Data publikacji:

Jakie wybrać przynęty na spinning?

Wędkarstwo spinningowe jest popularną metodą łowienia ryb, która sprawdza się zwłaszcza w przypadku popularnych gatunków drapieżnych, takich jak szczupaki, okonie czy sumy. Do udanego dnia nad wodą i obfitych połowów potrzebny jest jednak odpowiedni sprzęt. W artykule przedstawiamy najczęściej wybierane przynęty na spinning.
Jakie wybrać przynęty na spinning
Wędkarstwem spinningowym parają się zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści biorący udział w zawodach i turniejach rybackich. Podczas połowu tą metodą stosujemy specjalną technikę, polegającą na ciągłym zarzucaniu i ściąganiu przynęty, a także wprawianiu jej w odpowiedni ruch, który przykuje uwagę znajdujących się w pobliżu ryb. Sposób, w jaki nęcimy nasz cel w wodzie, będzie się różnił w zależności od rodzaju akwenu, a także naszego celu. Do spinningu niezbędna jest dedykowana wędka, o długości od 1,8 do 3,3 metra, odpowiednio dopasowane kołowrotki oraz żyłki lub plecionki. Kluczowe jest też dobranie odpowiednie przynęty na spinning.

Przynęty na spinning – rodzaje

Wędkarze spinningowi w większości sięgają po sztuczne przynęty wykonane z tworzyw syntetycznych, metali oraz drewna. Dzielimy je na trzy podstawowe rodzaje – blachy, gumy i woblery.

Blachy na spinning

Blachy spinningowe znane są też jako błystki wędkarskie. Są to uniwersalne przynęty używane podczas połowów wielu gatunków ryb, w tym np. szczupaków. Przyjmują one bardzo abstrakcyjne kształty, które nie starają się w realistyczny sposób naśladować wyglądu pokarmu ryb.
Blacha spinningowa wykonana jest z kawałków błyszczącego tworzywa lub metalu, które mogą być wzbogacone o dodatki, takie jak koraliki lub piórka czy sznurki, do całości przyczepiony jest haczyk. Błystki prowadzone w wodzie zmieniają dynamicznie pozycję nawet przy drobnym ruchu wędki, mamiąc rybę odbitym światłem oraz ruchem.
Blachy spinningowe dzielimy na dwa typy:
  • blachy spinningowe obrotowe – ze względu na łatwe prowadzenie modele te zalecane są początkującym wędkarzom. Przynęty wykonują w wodzie ruchy wokół własnej osi. Są one wzbogacone najczęściej o wspomniane już dodatki, takie jak np. chwosty. W sklepach znajdziemy niezwykle szeroki wybór modeli, w różnych rozmiarach i kształtach,
  • blachy spinningowe wahadłowe – najprostsze blaszki, składają się tylko z jednego elementu, najczęściej wykonanego z metalu. W wodzie wychylają się na boki, częstotliwość ruchu zależy od ich kształtu. Są one preferowane przez doświadczonych wędkarzy, ponieważ wymagają specyficznej techniki prowadzenia.

Gumy na spinning

Gumy spinningowe to elastyczne przynęty wykonane z gumy lub silikonu, które dzięki tym materiałom w bardzo przekonujący sposób zachowują się w wodzie. Są to uniwersalne i tanie modele, które swoimi kształtami, kolorami i detalami starają się naśladować ryby, owady, lary, a nawet drobne płazy, stanowiące pokarm drapieżników. Podobnie jak w przypadku blaszek, w ofercie sklepów wędkarskich znajdziemy niezwykle bogaty wybór modeli, często przeznaczonych dla konkretnych gatunków.
Gumy spinningowe dzielimy również na dwa podstawowe typy:
  • rippery spinningowe – modele te w jak najbardziej naturalny sposób odzwierciedlają wygląd zdobyczy drapieżników, posiadając detale takie jak płetwy i oczy oraz realistycznie wyglądające ubarwienie. Ich długość waha się pomiędzy 3 a 20 centymetrów długości,
  • twistery spinningowe – cechą charakterystyczną tych modeli jest bardziej smukły kształt pozbawiony zbędnych detali, a także ruchomy ogon, wykonany np. z tworzywa sztucznego. W trakcie prowadzenia przynęty wykonuje one szybkie ruchy wokół własnej osi.

Woblery na spinning

Woblery będą zazwyczaj największymi i najcięższymi przynętami spinningowymi. Produkuje się je z pokrytego lakierem lub żywicą drewna albo różnego typu tworzyw sztucznych. Najlepsze modele to małe dzieła sztuki i do złudzenie przypominają żywe ryby lub płazy, dzięki realistycznemu malowaniu oraz szeregu drobnych detali. Nawet tańsze i masowo produkowane egzemplarze odznaczają się dużym przywiązaniem do szczegółów. Obowiązkowym elementem woblera są dwa haczyki, które ułatwiają złowienie nawet największych zdobyczy.
W sklepach znajdziemy bardzo duży wybór woblerów, o różnym przeznaczeniu oraz zanurzeniu. Przynęty te dzielimy na cztery podstawowe typy:
  • swimbaity – woblery zrobione z kilku połączonych ze sobą segmentów przedstawiających różne części ciała ryby. Konstrukcja ta nadaje przynęcie realizmu i pozwala jej wykonywać dodatkowe ruchy pod wodą,
  • crankbaity – woblery, które posiadają specjalne obciążniki regulujące precyzyjnie i docelową głębokość zanurzenia. Przeznaczone dla doświadczonych wędkarzy dobrze znających dane łowisko. Poza rybami bardzo często naśladują one również inne zwierzęta, takie jak płazy, a nawet myszy,
  • stickbaity – smukłe i długie przynęty wykonane z pojedynczego kawałka drewna lub plastiku. Stosowane z powodzeniem w wędkarstwie morskim,
  • jerki – przynęty o dużych rozmiarach i ciężarze, które utrzymują się blisko lustra wody. Idealne do użycia w płytkich zbiornikach, a także odławiania dużych ryb drapieżnych, takich jak sumy czy szczupaki.