Data modyfikacji:

Jak robić na drutach? Jak zrobić szalik?


Szukasz ciekawego sposobu na spędzenie wolnego czasu? Zdecydowanie polecamy ci robótki ręczne, które relaksują i pozwalają się nam skupić. Zastanawiasz się jednak, jak robić na drutach? Przeczytaj nasz artykuł z którego dowiesz się, jak nauczyć się robić na drutach oraz jak wykonać prosty szalik.
szydełkowanie

Jak robić na drutach?

Jak robić na drutach? Dlaczego warto?

Robótki ręczne kojarzą ci się z dawnymi czasami, gdy twoja babcia lub mama, siedząc na fotelu, wykonywały szalik bądź czapkę na drutach? Nic dziwnego! Kilkanaście/kilkadziesiąt lat temu był to bardzo popularny sposób spędzania wolnego czasu, który uczy cierpliwości, ale także dzięki niemu rodzina może się cieszyć ciepłymi i modnymi ubraniami, poczynając od szalików, a kończąc na swetrach, a nawet spódnicach.

Na szczęście, ta forma spędzania wolnego czasu od niedawna wraca do łask. W szczególności, iż żyjąc na wysokich obrotach, potrzebujemy chwili odpoczynku i skupienia się. Do tych celów idealne będą robótki ręczne. Jeśli nie jesteś przekonana, czy to hobby jest dla ciebie, bądź zastanawiasz się, jak zacząć - ten artykuł jest dla ciebie! Poznaj zalety robienia na drutach oraz poznaj sposoby na wykonanie szalika, który będzie jedyny w swoim rodzaju.

Jak zacząć robić na drutach? Zalety

Robótki ręczne posiadają mnóstwo plusów, o których z dużym prawdopodobieństwem nie wiedziałaś. O jakich zaletach mowa?

Robienie na drutach:

● jest bardzo odprężającym zajęciem, które pozwala odpocząć zmęczonej głowie;
● uczy dokładności i precyzji;
● pozwala na rehabilitację rąk, w szczególności nadgarstków;
● pobudza nasz mózg rozwijając tym samym koordynację wzrokowo-ruchową, doskonali funkcje motoryczne, co więcej, robótki aktywują dwie półkule naszego mózgu;
● uczy skupienia oraz planowania;
● umacnia więzi rodzinne oraz poprawiają humor, jeśli wykonujemy je w towarzystwie najbliższych;
● są idealną formą odstresowania się po ciężkim dniu;
● podnoszą poczucie własnej wartości dzięki temu, iż uczymy się nowej umiejętności, a własnoręcznie wykonany szalik, czapka czy sweter to zdecydowanie powód do radości i poczucia satysfakcji.

Robótki ręczne to ponadto hobby, które zajmuje bardzo mało miejsca, ale także nie jest drogim sposobem na spędzanie czasu.

Jeśli nie byłaś przekonana do tej formy hobby, mamy nadzieję, że powyższe zalety przekonały cię do tego. Nie wiesz, jak zacząć robić na drutach? Koniecznie przeczytaj kolejną część naszego artykułu.

Elementy potrzebne do robótek ręcznych

Zastanawiasz się, jak zrobić szalik na drutach bądź inny element odzieży? Najpierw musisz zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, bez których wykonanie ubrania lub akcesorium będzie niemożliwe. Aby zacząć robótki ręczne, potrzebujesz co najmniej dwóch drutów do robótek (im trudniejszy wzór, tym ich większa liczba jest potrzebna). Są to cienkie pręty, których celem jest przerabianie nici, jak i włóczek na wyroby dzianinowe. Z jednej strony kończą się one szpicem, którego celem jest przerabianie oczek, z drugiej strony posiadają natomiast główkę, która chroni przed zsunięciem się robótki. Druty dzieli się na trzy główne rodzaje:

● druty długie, dzięki którym można wykonać tak zwane wyroby płaskie;
● druty pończosznicze, w których skład wchodzi pięć krótkich drutów zakończonych z obu stron szpikulcami; służą one do wykonywania bezszwowych czapek, rękawów, a nawet skarpet;
● druty z żyłką, które różnią się od standardowych drutów plastikową żyłką łącząca dwa druty; dzięki nim wykonasz sweter w jednym kawałku oraz będziesz mieć pewność, że żaden z drutów się nie zagubi; nie są one raczej polecane dla początkujących.

Są one z reguły wykonywane z aluminium, stali, plastiku lub drewna, w tym także z drewna bambusowego. Podstawowym elementem, który wykonuje się w robótkach ręcznych, jest oczko prawe oraz oczko lewe. Ich większa liczba to splot, który może być ściegiem gładkim (prawym lub lewym), ażurem, warkoczem bądź ściągaczem.

Jakie dzianiny stosuje się, aby wykonać splot? W szczególności wybiera się włóczki wełniane, bawełniane, ale także akrylowe.

Znając już teorię, czas sprawdzić, jak robić na drutach krok po kroku!

Jak zrobić szalik na drutach?

Szalik to z reguły pierwsza forma odzieży, którą uczą się wykonywać osoby zainteresowane robótkami ręcznymi. A więc, jak zacząć szalik na drutach? Postępuj według poniższych kroków, a stworzysz swój pierwszy szalik, który będzie doskonałym elementem garderoby jesienią i zimą.

Do wykonania szalika, prócz dwóch drutów długich i włóczki, będziesz potrzebować nożyczek oraz igły do włóczki. Za pierwszym razem warto wybrać dość grubą włóczkę, na przykład o gramaturze 80 - 150g, aby była dość gruba, co ułatwi nam wykonanie szalika oraz ukryje ewentualne niedociągnięcia. Przy wyborze włóczki upewnij się, jaką grubość powinny mieć druty - taka informacja powinna być zawarta na etykiecie włóczki. Na początku musisz nauczyć się, jak nabierać oczka na drut oraz jak przerabiać oczka prawe na oczka lewe, co jest podstawowym ściegiem. W tym celu bardzo przydatne będą tutoriale znajdujące w internecie. W robótkach ręcznych bardzo ważna jest cierpliwość i praktyka, które doprowadzą nas do celu.

Pamiętaj, iż praktyka czyni mistrza, więc nie poddawaj się, jeśli twój pierwszy szalik nie wygląda idealnie. Z każdym dniem ćwiczeń będziesz wykonywać coraz piękniejsze przedmioty na drutach. Najtrudniejszy jest pierwszy gest.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o robótkach ręcznych, postaw na książki z zakresu nauki robienia na drutach.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł dotyczący tego, jak robić na drutach, zachęci cię do tej formy spędzania czasu. Jeśli masz pytania, jak robić na drutach - koniecznie do nas napisz. Postaramy się pomóc i rozwiać twoje ewentualne wątpliwości.