Data publikacji:

Rower treningowy – jaki wybrać? Jaki wybrać rower treningowy?

Są trzy rodzaje rowerów treningowych. Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, jaki wybrać rower treningowy. Tego typu sprzęt może być używany w sezonie jesienno-zimowym, gdy za chłodno i zbyt mokro, by ruszyć na kolarzówce. Śmigaj na rowerze treningowym nawet latem, gdy na dworze rozpęta się lipcowa burza, a ty wiesz, że dzisiejszego treningu nie odpuścisz za żadne skarby. Rower stacjonarny to także świetny sposób na rekonwalescencję po kontuzjach kończyn i kręgosłupa. To niezastąpiony „przyjaciel” osób starszych, które dbają o utrzymanie kondycji fizycznej. To źródło energii, odstresowania i napływu sił. Rower treningowy – jaki wybrać?
Rower treningowy – jaki wybrać?

Rodzaje rowerów treningowych

Trzy kategorie rowerów treningowych pozawalają dopasować sprzęt do potrzeb każdego użytkownika. Wyróżnia się: rower stacjonarny poziomy, rower stacjonarny pionowy i rower stacjonarny spinningowy. Opowiemy ci po kolei o każdym z nich, a więc będziesz mógł zdecydować, jaki rower treningowy wybrać. Wybór ma wpływ na obciążenie poszczególnych partii ciała.

Rower stacjonarny poziomy – zaawansowane rozwiązanie do domowego treningu

Zajmuje więcej miejsca niż rower stacjonarny pionowy. Jego konstrukcja zapewnia podparcie dla pleców, więc podczas jazdy nie obciążysz kręgosłupa. Jazda na rowerze poziomym angażuje pracę mięśni brzucha. Rower treningowy poziomy jest prosty w obsłudze.
Jest to bardzo popularne rozwiązanie dla osób starszych, po kontuzjach (szczególnie kręgosłupa) oraz dla tych, którzy chcą zrzucić sporą nadwyżkę kilogramów.

Rower stacjonarny pionowy – najbardziej popularne rozwiązanie dla treningu w domu

Jeżdżąc na tego typu sprzęcie, będziesz czuł się prawie tak jak podczas jazdy na klasycznym rowerze. Możesz wybrać pozycję bardzo wyprostowaną (jak na rowerze miejskim) oraz pochyloną (jak na rowerze szosowym).
Komfort zagwarantuje ci obszerne siedzisko. Dzięki temu zrealizujesz nawet długi i trudny trening. Rower treningowy pionowy jest prosty w obsłudze. Jeśli nie masz przeciwwskazań lekarskich (chory odcinek lędźwiowy kręgosłupa albo choroby układu krwionośnego), to możesz bez wahania wybrać ten rodzaj roweru. Zajmuje on mniej miejsca po skręceniu niż rower stacjonarny poziom, więc jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli nie masz w mieszkaniu zbyt wiele miejsca do przeznaczenia na powierzchnię treningową, a pragniesz regularnie ćwiczyć.

Rower stacjonarny spinningowy – ekspert od zaawansowanych treningów

Wąskie siedzisko. Mocno pochylona pozycja ciała. Precyzyjna regulacja wysokości kierownicy oraz siodełka. Gwarancja dużego oporu pod nogą za sprawą specjalnej taśmy lub specjalistycznego łańcucha. To doznania z jazdy o wiele bardziej ekstremalne niż podczas treningu na rowerze stacjonarnym pionowym i poziomym. Poczuj się jak na rowerze szosowym! Stacjonarne rowery spinningowe charakteryzują się bardzo masywną konstrukcją. Dzięki temu podczas jazdy możesz się na nich nieźle zmęczyć (w pozytywnym tego słowa znaczeniu). To bardzo intensywny wysiłek, który daje niesamowitą energię i winduje poziom kondycji.
Rower spinningowy umożliwia przeprowadzenie treningu kolarskiego w domowym zaciszu w każdej pogodzie.

Jak wybrać rower treningowy ze względu na pracujące partie mięśniowe?

Rower spinningowy to głównie praca nóg (uda i łydki). Ale nie tylko. Wzmacniasz również pośladki i mięśnie brzucha. Podczas ćwiczeń na rowerze spinningowym możesz wykonywać trening intensywny, który trwa dłuższy czas (trening aerobowy). Popularne są także interwały, które zajmują mniej czasu, ale w zamian za to musisz włożyć większą pracę w krótkim czasie.
Rower leżący, czyli rower stacjonarny poziomy, to przede wszystkim odciążenie dla kręgosłupa. Możesz zatem ćwiczyć mięśnie pleców, by wzmacniać je, bez dyskomfortu bólowego. Jeśli masz nadwagę, to wybierz ten rodzaj rowerów spośród modeli stacjonarnych. Dlaczego rower poziomy jest dobry na odchudzanie? Dlatego, że przeciążenia ciała podczas ruchu są na nim mniejsze, więc ćwicząc, odczuwasz wyższy komfort (niż na rowerze pionowym). To pozwoli ci na wykonywanie solidnych i regularnych treningów bez zniechęcania się. Jeśli zaś przebyłeś urazy nóg, ćwicząc na rowerze poziomym, bezpiecznie wrócisz do sprawności. Siły oddziałujące na stawy są mniejsze niż podczas treningu na rowerze stacjonarnym pionowym i o wiele mniejsze niż podczas wysiłku na rowerze spinningowym. Taki rower nie zaszkodzi też osobom z chorobami okładu krwionośnego, więc z powodzeniem mogą używać go seniorzy.
Rower stacjonarny pionowy to trening całego ciała, dla którego nie ma żadnych przeciwskazań poza chorobami serca i bolesnego odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Rower treningowy – jaki wybrać, by nie popełnić błędu?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru treningowego? Rozważ kilka aspektów:
  • regulacja siodełka i kierownicy – kilkupoziomowa regulacja to możliwość przystosowania rozmiarów roweru do twojej wysokości, długości rąk i nóg,
  • limit obciążenia – zwróć uwagę na maksymalną dopuszczalną wagę osoby ćwiczącej,
  • pomiary czasu oraz innych parametrów – jeśli ważny jest dla ciebie pomiar spalonych kalorii oraz programy treningowe, wybierz rower elektromagnetyczny,
  • gabaryty urządzenia – koniecznie sprawdź, jakie ma wymiary rower po skręceniu. Rowery stacjonarne poziome zajmują dużo miejsca.
Kiedy pogoda nie sprzyja wyjściu na rower na dwór. Kiedy jesteś w okresie rekonwalescencji. Kiedy masz przeciwskazania lekarskie do pedałowania na klasycznym jednośladzie. Wtedy zawsze wybierz jeden z trzech rodzajów rowerów stacjonarnych i ćwicz w domowym zaciszu.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.