Data publikacji:

Jaki rower enduro do 3000 zł?

Jazda na rowerze ma bardzo różne oblicza, począwszy od relaksujących przejażdżek po parku, poprzez jazdę trikową na rampach i emocjonujące wyścigi kolarskie, a skończywszy na ryzykownym pokonywaniu wąskich górskich szlaków. Do tego ostatniego zadania zostały stworzone rowery typu enduro, które są niezwykle cenione przez profesjonalistów oraz amatorów mocnych wrażeń i dużych wyzwań. Czym charakteryzują się więc rowery enduro i jaki sprzęt wybrać w cenie do 3000 złotych?
Sprawdź również: Jaki plecak na rower wybrać?
rower enduro do 3000 zł
Rowery enduro zaliczane są do szerokiej kategorii pojazdów górskich, wśród których wyróżniamy wiele typów konstrukcji, różniących się wytrzymałością, rodzajem zawieszenia, wielkością kół i opon oraz innymi elementami składowymi. Wszystkie łączy jednak to, że zostały przystosowane do jazdy w trudnym terenie, najczęściej są to leśne i górskie szlaki, które na zwykłych jednośladach są praktycznie nie do pokonania, nawet dla wyjątkowo doświadczonego rowerzysty.
Swoje terenowe cechy rowery górskie zawdzięczają specyficznej geometrii ramy, która na pierwszy rzut oka odróżnia je od pojazdów typowo miejskich, a także kompleksowemu systemowi przerzutek, amortyzacji oraz bardziej skutecznym hamulcom i z reguły szerokim oponom zwiększającym przyczepność do podłoża.
Ponieważ rowery górskie zostały stworzone do pokonywania nierównych tras, odznaczających się stromiznami, odsłoniętymi głazami lub korzeniami, korzystanie z nich w mieście, a więc np. jazda po asfalcie, może być kłopotliwa dla niedoświadczonego rowerzysty i wymagać od niego wkładania więc wysiłku niż w przypadku klasycznych rowerów do ogólnego użytku. Sytuację pogarszają jeszcze niepoprawnie skonfigurowane przerzutki.

Budowa roweru enduro

Rowery enduro zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o zjazdach w bardzo trudnym terenie, stąd też wzięła się ich nazwa, która pochodzi od angielskiego słowa oznaczającego „wytrzymałość”. Dzięki swej konstrukcji zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo kierującemu, pozwalając zachować mu znacznie lepszą kontrolę nad pojazdem.
Standardowo koła roweru enduro są dość duże, mają bowiem aż 29 cali i dość grube opony. Możemy się jednak spotkać z wariantem posiadającym koła o różnej wielkości, w takim wypadku przednie ma 29 cali, a tylne 27,5 cala. Patent te sprawdza się zwłaszcza podczas zjazdów po bardzo stromych powierzchniach lub pokonywania hopków. Co ważne, niektóre modele w razie potrzeby pozwalają na stosowanie dwóch konfiguracji kół, informacje na ten temat znajdziemy w opisie producenta.
Zarówno przednie, jak i tylne koło w rowerze enduro jest amortyzowane, rzadko spotka się sprzęt z zawieszeniem wyłącznie od frontu pojazdu. Skok zawieszenia wynosi przeciętnie od 150 do 170 mm z tyłu i około 180 mm z przodu, a maksymalna spotykana wartość to 190 mm. W starszych modelach spotkamy się jeszcze z modelami 140 mm. Podobnie jak w innych specjalistycznych typach górskich jednośladów, właściciel może liczyć też na świetny tarczowy system hamulcowy oraz wysokiej klasy przerzutki.
Rowery enduro charakteryzują ich szerokie ramy typu progresywnego z płaskim kątem główki, których wynosi około 64 stopnie. Rura podsiodłowa jest dość stroma i względem ramy ma 76 stopni lub więcej. Tego typu ustawienie zmusza rowerzystę do przyjęcia odpowiedniej postawy. W droższych egzemplarzach rama jest wykonywana z kompozytów węglowych, a tańsze rowery enduro do 3000 złotych korzystają z aluminium.
Przeciętnie rower enduro waży kilkanaście kilogramów, jego przenoszenie jest więc sporym wysiłkiem, zwłaszcza gdy dopiero co zeszliśmy z siodełka po intensywnym zjeździe. Na szczęście wykonywanie podjazdów nie jest aż tak trudne, gdy znajdujemy się za kierownicą, stosując odpowiednią technikę, pokonamy sporo przeszkód tego typu.

Dla kogo rower enduro?

Eksperci polecając rowery enduro wyłącznie rowerzystom, którzy mają już doświadczenie w jeździe po trudnym terenie lub w bike parkach. Na ich siodełko zdecydowanie nie powinni wsiadać amatorzy, jazda na tym rowerze w magiczny sposób nie uczyni lepszym, wręcz przeciwnie – może utrudnić naukę poruszania się z dala od utartego i równego szlaku.

Jaki rower enduro do 3000 zł?

Rowery enduro to modele przeznaczone dla prawdziwych pasjonatów, a także profesjonalistów, którzy wiedzą, że na dobrej jakości sprzęcie specjalnie się nie oszczędza. Z tego też powodu producenci wybierają dla nich nowoczesne oraz niezwykle optymalne części i materiały. Oznacza to, że przeciętna cena jednośladu tego typu wynosi grubo ponad 3000 złotych. Solidne modele polecane przez recenzentów kosztują w przedziale od 10 000 złotych do nawet 24 000 złotych. W tej grupie znajdują się też najczęściej spotykane egzemplarze na trasach w naszym kraju.
Osoby dysponujące budżetem do 3000 złotych powinny sięgnąć po bardziej uniwersalne rowery górskie do jazdy rekreacyjnej, które dostępne są w tym przedziale cenowym. Jest to sugestia istotna zwłaszcza dla początkujących.
Zdjęcie: Envato Elements