Zastanawiasz się, jak zrobić szalik na drutach bądź inny element odzieży? Najpierw musisz zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, bez których wykonanie ubrania lub akcesorium będzie niemożliwe. Aby zacząć robótki ręczne, potrzebujesz co najmniej dwóch drutów do robótek (im trudniejszy wzór, tym ich większa liczba jest potrzebna). Są to cienkie pręty, których celem jest przerabianie nici, jak i włóczek na wyroby dzianinowe. Z jednej strony kończą się one szpicem, którego celem jest przerabianie oczek, z drugiej strony posiadają natomiast główkę, która chroni przed zsunięciem się robótki. Druty dzieli się na trzy główne rodzaje:
● druty długie, dzięki którym można wykonać tak zwane wyroby płaskie;
● druty pończosznicze, w których skład wchodzi pięć krótkich drutów zakończonych z obu stron szpikulcami; służą one do wykonywania bezszwowych czapek, rękawów, a nawet skarpet;
● druty z żyłką, które różnią się od standardowych drutów plastikową żyłką łącząca dwa druty; dzięki nim wykonasz sweter w jednym kawałku oraz będziesz mieć pewność, że żaden z drutów się nie zagubi; nie są one raczej polecane dla początkujących.
Są one z reguły wykonywane z aluminium, stali, plastiku lub drewna, w tym także z drewna bambusowego. Podstawowym elementem, który wykonuje się w robótkach ręcznych, jest oczko prawe oraz oczko lewe. Ich większa liczba to splot, który może być ściegiem gładkim (prawym lub lewym), ażurem, warkoczem bądź ściągaczem.
Jakie dzianiny stosuje się, aby wykonać splot? W szczególności wybiera się włóczki wełniane, bawełniane, ale także akrylowe.
Znając już teorię, czas sprawdzić, jak robić na drutach krok po kroku!