Data modyfikacji:

Poranne bieganie – zalety. Czemu warto biegać rano?

Jak sprawić, by po przebudzeniu mięśnie szybko się rozruszały, ciało nabrało energii, a głowa miała świeże myśli? Trenuj! Poranne bieganie ma wiele zalet – poznaj je, nastaw budzik na wczesną godzinę i przekonaj się, jak dobry dla organizmu jest jogging o świcie.
poranne bieganie
Zmobilizowanie się do wstawania przed wszystkimi nie jest łatwe. Ale w dłuższej perspektywie warto – przetrwaj początki, aż w końcu pobudka o 5:30 stanie się dla ciebie zwykłą rutyną.
Jest naprawdę wiele powodów, dla których warto biegać rano – oto niektóre z nich:

Podczas porannego biegania organizm pobudzi się do pracy

Rano nasz organizm dopiero budzi się po naturalnej regeneracji i odpoczynku – czyli po śnie. Właśnie wtedy jesteśmy najbardziej wypoczęci. Im lepiej spaliśmy, tym bardziej jesteśmy gotowi do działania. Zdrowy sen powinien trwać około 7–8 godzin – dopiero wówczas organizm będzie miał szansę naprawdę się zregenerować. Dlatego właśnie ranek to najlepszy czas na aktywność fizyczną, ponieważ organizm jest pełen nowych sił i gotowy do pracy. Sport mocno go także pobudzi i sprawi, że poczujesz przypływ endorfin. Bieganie wieczorne polecane jest zdecydowanie mniej, ponieważ wtedy nasz organizm szykuje się na nocny odpoczynek. Dlatego z biologicznego punktu widzenia naturalne jest wyciszenie i uspokojenie się przed snem, a sport, zwłaszcza bieganie, które jest intensywnym wysiłkiem, nie tylko zmęczy, ale też niepotrzebnie pobudzi ciało.

Poranne bieganie mobilizuje

Perspektywa porannego treningu może być silnie mobilizującą przesłanką do... wstania z łóżka. Rano mamy więcej energii i po prostu bardziej nam się chce robić różne rzeczy, ponieważ dzień dopiero się zaczyna. Po porannym wysiłku fizycznym twój organizm poczuje się przyjemnie zmęczony, a danie mu powodu do pobudki, jakim jest codzienny poranny trening, będzie mocną motywacją do właściwego rozpoczęcia dnia.

Bieganie rano ćwiczy siłę woli

Wszyscy jeszcze smacznie śpią, a twój budzik niemiłosiernie dzwoni, lecz dla ciebie to nie problem – wstajesz, żeby biegać. Walczysz ze snem, słabością, wzmacniasz swój charakter, a twój organizm wynagradza cię dodatkową energią na cały dzień. Mięśnie są rozruszane, endorfiny docierają do mózgu – czujesz się świetnie, a przed tobą cały dzień z takim samopoczuciem – warto? Warto!

Poranne bieganie jest bezpieczniejsze

Rano jest jasno, dlatego jeśli biegasz samodzielnie po lesie lub parku, możesz czuć się bezpieczniej, niż biegając tymi trasami wieczorem lub w nocy. Oczywiście zawsze warto mieć ze sobą telefon na wygodnym pasku, by w razie potrzeby móc zadzwonić po pomoc.

Biegasz rano – masz lepszą pogodę

Poranny jogging to także gwarancja lepszej pogody – jest widno i nawet jeśli pada, to widzisz kałuże i nierówności na drodze, którą biegniesz, i możesz je skutecznie omijać.

Poranne bieganie – tłumów unikanie

Jeśli zaczniesz trening naprawdę bardzo rano, np. o godz. 5:30., to jest wysoce prawdopodobne, że nie spotkasz nikogo. I jeśli jest to dla ciebie zaleta, to tak właśnie działaj. Jeżeli zaś wolisz mijać znajomych biegaczy i biegaczki, to trenuj o stałej porze – najlepiej w tych samych godzinach.

Biegaj rano – popraw metabolizm!

Śniadanie przed treningiem to ciągle kwestia sporna – jeść czy nie jeść? Wiele osób biega bez śniadania lub po lekkim, energetycznym batoniku. Wydaje się rozsądne poranne bieganie na czczo, a dodanie organizmowi energii zaraz po treningu – wtedy śniadanie smakuje naprawdę wspaniale. Za to biegając pod koniec dnia, musimy zwrócić baczną uwagę na to, co jemy cały dzień. Trzeba pamiętać, że ciężkostrawne potrawy mogą utrudnić jogging.
Pamiętaj też, że ćwicząc rano, podkręcasz swój metabolizm na cały dzień, a kolejne posiłki będą lepiej trawione w ciągu dnia. Treningi popołudniowe sprawiają, że metabolizm działa intensywniej w ciągu nocy, a więc w czasie odpoczynku organizmu, jest więc wtedy wolniejszy.

Poranny jogging zamiast kawy

Jeśli od lat dzień zaczynasz od kawy, to możliwe, że na początku będzie ci trudno przestawić się i zamienić kubek pobudzającego napoju na trening. Ale gwarantujemy, że warto, a efekty będą nawet lepsze. Poranne bieganie nie tylko rozrusza mięśnie, ale też dotleni mózg, akcja serca przyspieszy na skutek wysiłku fizycznego, mięśnie zostaną rozruszane, a uśpiony organizm wybudzi się ze spoczynku, dostając mocny bodziec. Zamiast kawy, zabierz na trening butelkę z wodą – to w zupełności wystarczy.

Poranne bieganie – zalety organizacyjne

Dzięki porannemu treningowi możliwe będzie lepsze zorganizowanie dnia. Wczesna pobudka wymaga wystarczającej ilości snu i uprzedniego zaplanowania rannego treningu, a to uczy wykorzystywania każdej minuty, które o poranku są tak bardzo cenne. Jeśli więc uda ci się tak zorganizować, by wygospodarować czas na poranne bieganie, to prawdopodobnie dobrze ci pójdzie także zaplanowanie reszty dnia.

Poranny trening sprzyja zwiększonej produkcji witaminy D

Im więcej dnia i światła słonecznego weźmiesz dla siebie, tym lepiej. W naszej szerokości geograficznej warto wykorzystywać poranne światło dzienne w jak największym stopniu, ponieważ dzięki słońcu zwiększamy poziom witaminy D w organizmie, przez co czujemy się szczęśliwsi. Biegając rano, wystawiasz swoje ciało na dobroczynne działanie promieni słonecznych.
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.