródziemne lub Adriatyckie jest bogate w egzotyczne gatunki ryb i skorupiaków, a przejrzystość wody jest większa niż nad Bałtykiem. Pływać z maską możesz wszędzie tam, gdzie kąpiele są legalne i bezpieczne.