Data publikacji:

Skakanie na skakance – jakie mięśnie pracują?

Wielu osobom wydaje się, że trening wymaga użycia profesjonalnego i drogiego sprzętu. Nic bardziej mylnego, ponieważ można go skomponować z ćwiczeń opartych na wykorzystaniu własnej masy ciała czy prostych urządzeń, takich jak np. skakanka. Ta ostatnia jest przecież używana przez profesjonalnych bokserów czy tancerzy. Jej popularność nie słabnie również wśród amatorów, o czym świadczy wyszukiwanie w internecie hasła: skakanie na skakance jakie mięśnie pracują.

Skakanie na skakance

Korzyści ze skakania na skakance

Zanim przejdziemy do mięśni, które pracują podczas skakania na skakance, warto przedstawić korzyści wynikające z wykonywania tego ćwiczenia. Przede wszystkim jest to spalanie kalorii, trening szybkościowy oraz wzmocnienie stawów. Skakanie na skakance pozwala spalić nawet 800 kalorii w ciągu godziny. Jest to więc sposób na błyskawiczną redukcję tkanki tłuszczowej z brzucha czy nóg. Oczywiście godzinne skakanie na skakance wymaga odpowiedniej kondycji i może stanowić problem dla początkujących. Nie warto się jednak zrażać, ponieważ z każdym kolejnym treningiem będzie tylko lepiej, a budowa wytrzymałości i kondycji to dodatkowy plus.

We wstępie wspomniano, że ze skakanki korzystają profesjonaliści, m.in. bokserzy czy tancerze. Po co to robią? Przede wszystkim dlatego, że skakanie na skakance to prosty, a zarazem doskonały trening szybkościowy. Można go przeprowadzać na różne sposoby, ponieważ skakanka to nie tylko ćwiczenie polegające na jednostajnym skakaniu obunóż. Zmiana techniki pozwala poprawić nie tylko refleks, ale również wzmocnić stawy. Włączenie tego ćwiczenie do planu treningowego pozytywnie wpłynie zatem nie tylko na budowę kondycji, ale zmniejszy również ryzyko kontuzji stawów i kości.

Jakie mięśnie pracują podczas skakania na skakance?

Ćwiczenie polegające na skakaniu na skakance aktywizuje wiele partii mięśni. Są to przede wszystkim mięśnie trójgłowe łydki, dwugłowe uda, pośladkowy wielki i bicepsy. Ta grupa pracuje najmocniej, jednak tak naprawdę stymulowane jest całe ciało. Spory wysiłek musi włożyć także mięsień czworogłowy uda oraz przednia ściana brzucha. Ujędrnieniu podlegają natomiast równomiernie wszystkie mięśnie, zarówno rąk, nóg, jak i pleców. Od czasu do czasu warto poskakać na skakance również boso, co pozwoli wzmocnić strukturę mięśni stóp. Oczywiście skakanie bez butów nie jest zalecane jako standardowy trening, ale sporadycznie można sobie na niego pozwolić, co wynika z faktu, że ludzkie ciało od zarania dziejów przystosowane było do chodzenia boso. W normalnych warunkach zaleca się jednak skakanie w dedykowanym obuwiu sportowym. W poprzednim akapicie wspomniano, że skacząc na skakance, budujemy również kondycję i wytrzymałość. Wynika to z faktu, że w trakcie takiego treningu pracuje również najistotniejszy ludzki mięsień, czyli serce.

Jak prawidłowo ćwiczyć na skakance?

Nie każdy ma świadomość, że technik skakania na skakance jest naprawdę bardzo wiele, a bardziej zaawansowani użytkownicy rywalizują nawet w zawodach i konkursach talentów, prezentując skomplikowane układy. Warto jednak pamiętać, że w przypadku ćwiczeń ze skakanką ważna jest przede wszystkim prawidłowa technika. Ogranicza to ryzyko odniesienia kontuzji oraz pozwala zmaksymalizować efekty treningu. O czym zatem należy pamiętać przy swojej pierwszej sesji treningowej ze skakanką? Przede wszystkim, by:

  • skakać, odbijając się wyłącznie z palców i na nich lądując,
  • utrzymywać wyprostowaną sylwetkę i nie pochylać się podczas skakania,
  • ugięte łokcie trzymać blisko tułowia, a dłonie odchylać na boki.

Warto również pamiętać, że podczas treningu pracują nadgarstki, nogi oraz napięty brzuch. Dlatego też należy starać się skakać nisko, co zapobiegnie przeciążeniu stawów oraz zwiększy intensywność stawów. Trening wymaga również dostosowania odpowiedniej długości skakanki do wzrostu użytkownika. Jak to zrobić? Najprościej zmierzyć długość, stając na skakance stopą w połowie długości i naciągnąć ją rękoma do maksymalnego naprężenia. Optymalna długość powinna sprawić, że rączki skakanki sięgną wysokości rąk zgiętych w łokciach, trzymanych blisko tułowia.

O czym jeszcze należy pamiętać, rozpoczynając treningi na skakance? Przede wszystkim o stopniowaniu obciążeń oraz czasie wykonywania ćwiczeń. W pierwszym etapie można skakać po 5 minut każdego dnia. Zwiększać intensywność należy wtedy, kiedy nie odczuwa się przesadnego zmęczenia, co pozwala swobodnie wykonywać ćwiczenia kolejnego dnia. Z czasem można również dodać inną technikę skoków, np. podwójny skok przy jednym okrążeniu skakanki, skok lajkonikiem czy nawet skakanie na jednej nodze.

Kto nie powinien ćwiczyć na skakance?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że do skakania na skakance nie ma przeciwwskazań. Warto jednak mieć świadomość, że tego typu aktywność nie jest zalecana każdemu, a w szczególności, gdy mamy na myśli 30-40 minutowe treningi. Do osób, które powinny zrezygnować z tego typu ćwiczeń (lub przynajmniej skonsultować je z lekarzem/profesjonalnym trenerem), należą:

  • osoby cierpiące na problemy z krążeniem lub niewydolnością serca,
  • osoby z dużą nadwagą,
  • osoby narzekające na bóle stawów,
  • osoby ze stwierdzoną łamliwością kości lub słabymi kośćmi.

Podsumowując, należy stwierdzić, że skakanie na skakance to aktywność, która pozwala nie tylko spalić dużą ilość kalorii w krótkim czasie, ale również angażuje do pracy wiele partii mięśni, które się wzmacniają. Ważną zaletą jest również fakt, że takie ćwiczenia można wykonywać praktycznie wszędzie, a sama skakanka nie kosztuje zbyt wiele.

Autor: Grzegorz Woźniak